Цените на имотите стигнаха върха си
Публикация 16 Nov, 2022 / akcent.bgТова лято и имаше вече абсолютно непазарни цени
Дали цените на недвижимите имоти в България ще растат и дали ще има сделки зависи от предлагането. Продавачите диктуват цените на пазара. Няма да има драстичен спад в цените на имотите у нас, защото и в момента предлагането продължава да е ограничено и то особено що се отнася до готовите, обзаведени и на добро място имоти. Това каза Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net.
„В нашия сайт обявите на жилища са намалели с 27%. Това означава, че има сериозно ограничаване на предлагането, което ще държи цената”, изтъкна събеседникът.
Миналата година беше изключително силна за пазара на недвижими имоти със сделки само за жилища в София - около 36 000-37 000, каза Стойчева и допълни, че средната цена в София е 1300 - 1400 евро за квадратен метър.
Началото на тази година тенденцията продължи, но войната в Украйна стопира тази еуфория. След това започна възстановяване, но лятото отново се регистрира спад най-вече заради коментарите, че ни чака тежка зима, че инфлацията е много висока, че не е такава, каквато се обявява официално, че лихвите по ипотечните кредити ще се удвоят.
„Политическата нестабилност също се отразява на всичко в живота ни”, посочи Стойчева.
Цените на имотите стигнаха върха си това лято и имаше вече абсолютно непазарни цени, допълни експертът.
Коментирайки дали следващата година ще бъде по-рискова за кредитополучателите на фона на високата инфлация, повишаването на лихвените проценти и размерът на вноските за ипотеки, събеседникът посочи, че това, което сме наблюдавали при финансовата криза през 2008-2009 година, няма да се случи сега поради прецизността, при която се отпускат кредитите.
„Имам огромно съмнение, че на пазара ще се появят имоти от необслужвани кредити”.
Последната за тази година бизнес дискусия, която Imoti.net организира, ще се състои на 21 ноември в хотел „Hyatt Regency Sofia”, разказа Стойчева.
В рамките на дискусията ще представим пълна картина на пазара на недвижими имоти. Ще говорим за високия сегмент жилища, който се развиваше доста добре тази година, а след това и за по-масовите жилища. Пощенска банка ще направи анализ и ще изнесе данни за ипотечното кредитиране, каква е средната стойност на отпуснатите кредити и какъв е профилът на хората, които са ползвали ипотечно кредитиране. Ще говорим и за една нова услуга, която се появи тази година – да се предоставят всички необходими документи за един имот на едно място, сподели събеседникът.
Коментари
Свързани новини
МФ подготвя Бюджет 2023 с 3% дефицит и въвеждане на ,,данък свръхпечалба"
АИКБ: Българинът не е обеднял през 2022 г. поради по-високия ръст на заплатите
Някои от ценовите аномалии при храните се дължат на по-малките субсидии за българските земеделски производители от средните за Европа, изтъква Васил Велев
КЗП: Хранителните продукти ще започнат да поевтиняват след 3 месеца
Паразитното ценообразуване вдига цените на храните
Цените в ресторантите: усеща се като Западна Европа
Макар да има ръст и на разходите, сред водещите причини за високите цени са и голямото търсене и пълните заведения
Синдикатите: В България има сериозен спекулативен елемент в цените
Жилищните наеми се качват след дългия ковид застой
На имотния пазар се очертават нови тенденции
Юруш срещу високите цени на храните
Финансов анализатор: Имотният балон се пука, има спад на сделките с 20%