Четвъртък, 15 Май 2025

43 на сто от русенки са отказали цигарите по време на бременност

43 на сто от русенки са отказали цигарите по време на бременност
Публикация   17 Ноемв, 2011   /     akcent.bg   /     617

Това показват резултатите от регионално проучване "Тютюнопушене и бременност"

 

Тютюнопушенето е един от факторите, които имат изключително неблагоприятно влияние върху нормалното протичане на бременността, раждането и развитието на детето. Рисковете за здравето на майката и на бебето са големи и затова бременните жени и младите майки трябва да са наясно с вредните последици от употребата на цигари. С оглед засилване на превенцията и профилактиката на тютюнопушенето по време на бременност, експерти на Дирекция ПБПЗ проведоха Регионално проучване по темата.

Целта на проучването е да се установи разпространението на тютюнопушенето сред бременни и младите майки в Русе и региона, техните нагласи и отношението им към проблема. Данните от проучването са ориентир за предприемане на съответните мерки за профилактика на тютюнопушенето в настоящата рискова група и повлияване нивото на негативните тенденции.

Целева група по настоящото проучване са бременни и кърмачки от гр. Русе и региона. Проучването се проведе в периода м. май – м. ноември 2011 г. по метода на пряката анкета сред пациентки в Акушеро-гинекологичното отделение на „МБАЛ Русе” АД и специализирани АГ кабинети в града.

В проучването се включиха 100 жени – 80 бременни и 20 кърмачки. 11% от тях са на възраст от 15 до 20г., 66% са от 21 до 30г. и 23% от 31 до 40 години. По отношение степента на образование 37% от анкетираните са с висше, 3% с полувисше, 43% със средно и 17% с основно образование.

Анкетната карта съдържа общо 26 въпроса, като те са разделени в няколко блока – блок въпроси към всички респонденти, блок въпроси към пушили, но отказали употребата на цигари, и блок въпроси към настоящи пушачи.

Първите въпроси от анкетата целят да селектират респондентите по признак тютюнопушене, както и да установят наличието на пушачи в тяхната среда на живот и обкръжение. На въпроса “Пушачи или непушачи преобладават сред вашето обкръжение (приятели, колеги и др.)” 36% от анкетираните дават отговор “пушачи”, 34% - “непушачи” и 30% - “поравно пушачи и непушачи” (фиг.1). 72% от бременните и кърмачките, участвали в проучването, отговарят, че има член на  семейството/домакинството, в което живеят, който е пушач (фиг.2). Това е относително висок дял, тъй като наличието на пушач вкъщи излага младите жени на “пасивно тютюнопушене”, което също е вредно за здравето на бъдещата майка и на детето.

Данните от основния въпрос в анкетата  - “Пушите ли” – показват следното (фиг.3):

-      23% от анкетираните отговарят “никога не съм пушила”;

-      16% дават отговор “пушех, но отказах цигарите преди повече от година”;

-      43% отговарят “пушех, но отказах цигарите поради настъпване на бременност”;

-      18% дават отговор “пуша”.

Очевидно бременността е сериозен мотив за отказване от цигарите при 43% от респондентите. На въпроса “Защо спряхте да пушите” анкетираните посочват и други причини – 2% - “поради увеличените цени на тютюневите изделия”, 11% поради здравословни причини и 5% - “други”(напр. лично желание) (фиг.4).

Преди да откажат цигарите жените са пушили средно от половин до една кутия на ден (24% - по 10 цигари дневно, 8% - по 20 цигари дневно, 6% - по 5 цигари дневно). 13% от бившите пушачки са пушили продължително време – 10 години. За щастие бременността провокира дори и дългогодишни пушачки да откажат цигарите в името на здравето на детето. По-задълбочен анализ на демографските показатели съпоставени с мотивите за отказ от тютюнопушене показва, че най-голям дял на отказалите цигарите имат жените от 21 до 30 години; образованието на респондентките няма съществено значение по отношение на мотива им за отказване – има и млади момичета с основно образование, които отказват цигарите, когато разберат, че са бременни.

18% от анкетираните за съжаление споделят, че продължават да пушат по време на бременността, а 2% от тях и след това в периода на кърмене. 33% от пушачките са започнали да пушат цигари преди 18-годишна възраст, като 11% от тях – още на 12 години. 44% са пропушили на 18 години, останалите 23% по-късно. На въпроса защо пушат 78% от анкетираните бъдещи майки/кърмачки отговарят “по навик”, 22% - “защото хората около мен пушат”, 11% - “за удоволствие” и 5% “поради стрес”(фиг.5).

Половината от пушачките (50%) пушат по 1-2 цигари на ден, 11% по три цигари, 17% по 5-6 цигари на ден, 22% изпушват над 10 цигари дневно. На въпроса пушите ли всеки ден 72% отговарят положително, 28% казват “не” (фиг.6).

50% от бъдещите майки – пушачки не са правили опити да спрат тютюнопушенето, 22% са направили опит, но безуспешен, 28% споделят, че в момента се опитват да ги откажат. От тези, които са опитвали да спат цигарите – 6% са успяли да не пушат за период от 6 месеца до 1 година, 6%  - от 1 до 6 месеца и 11% са се разделили с вредния навик само за по-малко от месец и отново са пропушили. На въпроса защо отново са посегнали към цигарите анкетираните жени отговарят – “защото ми се пушеше”, “не мога без цигарите – те са ми успокоително” и др., свързани с липсата на воля. 28% от жените, направили опит да се откажат от цигарите, са получили подкрепа от членове на семейството си, а 22% не са.

На въпроса дали са променили навиците си за пушене по време на бременността 89% отговарят, че са намалили цигарите –33% пушат с 10 цигари по-малко на ден, 29% - с по-малко от 10 и 27% - с 15 цигари по-малко на ден. 11% от пушачките, казват, че пушат толкова цигари, колкото и преди да забременеят.

28% от бъдещите или настоящи майки-пушачки, участвали в проучването, са категорични, че не искат да откажат цигарите, 50% биха ги отказали заради здравето на детето, 28% биха ги отказали поради здравословни проблеми и 17% поради финансови причини (фиг.7). На въпроса дали се нуждаят от професионална помощ за отказване от тютюнопушенето 28% отговарят – “да - от медицинска”, 11% - “да - от консултативна”, 72% казват, че не се нуждаят (фиг.8).

17% от пушачките са бременни в девети месец, 17% са в шестия месец, по 11% има в третия, четвъртия, петия и седмия месец на бременността, една от пушачките е във втория месец, а две от жените пушачки, попаднали в изследването, са кърмачки.

Блокът въпроси в анкетната карта, отнасящи се към всички респонденти, включва въпроси целящи да установят отношението на лекарите и медицинските специалисти, обслужващи пациентките, по проблема тютюнопушене по време на бременност, както и въпроси, уточняващи познанията на бъдещите майки за вредите, които тютюнопушенето нанася върху тяхното здраве и здравето на детето.

На въпроса “Лекарите/медицинските специалисти, които следят бременността Ви, попитаха ли Ви дали пушите?” 72% от анкетираните отговарят положително, съответно 28% дават отрицателен отговор (фиг.9). 43% от анкетираните жени споделят, че лекарите са ги информирали за опасността от тютюнопушенето върху здравето (тяхното и на детето) като са им дали съвети; 5% от специалистите са предоставили на пациентките си и информационни материали – брошури, дипляни и др., а 52% не са дали никакви съвети и насоки по проблема тютюнопушене по време на бременност (фиг.10).

На участвалите в проучването жени беше предоставена възможност в свободна форма в анкетната карта да опишат какви съвети им е дал лекарят, следящ бременността им. В обобщен вид отговорите им изглеждат така:

-                  пушенето вреди на плода, а и на мен също;

-                  възможни са последствия от увреждания на плода;

-                  деца на родители пушачи изостават в ръстта;

-                  за предпочитане е да не пуша;

-                  да спра цигарите час по-скоро;

-                  да не стоя на места, където се пуши;

-                  да огранича цигарите поне по време на бременността и кърменето;

-                  тютюнопушенето е вредно за здравето на моето бебе;

-                  да не пуша, за да не увредя белите дробове на моето бебе;

-                  ако пуша по време на бременност има риск от аборт и малформации;

-                  асфикцията (задушаване), която настъпва от СО и катраните в белия дроб на плода;

-                  риск от изоставане в теглото на плода и детето;

-                  да не пуша първите три месеца до формирането на плацентата.

Част от съветите на лекарите звучат парадоксално като това бременните да “ограничат”, а не да спрат цигарите, “да не пушат първите три месеца до формирането на плацентата”, а не по време на цялата бременност и кърмаческия период, “за предпочитане”, а не задължително да не се пуши по време на бременност. Съществува грешно мнение, разпространяващо се сред бременните-пушачки, че една-две цигари не биха навредили, че силната зависимост към никотина не може да бъде преодоляна и т.н. Тук е ролята на лекарите и медицинските специалисти да мотивират пациентките си да откажат цигарите, именно разяснявайки им огромните вреди за тях и децата, които растат в утробата им.

На въпроса дали са запознати с вредите, които цигарите и “пасивното тютюнопушене” нанасят на плода по време на бременност и рисковете за здравето на детето, 66% от анкетираните твърдят, че са запознати, 27% отговарят “отчасти” и 7% казват, че нямат информация по въпроса (фиг.11).

Оказва се обаче, че когато вредите и рисковете за здравето се конкретизират (във въпрос 22 в анкетната карта), не е голям делът на бъдещите майки, които ги разпознават като такива. Данните от анализа показват, че фактът, че тютюнопушенето по време на бременност крие риск от недоносване на плода е познат на 53% от бъдещите майки; рискът от спонтанен аборт е известен на 35% от тях; рискът от малформации – също едва на 35%; 59% са наясно, че е възможно теглото на новороденото да бъде по-ниско; а 57% знаят, че тютюнопушенето през бременността дава предпоставки за болнаво дете (фиг.12).

Относно намеренията на респондентите за тютюнопушене по време на кърмене, данните показват следните тенденции – 2% заявяват, че ще пушат, колкото и в настоящия момент, 4% ще намалят количеството, което пушат ежедневно, 55% възнамеряват да не пушат докато кърмят и съответно 39% дават отговор, че не пушат по принцип (фиг.13).

От проведеното Регионално проучване “Тютюнопушене и бременност” могат да се направят следните изводи:

1. 18% от анкетираните жени пушат по време на бременността и в кърмаческия перииод.

2. Очакването на дете и майчината любов са по-силни от зависимостта от тютюнопушенето при 43% от анкетираните жени, които са отказали цигарите поради настъпване на бременност.

3. Рязко спада възрастта на пропушване при жените - 33% от пушачките са започнали да пушат цигари преди 18-годишна възраст, като 11% от тях – още на 12 години.

4. Слаба е мотивацията при бременните жени-пушачки за отказване от вредния навик - 50% от бъдещите майки – пушачки (участвали в проучването) дори не са правили опити да спрат тютюнопушенето по време на бременността, а 28% от тях са категорични, че не искат да откажат цигарите. Малък е и делът на тези, които биха пожелали консултативна или медицинска помощ за отказване от тютюнопушене.

5. Бъдещите майки не са достатъчно информирани за вредните последствия и рисковете от тютюнопушенето по време на бременността – едва 43% от анкетираните жени са получили съвети от техните лекари и медицински специалисти по темата. Голяма част от предоставената им информация не е изчерпателна и съответно не е достатъчно мотивираща за отказване от тютюнопушене в този рисков период (бременност и кърмене).

Анализът на проведеното Регионално проучване ни дава информация не само по отношение на разпространение на тютюнопушенето сред бременни жени в гр.Русе и региона, но и маркира акцентите в дейността, касаеща профилактиката на тютюнопушенето, като рисков фактор за развитието на редица хронични неинфекциозни болести.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha