Четвъртък, 25 Април 2024

Еврокомисията напомни, че държавите в ЕС не могат да спрат зърно и храни от Украйна

Еврокомисията напомни, че държавите в ЕС не могат да спрат зърно и храни от Украйна
Публикация   07:09     17 Апр, 2023 /     akcent.bg   /     300

   Търговската политика е от компетенцията на Европейската комисия и поради това едностранни действия са неприемливи." Така днес говорител на Еврокомисията напомни в Брюксел, че решенията на Полша и Унгария от края на седмицата едностранно да спрат вноса на зърно и храни от Украйна най-вероятно е нарушение на договорите, законите и правилата на Европейския съюз.

   "В такива трудни времена е от решаващо значение да се координират и съгласуват всички решения в рамките на ЕС", се добавя днес в изявлението на Европейската комисия, цитирано от "Ройтерс".

   Брюкселското издание "Политико" коментира, че натискът от Източна Европа не изглежда с особено големи шансове за успех. Едната причина е, че имат вътрешни политически проблеми, за да поддържат твърда позиция. Втората е, че някои страни в ЕС са против това да се разрешават икономически проблеми чрез въвеждане на ограничения. "Испания и Нидерландия, например, са някои от най-големите получатели ва украинско зърно, което използват в животновъдството си", напомня изданието.

   Публично обявените мотиви на двете страни са, че така трябва да защитят интересите на своите фермери и производители, защото безмитният внос от Украйна, разрешен миналата година, за да се помогне на украинската икономика по време на руската агресия, сринал честните цени и мнозина от тях са пред спиране на работа.

   Протести и блокади на пътищата към границата с Украйна има в Румъния, Словакия въведе временна защитна мярка, а и зимидилскшат мшншстэр но Бэлгршя, че било въпрос на време и България едностранно да спре вноса. От думите му, цитирани от БНР, остава впечатление, че това може да е факт още във вторник.

   "Трябва да се запазят българските интереси. Когато две от държавите реагират по този начин, то ако ние не реагираме по сходен, натрупванията (на зърно и храни - бел. ред.) на българска територия може да станат още по-големи", казва Явор Гечев и допълва, че иска да види основанието, на което Полша и Унгария са действали.

   Словакия е доста по-предпазлива в това отношение - забраната е заради фитосанитарни, а не търговски, причини. Министерството на земеделието в Братислава обяви, че спира украинското зърно от пазарите си от 13 април, защото в проба от пратка от 1500 тона бил открит пестицид, забранен в ЕС. Сега ще вземем проби за анализ от всичкото зърно и брашно, произведено от него, в Словакия, а чрез европейската система за предупреждение уведомяваме всички останали страни от ЕС, като междувременно не препоръчваме внос на каквото и да е зърно и продукти от него от Украйна, се казва в официалното съобщение.

Протест на румънски фермери, обвиняващи ниските цени на украинското зърно за проблемите си.

© Reuters

Протест на румънски фермери, обвиняващи ниските цени на украинското зърно за проблемите си.

    Варшава съобщи по-рано тази седмица, че е постигнала споразумение с Украйна по вноса поне до края на юли. Премиерът Матеуш Моравецки призова Европейската комисия да използва всички регулаторни инструменти като квоти и мита, за да ограничи или блокира вноса на украинско зърно в Полша. Украинското министерство на аграрната политика и храните обаче заяви в събота, че полската забрана противоречи на съществуващите двустранни споразумения за износ и призова за преговори за разрешаване на проблема.

Вече има одобрени 50 млн. евро помощ и компенсация за страните в източната част на ЕС, засегнати от застояването на по-евтина украинска продукция на тяхна територия, като за България са предвидени 16 млн. от тях. Малко по-късно страните поискаха още пари.

   След като инвазията на Русия блокира някои черноморски пристанища, големи количества украинско зърно, което е по-евтино от това, произведено в Европейския съюз, в крайна сметка останаха в централноевропейските държави поради логистични затруднения, вместо да продължат на Запад и към пазари извън ЕС. Това, според местните фермери, е ударило цените и продажбите им.

   Въпросът създаде политически проблем за управляващата полска националистическа партия "Право и справедливост" (PiS) в годината на изборите, тъй като разгневи хората в селските райони, където подкрепата за PiS обикновено е висока.

Кораб в украинското пристанище Черноморск е товарен със зърно, предназначено за Йемен, на 24 март 2023 г.

Кораб в украинското пристанище Черноморск е товарен със зърно, предназначено за Йемен, на 24 март 2023 г.

  • Полската забрана, която влезе в сила в събота вечерта, ще важи и за транзита на тези продукти през страната, каза министърът на развитието и технологиите в неделя. "Забраната е пълна, включително за транзит през Полша", написа Валдемар Буда в Twitter, добавяйки, че ще се проведат разговори с украинската страна за създаване на система, която гарантира, че стоките само преминават през Полша и не се озовават на местния пазар.
  • Министърът на земеделието на Полша Роберт Телус беше цитиран да казва в неделя, че забраната е необходима, за да "отвори очите на ЕС за факта, че са необходими допълнителни решения, които ще позволят на продуктите от Украйна да навлязат дълбоко в Европа, а не да останат в Полша."

   Украинската държавна новинарска агенция Ukrinform съобщи, че украинските и полските министри трябва да се срещнат в понеделник в Полша и транзитното споразумение ще бъде във фокуса на преговорите.

   Украйна изнася по-голямата част от своите селскостопански стоки, особено зърно, през своите черноморски пристанища, деблокирани през юли в съответствие със споразумение между Украйна, Турция, Русия и ООН.

Около 3 милиона тона зърно напускат Украйна всеки месец през черноморския зърнен коридор, докато само до 200 хил. тона се движат към европейските пристанища през полска територия, според украинското министерство.

   Министърът на земеделието на Украйна Микола Солски каза през уикенда, че 500-700 хил. тона различни селскостопански продукти пресичат полската граница всеки месец, включително зърно, растително масло, захар, яйца, месо и други продукти.

Кораби със зърно, натоварено съгласно сделката за черноморски коридор, очакват инспекция до Босфора на 11 декември 2022 г.

© Reuters

Кораби със зърно, натоварено съгласно сделката за черноморски коридор, очакват инспекция до Босфора на 11 декември 2022 г.

   "Политически, правителствата от Централна и Източна Европа имат ограничено пространство за маневриране. Полша и Словакия се насочват към общи избори по-късно тази година. От миналата година България има служебно правителство. Министърът на земеделието на Румъния беше изправен пред призиви да подаде оставка, включително от свой сънародник, бивш еврокомисар по земеделието", напомни "Политико.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още