Сряда, 24 Април 2024

22 март - Световен ден на водата -„Бъдете промяната, която искате да видите в света”

22 март - Световен ден на водата -„Бъдете промяната, която искате да видите в света”
Публикация   16:29     21 Март, 2023 /     akcent.bg   /     223

 

 

 

   Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 - ри март и е посветен на действия, които трябва да се предприемат за решаване на въпросите, свързани с опазването на водните ресурси. Темата на Световния ден на водата за 2023 г. е свързана с ускоряване на промяната за решаване на кризата с питейната вода и канализацията.

    Недоброто управление на целия воден цикъл подкопава напредъка по всички основни глобални проблеми - от здравето до глада, от равенството между половете до работните места, от образованието до индустрията, от бедствията до мира.

   Още през 2015 г. светът се ангажира с Цел 6 за устойчиво развитие (ЦУР 6) на Програмата за устойчиво развитие на ООН – обещание да се осигури достъпност, устойчиво управление на водите, чиста питейна вода и канализация за всички до 2030 г.

   В момента ние се отклоняваме от правилната посока. Милиарди хора и безброй училища, бизнеси, здравни центрове, ферми и фабрики са засегнати, тъй като правата на хората за достъп до питейна вода и канализация не са изпълнени.

World Water Day 2023 animalsКакво можем да направим?

Световният ден на водата тази година призовава хората: „Бъдете промяната, която искате да видите в света“.

Символът на кампанията е колибрито от  древната история от народа Кечуа в Перу, която разказва за птичката, носеща капки вода, за да потуши голям горски пожар. Колибрито, което показва колко е важен приноса на всеки един от нас.

Всяко  семейство, училище и общност може да промените начина, по който използва, консумира и управлява водата в живота си. Заедно хората могат да покажат колко са ангажирани по въпросите за опазването на водните ресурси на планетата и така да покажат на тези. Които вземат решенията своята позиция.

Личните позиции, добавени към политиките на всички държави могат да променят ситуацията с опазването на водата към по- добро.

Именно така и тази тема се включва в Дневния ред на ООН за действие за водата, който ще бъде представен на Конференцията на ООН за водата през 2023 г. (22-24 март) – първото събитие от този вид от почти 50 години.

Какво представлява световната криза с водата и канализацията?

Когато говорим за глобалната криза с водата и канализацията, може да е трудно да си я представим. Фактите и статистиката са важни, но често могат да бъдат недостатъчни да мотивират хората да предприемат действия.

  • 1,4 милиона души умират годишно, а животът на 74 милиона ще бъде съкратен, заради болести, свързани със замърсена вода, липса на канализация и лоша хигиена.

Предотвратими заболявания като холера и коремен тиф представляват смъртна заплаха за общности, живеещи с недобре управлявани водоснабдителни и санитарни услуги, а последиците от заболявания свързани с чревни инфекции или недохранване могат да се отразят за цял живот.

  • 1 от 4 души (2 милиарда души) по света нямат достъп до безопасна питейна вода.

„Безопасна“ е съкращение за официалния термин „безопасно управлявана“, което означава питейна вода, която е достъпна в жилищата или сградите, налична при необходимост и без опасно замърсяване.

Почти половината от световното население (3,6 милиарда души) страда от липса на безопасни санитарни условия.

„Безопасна канализация“е тоалетна, която не се споделя с други домакинства и където човешките отпадъци се изхвърлят безопасно на място или се отстраняват и третират извън обекта.

  • 1,8 милиарда души посещават или работят в здравни заведения без основни водоснабдителни услуги.

Това означава, че почти една четвърт от световното население работи или се лекува в клиники или болници, където водоснабдяването е на повече от 30 минути пеша или се черпи от незащитен източник като извор, река или езеро.

  • В световен мащаб 44 процента от битовите отпадъчни води не се пречистват безопасно.

Това означава, че почти половината от всички отпадъчни води на домакинствата (от тоалетните, мивките, канализацията и улуците) се връщат обратно в природата, без да бъдат пречистени.

  • Влажните зони се пресушават за нуждите на селското стопанство, като повече от 50 процента от тях са загубени от 1900 г. насам.

Това е една от многото връзки между водната и климатичната криза. Загубата на влажни зони премахва местообитанията на много видове, намалява броя на жизненоважните растения, които улавят въглерод и унищожава екосистема, която естествено филтрира водата и защитава от наводнения.

  • Очаква се глобалното търсене на вода да се увеличи с 55 процента до 2050 г., главно поради нарастващите нужди на производството (400 процента увеличение).

Нарастващото население на планетата ще консумира повече от всичко. Водата е ограничен ресурс под нарастващ натиск и затова спешно трябва да бъдем много по-ефективни и по-справедливи в това как се използва, къде и за кого.

Photos by Pranab Basak, India72 на сто от цялото количество водни ресурси се употребяват от селското стопанство, 16 на сто от общините за домакинствата и услугите и 12 на сто от промишлеността. Селското стопанство е най-големият потребител на вода в света. Тъй като населението на планетата расте и изисква повече храна, ние трябва да направим земеделието много по-ефективно при използването на вода.

Охлаждането на електроцентралите е отговорно за 43% от общото потребление на прясна вода в Европа (при повече от 50 процента в няколко страни) и почти 50 процента в САЩ. Колкото по-бързо се отдалечим от водно-интензивното производство на енергия, толкова по-бързо можем да намалим емисиите на парникови газове и да намалим натиска върху водата.

  • Само 24 държави съобщават, че всичките им трансгранични басейни са обхванати от споразумения за сътрудничество.

По-голямата част от страните имат водни ресурси – езера, реки, подпочвени водоносни хоризонти, които се намират над или под национална граница. Тъй като търсенето на вода се увеличава и изменението на климата оказва своето влияние върху водните ресурси, съществува ясна необходимост държавите да си сътрудничат за управлението на тези жизненоважни ресурси.

 

Тагове : вода , ден , промяна ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha