Като икономист и като финансов министър, г-н Василев би следвало да е наясно, че в България половината от заетите на минимална заплата са в бюджетната сфера. Така по неговата логика, най-некадърен работодател е именно държавата, посочват в писмото си работодателите. Те вече няколко пъти изразиха недоволството си от поредния ръст на минималната работна заплата, заложен в проектобюджета и от това, че няма обективни критерии, по които се прави това.
На минимална заплата в частния сектор се назначават хора с ниска или изцяло липсваща квалификация и опит, твърдят те. Посочват, че в малките населени места и в общините с преобладаващо ромско население работодателите поемат социалната функция на държавата като обучават и квалифицират напълно неграмотни и без никаква квалификация хора, и им плащат колкото изкарват.
"Вместо да получат благодарност, работодателите в такива общини сега ще бъдат обявявани за некадърни. Да, в чужбина такива хора получават повече, но за такава работа и резултати, такова е и заплащането. В чужбина и министрите получават повече", се посочва в писмото.
Според организациите непремереният ръст на минималната работна заплата за някои икономически дейности и райони на страната води до изравняване на всички възнаграждения на нивото на минималната работна заплата и демотивиране на работещите да се квалифицират и полагат по-производителен труд.
"Т.е. проблемът не е в нивото на заплащане само на наетите на минимална заплата, а е структурен проблем, свързан с цялостното ниво на заплащане на труда", посочват организациите.
Допълват, че минималната заплата е резултатна величина и се определя от количеството и качеството на положения труд, а не е социална помощ.
В допълнение отбелязваме, че по показател "работещи бедни" България е в средата на класацията в ЕС. А по показател "популизъм на политиците", който представлява съотношение на МРЗ към БВП на глава от населението, сме № 1, се посочва в писмото.
Асоциацията напомня на министъра, че "некадърният" български работодател, за разлика от европейските си колеги, е принуден да плаща непосилни сметки за ток "кадърно" управление на енергийният сектор, заради неефективно управление на образованието пък трудно намира квалифицирани и то недостатъчно кадри и е принуден да губи време и ресурс за преодоляване на множество бюрократични спънки, "заради "целенасоченото" изразходване на милиони за електронно управление в държавата с почти нулев резултат и ширеща се корупция (в борбата с която все още няма реални резултати)" .
Бизнесът настоява вицепремиерът да се извини на работодателите като посочва, че на техните усилия денонощна ангажираност се крепи функционирането на обществените системи.
Източник: Дневник