Четвъртък, 26 Декември 2024

Бизнесът гледа все повече към страни извън ЕС

Публикация   11 Юни, 2013   /     akcent.bg   /     402

Износът на България е нараснал с 15.2% през януари - април на годишна база

Българският износ отново връща високия си темп на растеж - през януари - април общо той е нараснал с 15.2% спрямо същия период на 2012 г. Обемът му е 14.1 млрд. лв., като от тях 3.9 млрд. лв. са реализирани само през април, което е увеличение от 21.6% на годишна база, показват предварителните данни на Националния осигурителен институт (НСИ) за външната търговия на страната. Подобен темп на растеж имаше през януари, след което се забави леко.

Износът само за ЕС през март (данните спрямо този за трети страни е с месец по-назад) също се увеличава, макар и с намаляващи темпове, а общо за тримесечието е нагоре с 13.1% спрямо същия период на предходната година.

С по-голям темп се увеличават изнесените от България стоки за трети страни за периода януари - април - с 18.3% на годишна база, а само за април увеличението е 35.1% на годишна база. Значителното нарастване на експорта донякъде може да бъде обяснено с по-ниската база година по-рано, когато транспортът беше блокиран заради лошото време.

Преориентиране към нови пазари


Според Калоян Стайков от Института за пазарна икономика от данните на НСИ прави впечатление, че бизнесът се преориентира сравнително успешно към износ към страни извън ЕС, опитвайки се да избегне региона, който продължава да страда от рецесията.

Значението на турския пазар за българските износители продължава да се увеличава, като общо за периода януари - април в Турция е реализирана българска продукция за 1.33 млрд. лв., което е 27% повече в сравнение със същия период на миналата година. Но според Стайков има вероятност данните за следващия месец да отразят и протестите там.

Износът към Турция, Гибралтар, Русия, Китай, Сърбия и САЩ формира общо 51.5% от общия експорт към трети страни. На компании от Гибралтар са продадени стоки за 478.7 млн. лв., което е с 12.4% повече, отколкото през първите четири месеца на миналата година. Това обаче най-вероятно са сделки с офшорни компании, които след това препродават стоките, като компанията износител формира печалби, които остават необложени в България.

На трето място по обем на износа се нарежда Русия, където са реализирани продукти за 354 млн. лв. - 9% годишно увеличение, следвана от Китай със стойност на експорта от 319 млн. лв. За азиатската страна обаче той е намалял с 16.5% на годишна база и затова тя се нарежда на четвърто място.

Сигнал за забавяне на активността


Лошата новина е слабото нарастване на вноса, който за периода януари - април 2013 г. се е увеличил с 2.5% спрямо същия периода на миналата година, а в страната общо са внесени стоки на стойност 16 млрд. лв. Според Калоян Стайков това може да се свърже и със забавения приток на инвестиции вследствие на политическата несигурност и нежеланието на бизнеса да рискува.

Слабият ръст при вноса е показателен и за ниското потребление, на което се залагаше да издърпа българската икономика от стагнацията и което засега твърдо не се случва. Ако тенденцията не се обърне обаче, това може да повлияе негативно на икономическия растеж.

Вносът на машини и оборудване за първите четири месеца е с най-голям спад - 13% на годишна база, а това показва, че фирмите са отложили или намалили инвестиционните си намерения заради политическата нестабилност в България и рецесията в Европейския съюз. Така поне в краткосрочен план повишаване на заетостта и доходите трудно ще се случи.

Ситуацията се затруднява и от безработицата в страната. По данни на Евростат през април тя е била 12.3%, с 0.1% по-ниска от март, а новият министър на труда Хасан Адемов съобщи, че предварителните данни за май са още по-добри, но според експертите все още трудно може да се говори за тенденция.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha