.
Според новата концепция за ценообразуване на тока, изработена от икономическото министерство при служебното правителство, най-голямо би било повишението на тока за абонатите на ЧЕЗ - с 2,1%, а клиентите на ЕВН ще трябва да плащат с 0,9 на сто повече. Намаление с 1% ще има за “Енерго про”.
Нови цени на тока вероятно ще има от 1 септември, тъй като за да се смени моделът, трябват нормативни промени, каза председателката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Евгения Харитонова при обществено обсъждане вчера.
Концепцията цели да елиминира дефицита от около 800 млн. лв. в енергетиката, който се трупа основно на гърба на НЕК. Моделът беше представен на обществения съвет в министерството на икономиката от вече бившия министър Асен Василев. Настоящият министър Драгомир Стойнев напусна рано заседанието заради среща с премиера Орешарски и не чу реакциите. Още преди това обаче Стойнев заяви, че това не е крайният вариант, а целта е да няма поскъпване на еленергията.
Концепцията предвижда от микса за бита да отпаднат свързваните с Христо Ковачки ТЕЦ “Брикел” и ТЕЦ “Бобов дол”. Те ще трябва да търсят клиенти на свободния пазар. Ще се натоварят над 80% от мощностите на двете американски централи - “Марица изток 1” и “Марица изток 3”, на които сега се плаща за поддържане на студен резерв, без реално да произвеждат. Предвижда се да се намали 4 пъти изкупуваната скъпа енергия от топлофикациите.
Новата концепция за ценообразуване на тока беше посрещната с недоволство и от бизнеса, и от електроразпределителните дружества (ЕРП). Вече не би трябвало да има зелени и кафяви добавки в цената, но в нея ще влизат разходите по задължителното изкупуване на тази енергия.
Така ще се улесни износът, но според бизнеса ще се стигне до по-висока цена за индустрията. Причината е, че фирмите, които купуват енергия на свободния пазар у нас или внасят от чужбина, ще бъдат задължени при всяка сделка да купуват и същото количество от скъпите мощности. Така токът за бизнеса ще поскъпне с 30-40%, прогнозира Константин Стаменов от Федерацията на индустриалните енергийни консуматори. Това ще се отрази на крайната цена на стоките.
ЕРП-тата недоволстват, че процентът на възвращаемост на капитала им, заложен в цената на тока, ще се намали от 12 на 3%.
Междувременно в четвъртък премиерът Пламен Орешарски заяви, че има “усещането, че е по-изгодно да довършим АЕЦ “Белене”. Той бил почти сигурен, че руската “Атомстройекспорт” ще спечели делото за 2,5 млрд. лв., което заведе срещу България заради отказа от проекта. Вчера енергийният министър Драгомир Стойнев каза, че не може да се говори за рестартиране в близките дни.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай