- Г-н Савов, до колко е съществен проблемът и сериозен с водата в селищна система Сливо поле.
- Ако трябва и ще бъда откровен, проблемът не е от вчера или от днес.Има проблем, но той не е съществен.
Става въпрос за няколко села, където се развива индустриално земеделие и където не се вземат мерки за опазване на водата….
- Кой трябва да взема мерки?
- Компетенциите са на РИОСВ, може би Областна служба „Земеделие” и най-вече самоконтрол от страна на самите земеделци. Там се е развивало земеделие още преди 50 години и вследствие на свръх наторяване част от тези съставки на азотните торове остават неразтворени, попадат по-късно във водоносния слой на почвата и фактически за част от селищата на Сливо поле съществува проблема нитрати. Но в никакъв случай те не са в шокиращи и стряскащи граници. Нормата при нитратите е 50 млгр. на литър. Измерванията в момента стойностите са в рамките на 56 до 62 милиграма, което е незначително превишение…
- Това не е водата, която пият русенци?
- Не, това е вода от местни водоизточници. Говорим за селата Юделник, Бръшлян… Със сигурност проблем създава и свинекомплексът с отпадните си води. Надвишаването на нормата не е толкова голямо, а за да се постигне намаление, ще е необходимо да се изградят съоръжения, които са много скъпи.
Например в Красен, при водоизточника и водоносните слоеве, има завишено съдържание на манган. Помпената станция захранва основно Красен, а са необходими 400 000 лева за нова инсталация.
- Това не може ли да стане по европейска програма?
- Европейски средства за това няма. Трябва да се предвидят пари или от общините, или от държавата, или от ВиК…
- Имах възможността да се запозная с проблемите за питейната вода в Димитровград и околностите. Там те изглеждат доста по-сериозни в сравнение с Русенска област, така ли е?
- Да, така е, и не само там. В други общини концентрацията на нитрати е в пъти над нормата, а при нас са само с няколко милиграма. И въпреки това ВиК Русе работи по намаляване на съдържанието на такива химически елементи. Миналата година предвидихме и реализирахме инвестиция- изградихме със собствени средства нов водоизточник на Терасата на с. Божичен за намаляване на нитратите в община Иваново. Този водоизточник предстои да бъде въведен в експлоатация до няколко месеца и от него ще се захранват селата Божичен, Иваново и Кошов.
- А за Сливополската община има ли някакъв проект?
- Не, аз поне не зная от общината да са правили нещо. Ако нещо там се прави, то трябва да се направи сериозна инвестиция, да се вземе вода от система „Дунав”, която захранва Разградска област, да се купува вода от тази система и да се смесва със сега използвания, за да се намаляват стойностите на нитратите.
- А колко би струвала все пак такава инвестиция?
- Първо, водата в Разград е с 40-50 процента по-скъпа от тази в Русе. Ако инвестицията е от порядъка на 2 млн. лева, защото трябва да се изгради водопровод, след което да се направи ново ценообразуване за тази водоснабдителна система. Това задължително ще повиши цената на водата.
Друг изход няма.
- Скоро ще отбележим 1 година от пускането на Пречиствателната станция, дето се казва, … и какво от това?
- Всички канални колектора, 8 на брой, които заустваха в р. Дунав и по този начин я замърсявахме, вече се отвеждат и се пречистват тук. С реализиране на следващия етап- изграждане на канализацията на Средна кула и на Долапите, ще се преустанови замърсяването на р. Русенски Лом, а отпадните води също ще се пречистват в Пречиствателната станция.
Този проект е на стойност около 40 млн. лева, но той се управлява от Община Русе. На етап е подписване на финансов меморандум.
- Нека поговорим и за цената на водата, която пият русенци. По този показател на кое място сме?
- Определено сме една от областите, където водата е сравнително евтина. Имам предвид тези, които са с помпажни води- Разград, Силистра, Търговище, В. Търново. Ето нещо, което потребителите е добре да знаят.
Миналата година цената на ел. енергията се увеличи с 18 процента за промишлените потребители. ВиК Русе реализира мащабна програма за енергийна ефективност с реализацията на проекта по ИСПА, с въвеждане на нови помпени агрегати със собствено финансиране от ВиК. Вследствие на това е реализирана икономия на ел. енергия и това позволи да няма ново увеличение на цената на водата след юли 2012 г. Използвайки вътрешни резерви във фирмата, спестихме това увеличение на русенци. Колегите от другите ВиК поискаха и получиха минимално увеличение, тъй като ел. енергията съставлява около 35 процента от цената на водата…
- Т.е. за една година ще спестите на русенци колко?
- Такава сметка с точност не сме правили, но със сигурност е над половин милион лева.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай