Петък, 26 Април 2024

Какво се случва с децата ни след 12 и можем ли като родители да направим нещо, за да опазим децата си от наркотици, алкохол и хазарт?

 Какво се случва с децата ни след 12 и можем ли като родители да направим нещо, за да опазим децата си от наркотици, алкохол и хазарт?
Публикация   08:45     15 Март, 2023 /     akcent.bg   /     401

В "Не/зависимите" -говорим за най-чупливата възраст - тийнейджърските години

   Страхът, който ние наричаме страх, не пази. Страхът е чувство, което предизвиква употреба. Човек за да избяга от страха си- от това да не бъдат приети, или да не се впишат в средата, или да направят впечатление, предизвикателства, които им предстоят- запознанства с някого от противоположния пол... Така че страхът не е инструмент за превенция.

    Тийнеджърите са една луда възраст и всички, които имат досег с тях знаят, че не можем да влияем.

  Затова е хубаво малко преди да навършат 10 години, когато все още родителят има авторитет. Ако все още има елемент на доверие от страна на детето към родителя, тогава е хубаво да използваме различни истории, в които става въпрос за употребта под един или друг начин.

 Родителят трябва да използва тази отправна точка и да повдигне леко коментар по темата, като по-скоро сподели и своето мнение. Детето трябва да разбере, че родителят не е позитивно настроен към подобен род неща. Че алкохолът и дрогата може да доведат до това те да не могат да правят любимите си неща- могат да загубят семейството си, могат да загубят мечтите си... Могат да загубят приятелите си.

  Това трябва да стане под формата на един приятелски разговор, който по-скоро не е насочен към детето.

  Мозъкът в тази възраст  все още не може да прави тези причинно- следствени връзки. То не може да си каже- ако вземам наркотици, ще стана наркоман и ще си проваля живота.

   Затова единственият начин е да осъзнае, че това, което правим в ежедневието си, както едно време, когато пипнм горещия котлон ще се опарим...

... В тази възраст е много важно общуването.

За намаляване на тревожността тийнеджърите често прибявгат към психотропни вещества. Те се заблуждамат, че употребата им помага да се запознават по-лесно, да правят впечатление, да осъществяват интимни контакти. А всъщност алкохолът и дрогата им пречат да натрупат реален житейски опит, с който да постигта желаното....

  ... Хубаво е, когато направи нещо добро, да  похвалим неговата постъпка и да получи удовлетворение, удоволствие.

  Важно е и доброто структуриране на времето. Повечето тийнейджъри, които започват да употребяват от скука, защото нямат изграден план какво ще им се случи през деня с много натоварена физическа и психическа активност така, че да нямат време да мислят за глупости.

... Много родители остават с впечатлението, че когато слязат на нивото на детето си, това и пътят към него.

 Родителят просто трябва да изслушва децата. Не е нужно понякога дори да дава отговор на техните въпроси. Без да взема контрола в свои ръце и без да изземва някакво предложение.

 Има родители, които смятат, че трябва да употребят заедно с децата... А няма никаква гаранция, че това ще се случи, смятат специалистите- психолози... както и каква е целта на този експеримент. Реалността е, че родителите са възрастни хора, тяхното детство е свършило. Тяхната функция в отношенията в семейството е съвсем друга. Детето трябва да разбере, че възрастният е възрастен. Родителите не бида да ексерментират с психоактивни вещества, за да бъдат близо до децата. Това е една сериозна грешка.

 

Има едни полезни за учителите, за родителите и за учениците  интересни въпросници, които се намират на сайта на Националната информационна линия за алкохола, наркотиците и хазарта.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha