Световното финансово богатство е нараствало с по-бързи темпове през 2012 г. в сравнение с предходните две години, като броят на милионерите се увеличава, а перспективите за печалби нарастват, показва проучването "Global Wealth 2013" на консултантската компания Boston Consulting Group (BCG), представено в края на миналата седмица.
13.8 млн. домакинства милионери
Финансовите активи, намиращи се в частни ръце, са се увеличили със 7.8% през миналата година, достигайки 135.5 трлн долара, в сравнение с ръст от 3.6% през 2011 г. и 7.3% през 2010 г. Броят на милионерите (домакинства) в световен мащаб е достигнал 13.8 млн., което представлява 0.9% от всички домакинства. BCG прави изчисленията за домакинства, които притежават над 1 млн. долара, в които не влиза основното жилище и луксозни предмети.
Най-много милионери има в САЩ (5.9 млн домакинства), след тях се нареждат Япония и Китай с по 1.5 млн. и 1.3 млн. Прогнозата е, че още до 2017 г. Китай по този показател ще изпревари Япония. САЩ също така са безспорен лидер и при домакинствата, държащи финансови активи по за над 100 млн. долара.
Според BCG в САЩ има над 3 хил. такива домакинства, на второ място е Великобритания с около хиляда, следвана от Китай с 851, а Русия заема почетното 10-о място с 328 такива домакинства. Катар е страната с най-висока плътност на милионерите, там 143 на всеки 1000 домакинства притежават финансови активи за по над 1 млн. долара.
Северна Америка и Западна Европа са най-богатите региони
Според доклада най-богатите региони в света остават Северна Америка и Западна Европа, където в частни ръце са съсредоточени съответно по 43.3 трлн и 35.8 трлн долара. Богатството на Азиатско-Тихоокеанския регион (с изключение на Япония) възлиза на 28 трлн долара.
Финансовите активи, държани от частни лица в Източна Европа, през 2012 г. са едва 2.3 трлн. долара, но според експертите от BСG именно в този регион ще се наблюдава най-динамичният ръст на натрупване на богатство през следващите пет години. Финансовите активи, държани от частни лица, за този период ще нараснат почти двойно, т.е. до 4 трлн. долара през 2017 г.
"Въпреки че увеличаването на финасовите активи от домакинствата нараства с най-бързи темпове от почти три години, общият брой на домакинствата милионери все още не се е върнал на нивата от 2007 г., когато започна финансовата криза", каза Джордж Уолпър, президент на консултантската фирма Spectrem Group, базирана в Чикаго.
"Хората все още са наистина загрижени за дългосрочното възстановяване и за високата безработица, като те знаят, че голяма част от доброто представяне на икономиката се дължи на стимулите на правителствата", добави той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай