Класическата дефиниция за средна класа е хора с доходи около средните, добро образование и активна социална позиция, пише Капитал. Опитите да се измери колко са представителите на тази част от обществото са много, защото тя е важна за икономиката на всяка държава. "Хората по средата" осигуряват стабилност (от гледна точка на потребление) и имат активна гражданска позиция, което е ключово за правилното функциониране на демокрацията.
Най-новото изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) с автор Стоян Панчев показва, че от гледна точка на доходи в България почти половината от населението на страната е по средата. Анализът проследява и динамика в изменението на този показател за периода между 2005 и 2010 г.
Хората в средата
Около 3.5 млн. българи са живели в домакинства със средни доходи през 2010 г. Това са почти 47% от всички хора в страната, показва проучването. За да може едно четиричленно семейство от двама възрастни и две деца да се счита за част от средната по доходи класа, неговият общ месечен доход трябва да се равнява на около 2400 лв. (към 2010 г.).
През 2010 г. "хората в средата" (изчислението е за един еквивалентен човек) в България са получавали 2901 евро годишно по данни на Евростат. Преди пет години този показател е бил 1383 евро, т.е. за периода е нараснал над два пъти. Тази група е забогатяла по време на икономическия бум 2007 - 2008 г. Когато финансовата криза стига до България обаче, тя запазва по-голямата част от доходите си в следващите две години. Все пак броят на хората със средни доходи за петгодишния период на изследването се е свил с 200 хил. души.
И тези над тях
Всъщност по време на икономическия бум част от хората дори са прекрачили горната граница и са попаднали в групата с по-високи доходи. Тя е нараснала с 2%, се посочва в изследването. През 2010 г. 9.7% от всички българи са с били със сравнително високи доходи, а тези с ниски доходи са били 43.4%.
В крайна сметка според проучването на ИПИ се оказва, че липсва не средна класа, а по-скоро хора с високи доходи. Изследването не обхваща собствеността на домакинствата, защото липсва официална статистика за тези данни и поради това е на база единствено данни за доходите. Най-вероятно то не обхваща и сивата част от икономиката, така че е много вероятно една част от ръста на доходите да не е реална, а да се дължи на тяхното изсветляване.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай