Петък, 27 Декември 2024

Брюксел разследва Shell, BP и Statoil за манипулиране на петролните цени

Публикация   16 Май, 2013   /     akcent.bg   /     395

Европейската комисия заяви, че има съмнения за споразумения между компаниите

    Европейската комисия разследва петролните компании Shell, BP и Statoil за манипулиране цените на петрола, а вчера офиси на компаниите в три държави бяха претърсени, съобщи Reuters. Проверката засяга ценообразуването при петрола, преработените петролни продукти и биогоривата.

    След Standard & Poor s сега и Platts

   Във вторник Европейската комисия заяви, че има съмнения за споразумения между компаниите, свързани с цените, които са давали на агенция Platts. Това е водещата в световен мащаб агенция, предоставяща котировки на петрола. Тя от своя страна е подразделение на McGraw Hill Group, компанията собственик, и Standard & Poors, срещу която пък от своя страна американското министерство на правосъдието през февруари започна разследване за кредитните рейтинги, давани на дериватни инструменти върху недвижимите имоти.

   "Длъжностните лица са извършили внезапни проверки в офисите на няколко петролни компании, занимаващи се добив на суров петрол и производство на различни нефтопродукти и биогорива", заявиха от Брюксел. Проверките са извършени на територията на две държави - членки на ЕС, и една извън евросъюза, се казва още в съобщението до медиите.

   Британската BP, холандско-британската Royal Dutch Shell и норвежката Statoil, както и агенцията Platts потвърдиха, че ще оказват пълно съдействие на властите в разследването. От Platts обявиха, че във вторник длъжностни лица от ЕК са прегледали различни документи в офиса
ѝ в Лондон, свързани с процеса и начина на изчисляване на цените.

    Разследването ще е дълъг процес

  Комисията заяви, че дори и малки нарушения могат да имат огромно влияние върху цените на суровия петрол, рафинираните нефтопродукти и биогоривата, което от своя страна може да вреди на крайните потребители. Не е ясно дали еврокомисията разследва един конкретен инцидент или практика, но е факт, че за такива разследвания обикновено са необходими години, преди да се направят окончателните заключения.

   "Скандалът с Libor обърна внимание върху финансовите показатели като цяло и на въпроса как тези агенции отчитат цените", каза за Bloomberg адвокатът Тимъти Маклайер, занимаващ се с антитръстови дела в лондонския офис на Debevoise & Plimpton. "Това очевидно е най-новата серия от такива разследвания".

   Ако се докажат манипулациите на котировките на петрола, безспорно това би имало огромно влияние върху световния пазар на суров петрол и продукти, оценяван на 3.4 трлн. долара годишно. Близо 80 на сто от цялото търгувано количество суров петрол и сделки с петролни продукти са свързани с референтните цени, публикувани от Platts, а останалите 20% са свързани с борсово търгувани фючърси на Nymex и ICE.

   Според изчисленията на Total цените на Platts се използват за 95 на сто от извънборсовите сделки с деривати при суровия петрол и за 90% от извънборсовите сделки с деривати на нефтопродукти.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha