Събота, 20 Април 2024

Ученици от Гюргево рецитираха Ботев

 Ученици от Гюргево рецитираха Ботев
Публикация   16:56     30 Май, 2023 /     akcent.bg   /     263

Музеологът Емил Пъунески представи и по-малко известни исторически сведения за живота и делото на Ботев в Румъния

   Ученици от Гюргево рецитираха Ботев. Близо 30 ученици от община Ойнаку представиха културна програма в рамките на почти час, посветена на националния герой на България, прекарал не малка част от живота си в северната ни съседка. Младежите рецитираха на румънски език някои от неговите най-запомнящи се произведения. Сред тях бяха „Майце си“, „Хаджи Димитър“, „В механата“ и „Моята молитва“.

   Инициативата бе организирана от Асоциация „Еврорегион Данубиус“и се реализира с подкрепата на Културния дом „Йон Виня“, Окръжния музей „Теохари Антонеску“, както и Окръжната библиотека „Йон Бассарабеску“.

   Подобно събитие се реализира за първи път в Гюргево и неговата цел е да популяризира живота и делото на Христо Ботев сред подрастващите.

   Сред гостите на събитието беше и заместник областният управител на Русе Детелина Ачева. „Румъния е неразривно свързана с националноосвободителната ни война. Не само географски, но и исторически тя е приютила и станала дом на много революционери и бунтовници, дала е свободата им да развиват идеите и плановете си за независима България“, сподели тя и посочи, че днес трябва да сме признателни на румънската държава и да оценим нейните усилия за съхраняването на нашето историческо минало, грижейки се за белезите на българската революция.

   В рамките на днешната инициатива музеологът Емил Пъунески представи и по-малко известни исторически сведения за живота и делото на Ботев в Румъния. Интересен факт е, че децата, участвали в събитието, се бяха подготвили от „Антология на българската поезия“. Автор на книгата е Николае Креведия, който е работил като журналист, дипломат, преводач и поет.

   Докато изпълнява функциите на прес аташе в периода 1940 – 1946 година в Румънската легация в София, извършва широка дейност за опознаване на културата и литературата на двата народа. Книгата включва едни от най-емблематичните родни произведения. На 167 страници са поместени кратки биографии, илюстрации и стихотворения на 22-ма български творци. Сред тях са Христо Ботев, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Елисавета Багряна, Дора Габе, Гео Милев и Димчо Дебелянов.

   Сред гостите на събитието бяха кметът Адриан Ангелеску, неговият заместник Йонел Мускалу, както и интелектуалци от региона.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha