Георги Ангелов опроверга измислиците за затваряне на бургаската рафинерия

Георги Ангелов опроверга измислиците за затваряне на бургаската рафинерия
Публикация   30 Ноемв, 2022   /     akcent.bg   /     584

    Може ли бургаската рафинерия да продължи да изнася горива въпреки санкциите на ЕС, защо внезапно руската ЛУКойл реши да премести част от бизнеса си в България, постижими ли са обещаните 700 млн. лева данъци в хазната? Икономистът Георги Ангелов коментира тези въпроси по-рано днес в свой пост във Фейсбук. 

   "ЛУКойл обяви, че вече ще плаща корпоративни данъци в България - и то не символични суми, а огромни средства от рода на 700 милиона лева годишно. Това на пръв поглед е чудесно и е голям пробив в проблем, по който от десетилетия няма никакво развитие. И наистина може да се постигне пробив, но ще са нужни допълнителни усилия", пише експертът, като разяснява защо се случва "чудото". 

   "Една от причините е глобалната данъчна реформа, която цели точно това - поне част от данъците да се плащат там, където се извършва дейността (а не всичко да се укрива по Георги Ангелов: В момента в България влиза най-евтиният петрол - От деня -  БНР Новиниофшорки). Друга причина са санкциите, който забраняват вноса на руски петрол в Европа от 5 декември (само България има изключение от петролното ембарго по морски път). Но не на последно място, общественият натиск за цените на горивата е висок - България е дала изключение от ембаргото, внася се евтин нефт, но цените на горивата не са ниски. Затова и има различни законодателни предложения как да се обложат тези приходи и да се върнат на потребителите", обяснява Георги Ангелов.

    Той припомня, че "в момента не говорим за пазарни цени - говорим за привилегия, която позволява да се заобикаля петролното ембарго и да се внася евтин руски нефт (той се продава с голяма отстъпка, защото почти никой не иска да го купува). Печалбите не са пазарни, а са в резултат на привилегия, предоставена от българското правителство. Но тази привилегия както е дадена, така може и да бъде премахната - така че това също е натиск върху ЛУКойл да предложи насрещни отстъпки", разсъждава икономистът. В своята публикация той критикува и "офертата" на ЛУКойл за плащане на данъци в България. "Целият проблем с "предложението" на Лукойл е, че то е доброволно - в смисъл, днес казват, че ще плащат данъци в България, а утре може да кажат точно обратното. Няма никаква правна сила, нито задължителност. Това дава възможност да се изнудва местното правителство да прави едни или други отстъпки за ЛУКойл - заплахата е, че в противен случай компанията отново ще спре да декларира и плаща данъци в България. Това го виждаме от ден първи - още при обявяването на "офертата", ЛУКойл поиска да получи още едно изключение от ембаргото, а именно да изнася петролни продукти в цяла Европа",  посочва Ангелов.

    В коментара си той нарича абсурдни твърденията, че ако не може да изнася нефтопродукти заради санкциите на ЕС, ЛУКойл ще бъде принуден да затвори рафинерията в Бургас, защото ще е нерентабилно да работи само за скромния български пазар. Това изобщо не е вярно  - никой не забранява износа на петролни продукти, забранява се само износът на петролни продукти от руски нефт. Разбира се, че рафинерията може да продължи да изнася горива - просто те трябва да са произведени от неруски нефт", категоричен е икономистът. И пояснява: "Бургаският нефтохим може да работи с руски петрол за местния пазар и с неруски петрол за износ. В това няма технически проблем - и в предишни години рафинерията е работила с комбинация от руски и неруски петрол. Няма и икономически проблем - при тези цени на горивата в Европа рафинерията ще прави големи печалби от износ,  независимо с какъв петрол работи. А за българския пазар може да се внася евтин руски петрол и да се продават евтини горива на местния пазар".

    Данъците не са концерт по желание 

   Георги Ангелов смята, че трябва да има специално законодателно решение за казуса със свръхпечалбите от търговия в нефтопродукти:  

"Данъците трябва да се плащат от всички. Тук не може да има доброволност и избор. За да няма възможност за натиск и всяка година ЛУкойл да си сменя мнението дали ще плаща данъци в България или не, въпросът трябва да се реши устойчиво и с правни гаранции.Например, в закона може да се запише, че петролните рафинерии се облагат с данък на база внесен петрол (данъкът съответно ще е по-висок за руския петрол, отразявайки неговата по-ниска цена). По този начин ще се обложат както нормалните печалби на една рафинерия, така и свръхпечалбите заради изключението от ембаргото. При това данъкът няма да е по избор, а ще се внася авансово - още при влизането на петрола в България и няма да може да се заобиколи. И събраните приходи вероятно ще са доста повече от изчислените от ЛУКойл 700 милиона лева, посочва икономистът.

          Служебното правителство вече многократно се опитва да адвокатства на ЛУКойл и води интензивни разговори с ЕК с цел да се разреши на "ЛУКойл Нефтохим" да продължи да изнася горива, произведени от руски нефт, което би нарушило духа на евросанкциите.  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още