Брой чиновници на глава от население в област Русе- много или малко
Публикация 08 Feb, 2019 / Румен НИКОЛАЕВОбщо в 41 общини на всеки общински служител се падат под 100 души население.
С приближаването на следващото преброяване на населението през 2021 г. въпросът за промяна на броя на общините ще става все по-актуален. Шестте карти по-долу показват някои от основните (но далеч не всички) причини за необходимостта от консолидация на местните административни единици в някои части на страната.
Общински служители на глава от населението
Продължаващият спад на населението в редица райони на страната води до все по-фрапантни съотношения между размера на общинските администрации и броя на обслужваното от тях население. Това се вижда ясно на картата по-долу, която се базира на тримесечните данни на Министерство на финансите за финансовото състояние на общините, които включват и информация за броя на общинските служители през третото тримесечие на 2018 г.
Данните на МФ показват, че общините с най-малък брой общински служители спрямо населението са Столична община, Казанлък, Добрич и Перник. Във всяка една от тях се падат над 500 души население на всеки общински служител.
Подобна е ситуацията и в повечето от останалите по-големи градове с изключение на Плевен, където данните показват 247 души на общински служител.
Доста различна е картината в малките общини, като на места се наблюдават фрапантно високи съотношения между общинските служители и населението. Класическият пример за това е община Трекляно в област Кюстендил, където на всеки 26 души се пада по един общински служител. Общо в 41 общини на всеки общински служител се падат под 100 души население.
Тези данни показват, че макар териториално-административна реформа в момента да не е на дневен ред, тя няма как да бъде избегната в близко бъдеще, особено ако текущите правомощия и задължения на общините се запазят или бъдат разширени. Има общини, в които именно местната администрация е един от най-големите работодатели – зависимост, която наред с въпроса за ефективността на публичните харчове повдига редица притеснения относно политическите процеси на местно ниво.
Общини с население под 6 хиляди души
Дисбалансът в съотношението между общинските служители и местното население се дължи в голяма степен именно на знаменателя в уравнението – броят на хората, които живеят в една община. Причината за това е, че общинската администрация все пак е натоварена с някакви функции, които трябва да извършва и минимум услуги, които трябва да предоставя.
Следващата карта показва общините, които през 2017 г. не отговарят на първото по ред изискване на чл. 8 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България (ЗАТУРБ) за създаване на нова община - наличието на население над 6 хиляди души.
По данни на НСИ между 2000 и 2017 г. техният брой се удвоява, като през последната година една четвърт от всички общини (общо 72) не отговарят на това изискване на закона.
По-голямата част от тях се намират в пограничните райони, като особено ясна концентрация се наблюдава в Северозападна България. В допълнение има 15 общини, в които населението е над 6 хиляди, но под 7 хиляди души. Населението в повечето от тези общини е с ясна тенденция към спад, макар да са налице и някои изключения като Горна Малина.
Въпросът защо изискванията за създаване на нова община не важат за съществуващи вече такива остава отворен поради следните произтичащи от това проблеми като:
- превръщането на много общини и общински предприятия във водещ местен работодател, което създава очевидни рискове пред местния демократичен процес;
- изключително ограничени собствени приходи на общината и де факто пълна фискална зависимост от централния бюджет;
- достигане на вече коментираните изключително високи нива на съотношението между броя на общинските служители и местното население, т.е. липса на административна ефикасност.
Коментари
Свързани новини
Борово и Ценово и още 81 общини в България не покриват критериите за достатъчно население
Общият брой на общините в страната под критерия от 6000 жители вече са 83
131 970 души наброява армията чиновници в България
Всеки десети в администрацията е на поне 60 години
Управляващите обсъждат намаляване на общините и съкращаване мандата на кметовете
Конкуренцията между общините е положителна за всички. Ето защо да я насърчим.
Колко биха получили общините в Област Русе при преотстъпване на 1/5 от подоходното облагане?
Новата управленска структура- по-малко чиновници, повече началници
"Български пощи" пък преминават под прекия надзор на вицепремиера Калина Константинова.
Плащаме за издръжка на чиновниците повече, отколкото за пенсии
Според него учителските заплати трябва да растат с ръста средната работна заплата.
40 общини с по-малко от 100 души на един общински служител
От тази статистика излиза, че най-натоварени са служителите в Русе, а най- малко ангажирани са тези в община Ценово.