Петък, 26 Април 2024

Петър Курумбашев: Никога досега не е царял такъв страх в медиите

Публикация   21:34     23 Ян, 2013 /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     518

Ку ку сценаристът за референдума, за свободата на словото за

- Г-н Курумбашев, не става ли Ку- ку все по-актуално през последните месеци?

Все по-актуално става през последните месеци Този въпрос ми го задават и в Айдемир, и в Бяла. Искам да кажа, че не съм сменил жанра. Хората говорят, че като бяхме в телевизията, много са ни обичали, а сега, такъв хубав човек да се занимава с политика… И аз им казвам: Жанрът не се е променил, освен това се появиха такива актьори, че те заминаха с по няколко обиколки актьорите на Ку ку  от 90-те години. Имаме страхотни изпълнители начело с премиера.

-          Ако не е грозно, би било интересно да се четат коментарите относно случилото се на партийния форум на ДПС. Не е ли странно огромното съчувствие към нападателя, като самият акт на нападение се омаловажава. Дали такива щяха да са отзивите, ако на мястото на Доган бе друг партиен или държавен лидер?

Аз се чудя, ако това се случи на конгрес на ГЕРБ и делегатите на ГЕРБ реагират по този начин, също ще мие трудно да осъдя такава реакция, защото е очевидно, че е спонтанна, човешка реакция. Освен това отново отидохме далеч в защитата правата на човека и сме склонни да защитим повече правата на нападателя, отколкото да защитим правата на този, който е бил нападнат, който е бил уязвен- пистолетът бил газов, не бил газов,…Всеки знае, че газов пистолет толкова отблизо може и да не убие, но може да го нарани.Така че всякакви спекулации са изключително грозни.

-          Появи се една цифра- 2 млн. лева струвала охраната на Доган от 2006 г. насам. Не е ли редно тези пари да се върнат на държавата, след като видяхме, че явно не са харчени за това, за което са давани?

 Не зная кой точно може да каже каква е сумата, но начинът, по който е охраняван- представете си сцена, в която американският президент или българският говорят на някакъв форум, например на бизнесфорум, и излиза един субект, който успява да опре пистолет в слепоочието. Този човек просто нямаше да стигне до мястото, където го свалиха делегати, а не гардове.

Аз по-скоро бих обърнал внимание върху посланията на Доган от Конгреса, думи, под които аз бих се подписал на 100 процента.

   Първото е, че „може да ти вземат бизнеса и ти трябва да си благодарен”,.

   „Медиите може да те направят такъв, че да не може да се познаеш в огледалото.”

         „Това, че като гледаш отношението към един мачо от геройско видео, ти гледаш отношението на медиите и обществото към него- става ти тъжно и мъчно”.

     Това за мен е по-важно. Както и че предвижданията за завой в политиката на ДСП, че господин Местан ще има една последователна и предвидима политика. Смяната в ДПС не е като смяната в българската държава- появява се нов герой и казва, че всички преди него само са крали и тази държава на нищо не прилича и от мен започва планетата.

-          Очаквате да има приемственост…

  Той и президентът призова за приемственост,  но той е представител на политическата сила, поне с тази бюлетина беше избран, с която се появиха едни хора, които казват, че преди тях едва ли не не е имало държава.

Наскоро бях 30 дни в Китай и там казват- ние стъпваме върху 5000 години традиция, никой не казва, че историята им почва от създаване на ККП … Трябва да се научим да уважаваме труда на тези преди нас и да го развиваме.

-          А сега за Референдума- защо трябва да се гласува?

В България е по-лесно да обясниш обратната теза. Като слушам „България на гражданите” като казва на гражданите, че не трябва да гласуват. Това намирам за изключително странно, тъй като това е начин гражданите да участват в управлението на страната и за изкажат своя глас. Кога на друго място ако не на референдум или на избори? Това е най-гражданската проява. И в същото време да им кажеш- не, няма нужда от вашето мнение, изглежда меко казано- странно. Освен това този референдум свърши много хубава работа според мен. Българското общество вече е много добре информирано за ядрената енергетика- както за ползите, така и за негативите…

- Не бих казал, че е наясно, тъй като в публичното пространство се търкалят различни цифри от 10 до 20 и повече милиарда лева?

Максималната цена, която при най-неблагоприятната цена на ескалация, е 6,3 млрд. евро, което като се обърне в левове, е 12 млрд лева. Ако някой си слага и 10 млрд. комисионна, така проектът става 22 млрд. лева. Аз не успях да чуя нито от един от противниците на този проект как от 12 млрд. лева цена, която имаме като договор, какво добавихме, че стана 22 млрд.?

-          Красен Станчев от ИПИ например обясни голямата цифра, като в нея са включени и други допълнение- преносна мрежа и др.

Другите допълнения не са собственост на проекта. Те ще бъдат собственост на НЕК, а реално нямат и 1 млрд. лева. Освен това те ще се изплатят в рамките на 10 години.

Другата спекулация, която се прави, е че се слагат и лихвите.

-          Искам да акцентирам върху това, че предстои първият референдум в най-новата ни история, а вече почти е опорочен, изопачен, така ли е според Вас?

-          Не, ние сме склонни за всяко нещо да казваме, че не е станало както трябва. Това е първият български референдум, който се провежда в демократични условия. Всеки гражданин спокойно може да излезе и да каже мнението си. Всички проучвания показват, че ние ще го спечелим този референдум и за нас единственият въпрос е с колко ще го спечелим- проучванията показват между 65 и 75 процента „За”.

Въпросът за това, колко е успешен този референдум, е избирателната активност. Затова колкото тя е по-голяма, по-представително ще отрази мнението на хората…

-          Призовавате да се участва както по време на изборите- да се гласува, независимо по какъв начин?

  Да, бях на масичката, където хората правиха подписката и някои от тях казваха- аз не искам да има „Белене”. И им обяснявах, че това не означава да се против референдума. Участвай в референдума, пък като искаш- гласувай с „Не”.

-          А това ли беше наистина най-важната тема в дневния ред на обществото, която да се подложи на гласуване от всички?

-          Това също е любим въпрос, задават ми го на различни места. Предлагам на всеки, който смята, че има по-важни теми, да събере 500 000 подписа и да организира референдум. Аз лично на мястото на ГЕРБ бих организирал референдум дали Бойко Борисов би трябвало да играе в националния отбор по футбол. Аз лично бих гласувал в такъв референдум, защото на Любо Пенев няма да му уври главата да го вземе директно, но по този начин ще го задължим.

-          Друго важно, което напоследък се случва, е свободата на медиите и на словото, и всичко онова, което се случва с тях. Имате поглед и отношение по този въпрос, как ще го коментирате?

-          На мен ми е много болно, тъй като 10 години съм се занимавал с медии, като почнете от Ку ку-вските времена, и свършим с това, че бях главен мениджър на БНТ и след това на една американска телевизионна компания, която сега е собственик на bTV. Никога досега не е царял такъв страх в медиите, дори когато ние през 90-те години твърдяхме, че Петър Младенов трябва да си подаде оставката. Нас като студенти два месеца след падането на Тодор Живков не ни беше страх да го кажем по БНТ, въпреки че тогава да извикаш „Желю Желев- президент”, бе обявявано за екстремизъм.

Сега- първо страхът, второ- налагането на автоцензура на журналистите, директните методи за икономическа принуда, четвърто- директно купуване на цели медийни групи. Пето- медии, които от 100 статии 100 са в полза на правителството. То по времето на БСП „Работническо дело” имаше регулирана критика, разрешаваше се 10 процента като „ти си блестящ, но има някои малки сенчици по тебе”.

- До това не доведе ли и факта, че сега журналист става всеки, не е ли редно да има някакъв регулаторен режим, ценз, сега голяма част от редакциите се пълнят с хора без образование, превърнати в мобилни диктофони с информация от пресконференцията до редакцията…Публицистиката изчезна като жанр, с който се гордее от времето на Ботев?

- Качеството на българската журналистика. Този въпрос е към всички български политици и най-вече- за това дали искат журналисти, които да са дръжки на микрофони или пощенски кутии или искат да имат хора, които да изразяват собствени разсъждения. Очевидно първият тип за типа политики, който се налага, е по-удобен. Още веднъж ще цитирам г-н Доган от конференцията, където той казва, че „диктаторите нямат усет за демократични ценности, но имат усет за силовите инструменти, както за силата на микрофона и на камерата”. Може да видите такива „светли” примери като Уго Чавес във Венецуела или Берлускони в Италия. Не случайно Умберто Еко казваше „Чудя се защо важните решения премиерът не ги съобщава в парламента, а в ток шоу. Защото в ток шоуто имаш един услужлив водещ, който те представя звездно, а пък в парламента може някой да поиска да се дебатира.

- Предстоят избори. ГЕРБ се показаха като добри партийни строители. Ще успее ли БСП да мобилизира силите си и да направи нещо повече от преценката на избирателите?

Ако Вие наричате партийно строителство това да уволниш всички хора, които са работили на лифта в Белица и да назначиш само членове на ГЕРБ, може и да се нарече партийно строителство. Но нека припомня, че преди 1989 г., за да работиш на някой лифт, не беше необходимо да си член на БКП.

Колкото до предстоящите избори, победата в този Референдум е първата от поредицата загуби на ГЕРБ и тази наша победа е заявка за победа и на парламентарните избори.

- А как ще коментирате договора, който бе изваден вчера и в него се твърди, че цената на АЕЦ Белене е 23 млрд. лева и се знае още от 2008 г.?

Това, че Бойко Борисов извадил от мазето, от някакъв кашон нещо, докато търсил буркана с туршия? Няма да го коментирам…Може и да намери стари снимки с Тодор Живков, например.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha