Петък, 26 Април 2024

Решение за големия проблем на икономиката на България

Решение за големия проблем на икономиката на България
Публикация   17:04     30 Ян, 2019 /     akcent.bg   /     623

Само в индустриалния сектор недостигът се оценява на над 100 000 работници

   Българската икономика е изправена пред безпрецедентен в историята на страната проблем – недостиг на хора, които да работят.

   Комбинацията от професионално образование с обучение на работното място е отдавна установена практика в страни като Швейцария, Германия и Австрия - и ключов фактор, допринасящ за жизнеността на техните пазари на труда, но България е започнала едва преди няколко години с такива пилотни схеми, пише АФП (AFP).

   А с най-бързо намаляващото население в света страната трябва да се обърне към схемите за чиракуване, за да се противопостави на недостига на работна ръка, който заплашва да стане драматичен. Но това съвсем не е лесно.

   Чирак на 17 години в компания за производство на ловни пушки признава, че му е трудно да става, да пристига навреме и да работи през целия ден. В същото време момчето е сред назначено след подбор. Работодателят му казва, че ако е имал 10 добри кандидати е щял да ги назначи всичките. Недостигът на работници вече сериозно затруднява растежа и разширяването на компанията.

   Само две училища и пет компании взимат участие в пилотна схема от 2015 г., лансирана от Швейцарско-българската търговска камара. По-късно се присъединяват германски и австрийски фирми и сега в България са заети 3 384 младежи като чираци в над 200 компании.

   Но това е много малко в сравнение с нуждите на бизнеса. Работодателите отчаяно търсят служители на фона на задълбочаващата се демографска криза и масовото изселване на квалифицирани работници откакто най-бедната страна на Европейския съюз се присъедини към блока през 2007 г.

   Според прогнозите на ООН населението на България се е свило от 9 милиона през 1989 г. до около седем милиона. Очаква се то да намалее до 5,4 млн. до 2050 г. - спад от 23% за три десетилетия.

   Равнището на безработица в България се понижи до 6,2% през 2018 г., което е най-ниското ниво от падането на комунизма.

   Проучванията показват, че наред с ИТ-инженерите и лекарите има и тежък недостиг на шофьори, готвачи, сервитьорки и сервитьори, ключари, заварчици и строители.

   „Основният проблем, с който се сблъскват компаниите, е недостигът на работна ръка. Вече видяхме чуждестранните инвеститори да изоставят инвестиционните си планове заради недостига на работна ръка“, коментира Радосвет Радев, председател на Българската индустриална асоциация (БИА).

   Само в индустриалния сектор недостигът се оценява на над 100 000 работници. Като цяло, в следващите пет години България може да бъде изправена пред недостиг от 500 000 работници, прогнозират експерти.

   Според Евростат 15% от 15-24 годишните не са заети с образование, работа или обучение. И дори тези млади хора, които са в училище, не разполагат с необходимите умения за работа.

   „Единственият начин да се коригира ситуацията е да се обърнем към образователната система и да наемем млади хора още в училище“, смята експертът на БИА Томчо Томов.

   Но това изисква подобряване на имиджа на чиракуването. Много родители имат лоши спомени от комунистическия режим, където младите хора често са принуждавани да работят неквалифициран труд „на ръка“ против тяхната воля.

   Плащането също е ключов въпрос. С минимална заплата от 560 лева и средна от малко над 1100 лева, младите хора често са привлечени от по-високото възнаграждение в други страни.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още