Петък, 27 Декември 2024

Вътрешнофирмените заеми са с основен дял в преките инвестиции

Публикация   20 Май, 2013   /     capital   /     767

Вложенията в България за първото тримесечие са стигнали 257 млн. евро

Чуждите инвестиции в България през първото тримесечие са били 257.1 млн. евро, или 0.6% от брутния вътрешен продукт, като се доминират основно от вътрешнофирмени заеми. Това показват публикуваните в петък данни на Българската народна банка.

Вложенията на чуждите компании са изключително важни за българската икономика, защото отразяват както доверието на чуждите компании в бизнес средата, която България предлага, така и са канал освен за формиране на капиталови натрупвания, така и за трансфериране на технологии и ноу-хау.
Данните са по предварителни оценки, които могат да се ревизират по всяко време в следващите две години, а практиката показва, че винаги на по-късен етап стойността им е била актуализирана.

Спрямо миналата година
Ако се направи сравнение с предварителните данни за миналата година, чуждите инвестиции в България се увеличават с 8% на годишна база. В сравнение с ревизираната стойност на миналогодишните инвестиции обаче има спад от 61%.

Макар горните сравнения да не показват категорично тенденция за намаляване на чуждестранните инвестиции, подобен извод може да се направи от дългосрочната динамика на капиталовите вложения в България. За изминалите 12 месеца чуждите инвестиции в страната са били 1.06 млрд. евро, което е с 49% по-малко в сравнение с предходните дванадесет.

Според макроикономиста от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев от данните за преките чуждестранни инвестиции не може да се прави заключение, че спадат спрямо миналата година, защото понижението е спрямо ревизираната им  стойност. Това означава, че е напълно вероятно и вложенията на чуждите компании през първото тримесечие на тази година да се коригират в посока нагоре през следващите месеци.

Въпрос на заеми
Увеличението на инвестициите идва основно от вътрешнофирмени кредити, които се отпускат от чуждестранни централи на българските им подразделения. Техният размер за първото тримесечие е 133.4 млн. евро, което се равнява на 51% от отчетените инвестиции. Вложенията в основен капитал са за 109 млн. евро, или 39%, а останалите 21.7 млн. евро представляват реинвестирана печалба.

За сравнение, предварителните данни за първото тримесечие на миналата година сочеха, че 76% от инвестициите са под формата на собствен капитал, докато вътрешнофирменото кредитиране съставляваше само 16%, а реинвестираната печалба беше 7 процента от общия размер на инвестициите.

Отпускането на вътрешнофирмени заеми също е положителен сигнал, защото показва, че чуждестранните централи виждат потенциал за разрастване на подразделенията си, или най-малкото увеличават оборотното финансиране. Така обаче се изкривява реалната представа за равнището на чуждите инвестиции, защото като такива се представят и кредити, които не се отпускат за инвестиции.

Кой привлича най-много
Разбивката по сектори показва, че най-много инвестиции са насочени към сектора на съобщенията и логистиката – 102 млн. евро. На второ място се нарежда преработващата промишленост, която е привлякла инвестиции за 48 млн. евро, а във финансовия сектор са били насочени 42.5 млн. евро.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha