От плодовете на борсата до преди седмица само кивито е било българско, съобщи за Едуард Стойчев, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Има стотина декара в Петричко и от там идва част от екзотичния плод, който се предлага по 0,70- 0,80 лв. за килограм на едро. Основните количества са гръцки и италиански.
Изключителна е драмата с останалите представители на родното овощарство. Няма нито една българска круша, всичките са от Чили, ЮАР и Аржентина. Цените им варират от 2,80 до 3,80 лв. за килограм. Ябълките са основно полски, но има и доставки от Италия, Австрия, Гърция и Македония. Между 0,75 лв. и 3,80 лв. е килограмът. Сливите са произведени в ЮАР, а цената им отговаря на дългото пътуване - 6,50 лв. Дините са пристигнали от Бразилия и Панама, килограмът е между 1,60 лв. и 2,60 лв. Вече цял месец се предлагат турски ягоди по 3,50 лв. По пазарите се появяват и първите български череши. Количествата са твърде символични, а цената им е като за ценители - 7-8 лева за килограм на пазара.
Едва 25% от зеленчуците са родно производство. Само пресният лук, чесънът и репичките са изцяло български, сочи справката на борсата. Тиквичките идват от Испания, Турция и Гърция, килограмът е между 0,70 лв. и 2,30 лв. Има изобилие от полски и белгийски моркови, които са между 0,75 лв. и 1,05 лв. за килограм.
Нашите оранжерийни краставици са истински повод за национално самочувстие - те са цели 50% от количествата по борсите. По-евтини са от вносните и струват 1,50 лв. за килограм. Затова пък българските домати се продават по 3,30 лв., а чуждите - по 1,80 лв.
Голямата част от картофите са пресекли цяла Европа - идват от Полша, Белгия, Холандия и Франция. Българските производители ще засеят с 10-15% по-малко площи тази година и българският картоф ще замине директно в Червената книга.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай