Трицифрен ръст на фалити на фирми в България бележи 2012 г. Броят им се е увеличил с 234.3% спрямо предходната година, сочи проучване на международната компания за управление на дълга Кофас, обхванало 12 държави в Централна и Източна Европа. По този показател България излиза на първо място в ЦЕИ с обявени в несъстоятелност общо 1 339 фирми от регистрирани 380 хил. активни предприятия.
Зад шокиращата цифра стои факта, че средната продължителност на едно дело за обявяване на несъстоятелност е около три години и три месеца. Тоест, миналата година са финализирани дела, заведени в началото на кризата 2008-2009 г., обяснява Милена Виденова, управител на Кофас за България.
Повечето от фирмите, обявени в несъстоятелност през 2012 година, са от строителния сектор, товарния автотранспорт, въгледобива, търговията на дребно (най-вече малки и неспециализирани магазини), производството на текстил.
Оценявани по размер на пасивите, най-големите фалити са на Камет ЕАД, Въгледобив Бобов дол ООД (освободило 2 396 работници), производителят на стоманени тръби Прециз интер холдинг ЕАД, Агробиохим ЕАД и Кремиковци трейд ООД, показват данните на Кофас.
Прогнозите на компанията са, че и през следващите две години страната ни ще продължи да отчита ръст на обявените в несъстоятелност дружества, тъй като тепърва предстои да излизат съдебните решения за дружества, влезли в тази процедура през последните три години.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай