Вторник, 23 Април 2024

Спортинг отстрани Арсенал след дузпи, Поте изписа фантастичен гол

Публикация   07:14     17 Март, 2023 /     akcent.bg   /     313

Спортинг Лисабон изхвърли Арсенал от Лига Европа след драма с дузпи в Северен Лондон.

Вторият мач завърши 1:1 и след 2:2 в първата среща се стигна до наказателни удари, при които гостите не сбъркаха нито веднъж, за да продължат към 1/4финалите.

Двубоят мина при поделено надмощие, като първото полувреме бе за домакините и те поведоха, а второто бе за гостите, които изравниха с изумителен гол почти от центъра. В продълженията вратарят на Спортинг Антонио Адан запази вратата си, а след това окончателно се превърна в герой и Арсенал ще може изцяло да се съсредоточи върху битката за титлата във Висшата лига.

За Арсенал Габриел Жезус бе за първи път титуляр от ноември, а Букайо Сака получи почивка и остана на пейката след 17 поредни двубоя, в които започваше. Мартин Йодегор и Леандро Тросар също не стартираха, но Аарън Рамсдейл бе на вратата и като цяло съставът бе доста силен.

Началото бе спокойно, но лондончани трябваше да направят ранна смяна, след като Томиясу се контузи и на негово място влезе Бен Уайт. Португалците действаха със самочувствие и в 13-ата минута Тринкао добре смени посоката и потърси далечния ъгъл, но прати топката покрай целта.

Домакините отговориха в 16-ата минута, но Жезус не успя да насочи топката точно след центриране на Нелсън. Малко след това дойде и пробива. Мартинели успя да се измъкне и стреля, вратарят Адан спаси, но Джака бе на точното място за добавката.

Последва нова смяна за Артилеристите заради здравословен проблем на Салиба, след което Жезус поиска дузпа, но се оказа в засада. В 28-ата минута Адан спаси удар на Мартинели, след което веднага подаде на Едуардс, който напредна, но Зинченко успя да го затвори и блокира.

Малко след това Жезус бе близо до гол, но ниският му удар бе отразен отлично от Адан. Мартинели също бе много активен и не спираше да тормози защитата на съперника. До почивката нов гол не падна, въпреки че в добавеното време Ургате стреля опасно отдалеч, но малко встрани.

На почивката Артета логично извади Жезус, който е далеч от оптималния игрови ритъм и пусна Тросар. Спортинг обаче опита да натисне в първите минути след паузата и създаде притеснение на домакините, но без да има завършващ удар.

По-добрите и активни действия на португалците обаче, все пак им донесоха успех и то със страхотен гол в 62-ата минута. Гостите успяха да отнемат в  средата на терена, Педро Гонсалвеш премина централната линия и със страхотен прехвърлящ удар от поне 45 метра, а може и повече, прати топката под гредата на невярващия Рамсдейл. Изключителен гол!

Малко след това шокът за Арсенал можеше да стане пълен, но Паулиньо стреля с глава малко над вратата. Домакините бяха притиснати, а Артета пусна Сака и Партей.

Спортинг обаче оставаше по-опасния тим и в 72-ата минута Едуардс бе изведен сам срещу Рамсдейл, но стреля в тялото му и пропусна отличната възможност. Всъщност ударът бе в лицето на вратаря и бе доста силен, което доведе до това стражът да получи лекарска помощ. Рамсдейл все пак успя да продължи.

Фабио Виейра накара Адан да спасява свободния му удар в опита на Арсенал да се окопити, но португалският тим оставаше опасен и в 83-ата минута Холдинг трябваше да се намесва решаващо. В последните минути съперниците не рискуваха много и така се стигна до продължения след 3:3 в общия резултат.

Арсенал определено бе по-активен в добавените 30 минути, докато гостите сякаш чакаха дузпите. В 97-ата минута португалците сбъркаха и Тросар се измъкна на чиста позиция и стреля, но Адан успя да отбие ниския удар, а след това топката срещна и гредата и Спортинг оцеля.

В края на първото продължение Холдинг засече корнер на Сака, но над вратата. Второто продължение започна с опасен удар Джака спасен от Адан, след което натискът продължи, а Адан окончателно се превърна в герой с едно отлично спасяване. Първо в 117-ата минута той отрази по невероятен начин удар с глава на Габриел Магаляеш, а само секунди след това след корнера отново Габриел отклони с глава и този път преодоля стража, но пред голлинията Диоманде успя да избие. Малко след това Угарте бе изгонен, но до края нямаше време и така в крайна сметка се стигна до дузпи.

Сейнт Юст вкара първата със силен удар, а след това Йодегор прати Адан в обратния ъгъл и реализира. Есгайо и Сака също реализира преди Рамсдейл почти да спаси удара на Инасио, но топката все пак влезе във вратата. След още 2 реализирани дузпи Мартинели не изпълни добре и Адан отрази. Сантос бе категоричен и Спортинг елиминира Арсенал.

Арсенал – Спортинг    1:1 (3:5 след дузпи)

1:0    Джака 19
1:1    Гонсалвеш 62