Понеделник, 17 Юни 2024

Близо 100 ученици участваха със свои разработки в Русезнание 2023, наградиха победителите

Близо 100 ученици участваха със свои разработки в Русезнание 2023, наградиха победителите
Публикация   07 Юни, 2023   /     akcent.bg   /     371
   В понеделник следобед, 5 юни, в залата на Екомузея в Русе се проведе XVI издание на станалото традиционно за града състезание по Русезнание. Негови организатори са ВМРО – Русе, Народно читалище „Гоце Делчев 2009“ – Русе, Регионален Исторически музей – Русе и сдружение „Приказка за България“. Инициативата за изучаване по-подробно на историята и забележителностите на родния край е на Искрен Веселинов – съпредседател на ВМРО, и води началото си от 2008 година, когато с подкрепата на Община Русе Русезнание влиза като допълнителна учебна дисциплина, която учениците от общината могат да изучават.
 
     Състезанието се провежда ежегодно в края на всяка учебна година, като участниците се състезават в две възрастови групи: 5-7 клас и 8-11 клас, изявявайки се в категориите „Есе“ и „Мултимедийна презентация“. Избраните от тях теми трябва да са посветени на събития, забележителности или видни личности от град Русе и Русенския край.
 
   Настоящото издание се проведе под патронажа на съпредседателя на ВМРО Искрен Веселинов, който приветства участниците. С приветствени думи към присъстващите се обърна проф. д-р Николай Ненов – директор на РИМ – Русе, и председателят на ОбС – Русе Иво Пазарджиев.
                                            

Десет русенски училища участваха в „Русезнание 2023“. Подготвените теми бяха оценявани от компетентно жури с председател Искрен Веселинов и членове Деян Стайков – историк и председател на Народно читалище „Гоце Делчев 2009“, Диана Огнянова – историк в Регионалния Исторически музей – Русе, Боян Драганов – дългогодишен русенски журналист, писател и краевед, носител на награда „Русе“ – 2021 за литература и публицистика, и Юлиян Гюрчев – историк, директор на ОУ „Алеко Константинов“.

В категория „Есе“ в първа възрастова група бе присъдена само първа награда – на Калоян Петков от 6 а клас, СУЕЕ „Константин-Кирил Философ“ за работата му „Кои са хърцоите?“. Във втора възрастова група първо място заслужено получи работата на Виктория Шекерова – 11 „а“ клас, СУ „Христо Ботев“, за темата „Симеон Петров – първият сред орлите“. С втора награда журито отличи есето на Ева Касабова от 8 „б“ клас АЕГ „Гео Милев“ – „Вълна от състрадание – Игнат Канев“. Третото място бе за есето „(Не)известният русенец Майкъл Арлън“ на Оксана Иванова от 10 „а“ клас, СУ „Васил Левски“.

    В категория „Мултимедийна презентация“ бяха излъчени следните победители:

            5-7 клас

I място – отбор 6 клас на ОУ „Ангел Кънчев“ за „Любопитни факти от историята на ОУ „Ангел Кънчев“ – Русе“.

II място – Теодор Деянов и Радост-Йоана Любенова – 7 „а“ клас, ОУ „Васил Априлов“, за „Първият русенски хор“.

III място – Велислав и Георги Георгиеви – 7 клас, СУ „Христо Ботев“, за „Сгради на русенски евреи“.

             8-11 клас

I място – Стефани Радева и Добромир Иванов – 9 „а“ клас, СУ „Христо Ботев“, за „Русенските носии. Кодът на шевиците“.

II място – Теодора Петкова и Цвети-Мира Ницолова – 9 „а“ клас, СУЕЕ „Константин-Кирил Философ“ за „Димитър Баларев“.

II място – Боряна Димитрова и Патрисия Димитрова – 8 „б“ клас, АЕГ „Гео Милев“, за „Русе – градът на първата жена актриса в доосвобожденска България“.

III място – Ева Касабова – 8 „б“ клас, АЕГ „Гео Милев“, и Мартина Пометкова – 8 „а“, клас ПГИУ „Елиас Канети“, за „История и традиции на ловно-рибарското движение в Русе“.

              Поощрителна награда получи екипът Симона Валентинова и Мелиса Юсмен от 10 „б“ клас на СУЕЕ „Константин-Кирил Философ“ за темата „Кирил Старцев“.

         Около сто ученици – индивидуално или в екип, представиха своите разработки. Всеки от тях получи поименна грамота за участие в „Русезнание 2023“,  а заелите призови места си тръгнаха и с парични награди, осигурени от организаторите.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha