Рисковете пред икономиката: реални и измислени основания за притеснение
Публикация 18 Jul, 2022 / Лъчезар Богданов, ИПИ
САЩ отчетоха укоряване на инфлацията до 9,1% през юни, което е най-рязкото повишение на ценитe на потребителските стоки от 1981 година насам, пише АР. Но именно инфлацията може да бъде фактор, който да помогне да бъде избегната рецесията в краткосрочен план.
През юни продажбите в САЩ изненадаха анализаторите със своето увеличение от 1%, спрямо спад от 0,1% през май. Потребителите осъзнават, че забавянето на покупки ще им коства пари и парадоксално или не, този ръст успокоява опасенията за рецесия в страната, макар и само в краткосрочен план, допълва още агенцията.
Данните вероятно ще спрат агресивната политика на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти. Заседанието на институцията е планирано за 26-27 юли.
В периода януари - март 2022 година американската икономика се сви с 1,6% заради рекордния търговски дефицит. Сега прогнозите са доста широки - от свиване в рамките на 1,9% до ръст от 1%.
Но дори и официално САЩ да влезе в рецесия свободните над 11 млн. работни места към края на май означават, че реално икономиката не е в такъв етап от своето развитие, пише още Ройтерс.
Инфлацията се поддържа от високите цени на горивата, храните и наемите и ръстът е над този на доходите на американците. Особено тежко са засегнати по-бедните слоеве на населението, затова и потребителското доверие започна да намалява.
През последните седмици цените на горивата обаче тръгнаха надолу - през юни американските потребители зареждаха при цени от рекордните 5 долара за галон. В края на миналата седмица обаче средната цена на бензина в страната вече е 4,57 долара за галон. Въпреки тези обнадеждаващи сигнали, страната още е далеч от нормалните нива на инфлацията.
Високата стойност на щатския долар пък притъпява "вносната" инфлация, допълва Ройтерс.
Според анализатори, цитирани от АР, увеличаването на лихвите от страна на Фед вършат това, което се очаква от тази политика - ограничават търсенето. Данните от края на миналата седмица показват и свиване на промишленото производство за втори пореден месец, което най-вероятно е резултат от тази политика на централната банка да държи инфлацията до целта от 2%.
Коментари
Свързани новини
Политическите рискове са най-голямата заплаха за Плана за възстановяване
Изпълнителната власт да диктува арести без да има основания и доказателства – този филм вече сме го гледали и то с много жесток финал
Бизнесът за 2022 г. - рисковете идват от ръст в цените и регулаторна тежест
Парламентарни избори 2021: Възможни рискове и потенциални кризи
Топ 5 на най-големите рискове в интернет според Microsoft
Компанията представи новия Индекс за дигитална култура
Десетте най-вероятни риска пред световната икономика през 2020 г.
Искрен Веселинов: Идеята за създаването на български ВиК холдинг крие рискове
Рисковете при орязани партийни субсидии
Давос: Търговската война, кибератаките и промените в климата са най-големите рискове за 2019 г.
Растящото политическо напрежение също ще оказва негативно влияние върху глобалната икономика