Петък, 26 Април 2024

Николай Василев: България не трябва да харчи новия дълг с лека ръка. България за първи път емитира 30-годишни книжа, както и 10-годишни

 Николай Василев: България не трябва да харчи новия дълг с лека ръка. България за първи път емитира 30-годишни книжа, както и 10-годишни
Публикация   21:23     16 Септ, 2020 /     akcent.bg   /     497

В страната има криза, но тя се свежда до по-малка от другите рецесия, малък ръст на безработицата, коментира бившият вицепремиер

   Решението на България да поеме нов външен дълг за 2,5 млн. евро като финансова операция е „добра стъпка, добро решение“. Това заяви бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев в предаването „Нещо повече“ на БНР.

   Той обаче отбеляза, че ако България разумно е изтеглила дълг, то не бива да го харчи „за ненужни неща, за глупости“ и „с лека ръка“.

   „България за първи път емитира 30-годишни книжа, както и 10-годишни. Лихвените проценти са ниски, доста прилични. Емисията е голям успех“, зави бившият министър.

   В края на всяка бюджетна година и в края на всеки мандат обаче всяко правителство има естествената склонност да харчи повече. Въпросът е за какво й трябват повече пари на държавата в момента, при положение, че има добър фискален резерв и бюджетен излишък до края на август, подчерта Николай Василев пред БНР.

   „Няма никаква обективна причина за нещо конкретно да бъдат похарчени. Те ще бъдат похарчени за каквото политиците решат да си ги изхарчат в края на мандата. /…/Кой каквото поиска от това правителство, обикновено досега го е получавал. Това е много лошо, защото животът показва колко лесно, за нула време се харчат трудно спестени пари с милиарди“, посочи още Василев.

   Много малко пари бяха дадени на хората, които са пострадали от кризата, и много пари бяха дадени на хора, които нямат нищо общо с кризата, коментира още Николай Василев.

   „Ние сме по-малко зле от другите. В България има криза, но тя се свежда до по-малка от другите рецесия, малък ръст на безработицата, не драматичен, и дори сме една от малкото държави с продължаващ ръст на доходите за тази година. Заплатите растат и пенсиите растат тази година“, коментира той.

   Държави, бизнеси и граждани се разделят на две големи групи – едните винаги спестяват, а другите никога не спестяват и това няма нищо общо с това колко богати са те, посочи още бившият вицепремиер.

   „Нищо не научихме като хора, като нация и като бизнеси от кризата през 2009 година. Хората имаха златно десетилетие. Последните години ръстът на доходите е много стръмен. И ако през тези най-добри години нито един от нас не се е сетил, че трябва да спести и за повече от 1 седмица напред…“, заяви той.

   „Въпросът е манталитетен, а не цифров. На някои хора и десет пъти да им се увеличат заплатите в следващите 10 години, те пак ще излязат на червено и няма да издържат и един месец криза. Това е урок, който ние не научихме като общество и който и сега не го научи, и при следващата криза след 10 години пак няма да е готов. Трябва да се научим да спестяваме“, посочи Василев.  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още