Премиум вината - новото убежище за инвеститорите през 2020 г.
Публикация 01 Jan, 2021 / akcent.bg
Конвулсивните диаграми за 2020 г. накараха инвеститорите да търсят безопасни убежища, които осигуряват стабилност и сигурност, а не астрономическа възвръщаемост. В разгара на кризата, причинена от Covid-19, която накара стойностите да паднат през март и по-късно да предизвикат „бум“, първокласните вина запазиха практически права линия в своите резултати, която привлече вниманието. Това се вижда от индекса Liv-ex Fine Wine 100, който според данни на Financial Times е спечелил 4,7% до края на ноември, пише eleconomista.es.
Liv-ex Fine Wine 100 е един от световните референтни индекси за развитието на цените на луксозните вина, много от които се купуват повече като инвестиция, отколкото за консумация. Следователно това е ключов показател за инвеститорите във виното, в лицето на алтернативи на други финансови пазари като суровини или фючърси.
Гореспоменатият индекс променя ежегодно състава на вината, които го съставят, с голямо мнозинство от френски вина, чийто дял достига повече от 80 вина от 100-те избрани, като тези са от различни винени деноминации, като например Бордо, Бургундия, Шампан или Долината на пръстена. Италиански, американски, австралийски и испански вина също се появяват в класацията, като например Vega Sicilia Único със своята реколта от 2006 г.
Това относително стабилно представяне за качествено вино с контролиран спад от едва 1,1% по време на пазарните сътресения през март, идва въпреки въздействието на американските мита върху френското вино. То се случва и въпреки ограниченията в много страни, които прибегнаха до затварянето на ресторанти, които са големите купувачи на вино, и затрудниха дегустациите - ключова част от процеса на продажби.
Винената индустрия показа забележителна устойчивост. Пазарът на изискани вина продължи да осигурява стабилна възвръщаемост и ниска променливост, да се разширява, диверсифицира и расте. Всички индекси на Liv-Ex се повишиха и стойността на търговията продължи достигна десетгодишен връх през ноември. Пазарът регистрира рекорден брой и обем операции.
"Най-забележителното е, че виното не е паднало съществено по време на кризата с COVID и това вино е показало малка корелация с финансовите активи по време на разрушителни пазарни събития", заяви главният инвестиционен директор на индустрията Матю О’Конъл от Financial Times.
Поглед към други индекси на вино и други европейски вина потвърждава тенденцията. По индекса на Бордо (Bordeaux Index) са открити 60% повече сметки, отколкото през 2019 г. Индексът Champagne 50 на Liv-ex се повиши с 8,3%. Италианското вино, измерено от индекса на Liv-ex's Italy 100, е нараснало с 6,7%.
Източник: eleconomista.es
Коментари
Свързани новини
МИ: Процедурата по издаване на сертификат Клас А на Еонметалл България не е приключила
Силно присъствие на български вина от местни сортове на ВИНАРИЯ 2019
В момента се разработва нова концепция и визия на Международния конкурс за вина, спиртни напитки и винено бренди
Чуждите инвеститори вече се изтеглят от България
160 милиона евро са напуснали страната от началото на годината
Триумф на русенския регион на 75-то издание на конкурс за вина и високоалкохолни напитки в Лас Вегас
Винарска изба Нисово връща световната слава с 8 сребърни медала от 8 представени вина, сред 750 участници от цял свят.
Винарска къща Русе с два медала в Нощта на ритоните на Винария 2018
Новата реколта Траминер& Врачански мискет наливно вино вече е на пазара
Винарска къща Русе отчита успешна година и ръст на продажбите
Гастарбайтерите ни – най-големият инвеститор в България
Близо 300 млн. евро пратили от началото на годината до април
Винарска изба Нисово с два златни и един сребърен медал на Винария 2017