Четвъртък, 25 Април 2024

Любен Рабчев обмисля ново заглавие на книгата си- „Как станах богат в Америка…, и как да станем богати в България

 Любен Рабчев обмисля ново заглавие на книгата си- „Как станах богат в Америка…, и как да станем богати в България
Публикация   22:40     28 Авг, 2016 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     2151

  Ако някой се пита що за интерес към някого, който прави нещо на землището на Стълпище в Русенска област, то отговорът е в интригата доколко един успял в САЩ българин ще успее да успее и в родината си... Това бе началото на представянето на Любен Рабчев в Акцент.БГ, което има все по- различно от очакваното развитие.

  Две години по- късно,   на 31 август в столицата, в литературен клуб "Перото", ще бъде представена отново тази необикновена личност, сбъднала детската си мечта в Америка.                       

  В книгата си „От Калифорния до Стълпище“ успелият в мечтаната Америка българин от Бяла Черква описва вече и неща, които досега не бяха излизали в публичното пространство. Имам предвид интереса на повечето хора и на медиите за това как един българин е преуспял в САЩ. Но в книгата четем и за това, как този преуспял българин в САЩ вече се среща с бюрократичната система, която е проекция на изкривена у нас демокрация.

    Любен Рабчев  споделя, че  терминологията и отношението към бизнеса не помагат на България да  се развива в правилната посока- да прогресира и да направи живота на собствените си граждани по-добър. Защо напускат  страната  и търсят препитанието на емигранта? Отговор на този въпрос очакват от Рабчев много хора, които имат интерес да инвестират в региона и в страната, тъй като се е превърнал в маяк за онези, решили да развиват бизнес в страната .

   Ако кажа, че няма подходящи инвестиционни условия, няма да съм прав, защото това не е добре за България. Ако кажа, че има, то чиновниците ще продължат да имат същото негативно отношение към онези, които искат да се справят сами в пазарни условия.  Вече е създадено трайното усещане, че всеки, който дойде да инвестира в страната и в региона, му се пречи. Затова и инвестиционният интерес се изгуби трайно.

    Чувствата са все пак смесени.

  Сега Любен Рабчев смята, че книгата му е можело да бъде озаглавена „Как станах богат в Америка, и как да станем богати в България…“

  Човекът, който  през 90-те  години като собственик на фабрики в три държави с над 1000 работни места, е давал работа на 60-80 българи наведнъж  /между които и доста успешни вече русенци/, вижда отговорът на въпроса извън себе си. В същото време констатира, че не са малко онези, които търсят само  келепир, а не  се опитват да ползват богатия му житейски и бизнес опит.

   Любен Рабчев не престава да се чуди как и защо всяка инстанция у нас  проповядва архаични закони и разбирания, които може да се сравняват с времето от Запорожеца и на Москвича, а в същото време чиновниците се возят в съвременни автомобили. Не се одобряват добрите световни практики, смята предприемчивият родолюбец. Постоянно променящи се законови уредби, липса на ясни правила и подводни камъни по пътя за всяко едно начинание, което се предприема, са спирачка в частната инициатива .

          Липсата на работна ръка

Липсата на работна ръка е най-голямата изненада. Очакването да намери  изобилие от хора, търсещи добре платена работа,  интелигентни, остава вече в миналото. Липсват кадри на мениджърско ниво, дори спасител за басейна не се намери, кахъри се българинът- американец.

  Няма Спасител. Тук като че ли изразът може да се чете  в пряк и  в преносен смисъл.

/Следва- Ще продължи ли да инвестира Любен Рабчев в „Седем поколения" и помага ли администрацията за подобни намерения?



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha