Бизнесът за 2022 г. - рисковете идват от ръст в цените и регулаторна тежест
Публикация 16 Dec, 2021 / Татяна Димитрова
Оптимизмът на бизнеса нараства за догодина, но все е предпазлив в плановете си и вижда рискове пред развитието на икономиката, които го тревожат. Това показва традиционната анкета на Българската стопанска камара. Тя е проведена в периода 8 ноември - 8 декември 2021 г. сред 817 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката.
Общо 42% от анкетираните очакват икономически спад през 2022 г., но в миналогодишното изследване песимистите са били почти двойно повече. 17% не очакват никаква промяна, а 31% са оптимистите, които са тройно повече спрямо миналата година.
Най-сериозни притеснения за бъдещето анкетираните имат по отношение на високите енергийни цени и инфлационния натиск (80-82%). 70% от участниците в анкетата очакват ковид кризата и забавянето на глобалния растеж да се отразят негативно на техните бизнес показатели и през 2022 г. Сериозен песимизъм има и по отношение на европейските регулации в областта на екологията, от които негативно влияние очакват 53% от анкетираните.
Инвестициите в производствени мощности и иновации влизат в плановете средно на 20% от анкетираните, докато през 2019 г. средният процент е бил почти два пъти по-голям (38%). Известен ръст се забелязва в намеренията за инвестиции в развитие на човешките ресурси и увеличението на работните места - тази година 30-31% от анкетираните заявяват подобни намерения, докато през 2020 г. такива планове са декларирали 12-13% от участниците в проучването.
Ръст на заплатите предвиждат 49% от анкетираните, което по-скоро се дължи на очакваното увеличение на минималната работна заплата, а оттам - цялостен ръст на цената на труда. Налице е лек ръст през тази година при намеренията за използване на кредити и лизинг (21% при 19% миналата година), както и спад на интереса към изпълнение на европроекти (25% при 32% миналата година).
Коментари
Свързани новини
Πoнe 10 дни нa cпaд нa пeтpoлa, зa дa пaднaт цeнитe нa гopивaтa
Контролът на цените е рецепта за недостиг и фалити
Поголовието е намалено с около 20 на сто заради вноса и ниските продажни цени
Високите цени на енергията ще се задържат няколко години
Финансист: Проблемът в цените не са високите данъци
"Да се направи или "накъдри" поотделно ДДС-то за всяка стока, някакъв процент, няма да доведе до намаляването на цените", коментира Янков
София продължава да е лидер в страната по ръст на цените на жилищата и през третото тримесечие на тази година
Лъчезар Богданов: Икономиката бумти. Пандемията бе трамплин за голяма част от бизнесите
Пандемията бе трамплин за голяма част от бизнесите
България удължава срока за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток до март
Предложената сума за компенсации може да надхвърли 1,5 млрд. лв., заяви енергийният министър Александър Николов
Депутатите замразиха цените на тока и парното за бита
"За" гласуваха 186-има народни представители