Събота, 20 Април 2024

Българската общност в Букурещ отбеляза 3-ти март

Българската общност в Букурещ отбеляза 3-ти март
Публикация   16:56     03 Март, 2023 /     akcent.bg   /     215

    С химните на България и Румъния в изпълнения на оперните певци Ана-Мария Спатарис и Емилиян Йоан Неделча беше открит традиционният прием на българското посолство в Румъния по случай Националния ни празник 3 март. Сред гостите на събитието, което се проведе късно снощи в Дипломатическия клуб в Букурещ, беше и областният управител на Русе Анатоли Станев. Той подчерта ролята на румънската държава по време българското възраждане. „Редица български емигранти са намерели убежище тук и са имали възможността да работят за развитието на България“, каза областният управител и изказа своята благодарност към представителите на българската диаспора в северната ни съседка, че не спират да поддържат искарата на българщината. „Горд съм, че имам възможността да познавам лично повечето от Вас – Вие  успявате да съхраните жива връзката между миналото и настоящето.

   Припомняме, че по последни данни румънските граждани с български произход са около 6000. Според данните от преброяването през 2021-а в България към румънската етническа група са се самоопределили 683 лица, като за област Русе те са 35.

   Станев беше на посещение в Букурещ по покана на посланика ни в румънската столица Н. Пр. Радко Влайков. В рамките на приема областният управител разговаря с дипломата относно необходимостта от изграждането на втори мост на река Дунав при Русе, който да поеме увеличилия се трафик. Станев постави и въпроса за ускоряването на действията по подновяване функционирането на фериботната линия между Русе и Гюргево. Двамата обсъдиха и възможностите за реализирането на съвместни културни проекти. Областният управител разговаря и с ръководителя на Департамента за извънредни ситуации в Румъния д-р Раед Арафат. Темата бе свързана с превенцията на бедствията и синхронизирането на реакцията между институциите от двете страни на реката в случай на бедствия.

   „Българският народ винаги ще е признателен за приноса на румънските войни за освобождаването на Плевен и героизма им при битката при Гривица“, с тези думи Н. Пр. Радко Влайков се обърна към присъстващите. Той сподели, че когато е пристигнал в Букурещ преди малко повече от година, за да поеме дипломатическия пост, е имал амбицията, както и ясна инструкция от държавното ръководство на страната, да работи активно за транспортната, енергийната и човешка свързаност между двете страни. „Няколко дни по-късно, на 24 февруари 2022 г., бруталната агресия на Русия срещу Украйна зададе необходимостта от нова динамика на българо-румънските отношения. Всички добри намерения преди това придобиха стратегическо измерение – ключовото значение на Черноморския регион и на тази част на Югоизточна Европа бързо вдигнаха нивото на отношенията между нашите две страни, както в рамките на НАТО и ЕС, така и в двустранен аспект“, подчерта дипломатът. Той допълни, че Румъния е затвърдила позицията си на втори по обмен външнотърговски партньор на България, а страната ни е сред първите външнотърговски партньори на Румъния. „По неокончателни данни стокообменът за 2022 г. е достигнал 7,5 милиарда евро“, информира Радко Влайков и допълни: „Всички тези резултати са следствие от един неоспорим факт, че българи и румънци се преоткрихме през последните 20 години“. 

   Справка в НСИ сочи, че през 2021-а износът на България към Румъния възлиза на малко над 6.8 милиарда лева, докато през 2020-а е бил около 4.9 милиарда лева. Дипломатът изрази надежда в духа на европейско сътрудничество през тази година да бъде организирана обсъжданата обща среща на общините от двете страни на река Дунав, под егидата на държавните ръководства на България и на Румъния. В края на речта си посланикът благодари на представителите на българското национално малцинство в Румъния. „Някои от вас са потомци на българи, преселили се, намерили закрила в Румъния преди почти 300 години. Изразявам огромно уважение, че през вековете сте съхранили българската си идентичност, език, традиции и ги предавате на следващите поколения“, добави Радко Влайков.  

Обръщение към гостите направи и държавният секретар по европейските въпроси към Министерството на външните работи на Румъния Н. Пр. Даниела Гътман. В началото на словото си тя подчерта моменти от общото ни историческо минало и припомни как някога българските революционери Георги Раковски, Васил Левски и Христо Ботев са намерили убежище именно на румънска земя. Обратно в настоящето, Даниела Гътман коментира необходимостта двете страни да работят заедно в Черноморския регион и за укрепването на източния фланг, както и да играят съществена роля в решаването на енергийната криза с повече интерконекторни връзки и повече инвестиции. Гътчан изрази убеждението си, че в най-кратки срокове България и Румъния ще се присъединят към Шенген. 

   Богатата културната програма включваше още танц на фона на български мелодии, изпълнен от Деян и Емили – осем пъти държавни шампиони по спортни танци.

   Сред гостите, уважили събитието, бяха представители на администрацията на президента на Румъния, на Камарата на депутатите и Сената, на различни министерства, армията, полицията, както и представители на местната власт от Румъния и България, а също и българският депутат в северната ни съседка Георги Наков. На събитието бяха още заместник-кметът по хуманитарни дейности на Община Русе Енчо Енчев, Русенският митрополит Негово Високопреосвещенство Наум, представители на различните вероизповедания,



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha