Има ли спекула с цената на горивата и ще продължи ли поскъпването им?
Публикация 04 Mar, 2022 / текст и снимки: Румен НиколаевОткъде започва напрежението?
Снимките са от 3 март
Има ли спекула с цената на горивата през изминалата седмица? На този въпрос Акцент.БГ потърси отговор при няколко от големите търговци в Русе.
Откъде започва напрежението?
В края на февруари Ромпетрол изпраща писма до контрагентите си, че спира от следващия ден да изпълнява заявки за доставка на горива временно поради форсмажорни обстоятелства.
В същото време почти всички държавни ведомства са започнали инвентаризация на начилните количества горива, като са разпратили и запитвания за евентуални допълнителни доставки за поддържането им в работна форма.
Търговците на горива са с ограничени възможности за традиционния внос от ЕС отново за форсмажорни обствоятелства.
Доставките на горива са в нормалните си ежедневни граници, но заявките от крайни клиенти са нараснали 5 пъти и това реално създава напрежение, коментира на 1 март пред Акцент.БГ търговец на едно.
Рафинерията на Ромпетрол пък влиза за месец в планов ремонт и този период съвпада с растящото напрежение около притеснения за криза за дизел и бензин.
Говори се, че е ограничен вносът и от Гърция.
В същото време борсовата цена на петрола постоянно се покачва, като по това време премина и псохологическата граница от 110 долара за барел. Продажбите на дизел само за 4 дни са поскъпнали на едно с 220 лв. за 1000 литра, с 022 лв на литър, коментира друг търговец на едно.
Единствено Лукойл не е спирал да продава предвидените дневни количества горива, но поради силно завишеното търсене една композиция е била изтъргувана много по-бързо.
Всъщност, единствено Лукойл по неясни засега причини /смята се, че е договорка с правителството/, продава горива на цени, които са под борсовите. До преди суматахота и масовото зареждане на автомобили, туби и бидони, бензиностанциите на Лукойл продаваха на най-високи цени в страната, разбира се, след тези на Газпром.
Затова и се създава впечатление, че останалите играчи на пазара на горива и бензиностанции спекулират с цената на горивата и продават скъпо. Другите основни вносители и търговци на горива ги купуват, макар и трудно, на борсови цени, над тези на цената на бензиностанциите на Лукойл.
Друг проблем, който се очертава, е свързан със сега действащия Закон за Държавния резерв и военновременни запаси. Сега фирми могат да държат договорени количества и извън границите на държавата, от което най-добре се възползва OMV. Има компании обаче, които не спазват поетите ангажименти и след констатация на КЗК им се налагат санкции.
Интересно е да се отбележи, че част от бензиностанциите са сложили цени около 3 лева, като по този начин прикриват затрудненията си със зареждане на горива. Идеята им е по този начин да не вдигнат маркучите, а продажбите им да се ограничат.
Колкото до това каква ще е тенденцията- то всички са единни. Всичко зависи от цената на суровия петрол, който в ситуацията предвид кризата в Украйна продължава да поскъпва. Което означава, че бензинът и дизелът- също.
Коментари
Свързани новини
За година изкупната цена на българския слънчоглед падна с 53 на сто
Синдикатите: В България има сериозен спекулативен елемент в цените
Л. Каримански: Голяма част от спекулативното увеличаване на цените поддържа темпа на инфлация
Икономиката ще се забави, трябва да намалим разходите, съветва финансистът
Около 100 млн. лв. струва досега намаляването на недействителните гласове с 1.19%
Парното в Русе скача с 24,8 на сто, реши окончателно КЕВР
Цената на тока за бита се повишава средно с 3,4 процента от 1 юли, клиентите на "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" - с 4,45 на сто
Горивата поскъпват със стотинка всеки ден
Тази сутрин цената средната цена на бензин А95 е 3,38 лв., а на дизела - 3,55 лв.
КЕВР утвърди цена на природния газ за май в размер на 162,17 лв. /mwh
Русе е първенец в общия спад на горивата за страната с 6,6 стотинки
Германци разкриха и доказаха, че горивото в България е най-скъпо, противно на хубавите приказки!