Четвъртък, 25 Април 2024

304 кг хероин, 147 кг канабис, 5 402 растения марихуана и 1,3 кг кокаин задържани при международна акция

304 кг хероин, 147 кг канабис, 5 402 растения марихуана и 1,3 кг кокаин задържани при международна акция
Публикация   07:32     05 Ноемв, 2022 /     akcent.bg   /     279

28 европейски държави обединяват усилията си за борба с трафика на наркотици и огнестрелни оръжия, нелегалната миграция и трафика на хора

   Агенция „Митници“ участва в координираните Дни на съвместни действия по EMPACT между 26 и 29 октомври.  По време на съвместните действия правоприлагащите органи се насочиха към трафика на огнестрелни оръжия, наркотици, нелегалната миграция и трафика на хора. Действията, които включваха засилени проверки по външните граници на ЕС, бяха координирани от Испания и Европол и подкрепени финансово от IPA/2019.

   Оперативните дейности, в които участваха 28 държави от цяла Европа, бяха подкрепени и от Евроджъст, Фронтекс, Интерпол, SELEC и други международни организации. Дните за съвместни действия по EMPACT бяха планирани въз основа на подход, основан на разузнавателни данни, който включваше сътрудничеството на широк кръг правоприлагащи органи, включително полиция, митници, имиграционни агенции и агенции за граничен контрол.

   Оперативните дейности се извършваха основно на Балканите и в Югоизточна Европа. Други държави от цяла Европа предоставяха разузнавателна информация за престъпления  и проведоха оперативни действия на национално равнище. В действията на място участваха близо 16 000 служители. Едновременно с това, между 24 и 29 октомври, националните органи координираха специални дейности, насочени към мрежи за трафик на хора, които се занимават със сексуална експлоатация, принудителна просия и принудителна престъпност. Резултатите от тези действия ще бъдат оповестени във второ съобщение.

   В резултат на международната операция бяха арестувани общо 382 заподозрени лица, за повечето от които се предполага, че са замесени в трафик на наркотици, подпомагане на незаконната миграция, документни измами и трафик на огнестрелни оръжия. Служителите на място разкриха редица престъпления, свързани с улесняване на незаконната миграция и свързаните с нея законови нарушения, като например документни измами. Арестите и иззетите доказателства позволиха на правоприлагащите органи да започнат 130 нови разследвания.


Общи резултати:
•    74 924 проверени лица
•    998 претърсени места
•    32 665 щателно проверени превозни средства
•    2 004 проверени пакети/пощенски пратки
•    382 ареста: 159 свързани с трафик на мигранти, 112 - с трафик на наркотици, 38 - с трафик на огнестрелни оръжия, 2 - с трафик на хора, 71 - с други престъпления.
•    2 476 открити нелегални влизания 

    Задържанията включват:
106 огнестрелни оръжия: 43 пушки, 42 пистолета, 6 въздушни пушки, 1 противопехотна мина, 1 система за противовъздушна отбрана, 15 гранати, 2 машини за сглобяване, 2 противотанкови ракети и 12 250 броя боеприпаси
   Наркотици: 304 кг хероин, 147 кг канабис, 5 402 растения марихуана и 1,3 кг кокаин
130 започнати нови разследвания

Трафиканти на наркотици и огнестрелни оръжия по Балканския път
Балканският път  е известен с това, че се използва в редица области на престъпността, включително нелегалната миграция и трафика на огнестрелни оръжия и наркотици в ЕС. Мултинационалните престъпни групи се снабдяват с оръжия предимно от страните от Западните Балкани, където човешките ресурси с опит в областта на огнестрелните оръжия са широко достъпни. След това огнестрелните оръжия се пренасят в ЕС - основно в Белгия, Франция, Германия, Испания и Нидерландия. От друга страна, Балканският е основна входна точка за трафикантите на хероин, а също така се използва и от трафикантите на канабис и кокаин.
Трафикът на наркотици и незаконната търговия с оръжие са тясно свързани, особено във връзка с мрежите за трафик на кокаин. В някои случаи престъпните организации разменят оръжия срещу наркотици. Освен това те използват оръжията, за да придобият и поддържат контрол върху доходоносните пазари на наркотици. Нелегалният пазар на оръжия остава стабилен през последните години както по отношение на предлаганите продукти, така и по отношение на интензивността на търговията. Огнестрелните оръжия на черния пазар варират от стари до нови оръжия от военен клас. Проблем са и газовите оръжия, преработени в огнестрелни. Координираните дейности на националните органи в Западните Балкани допринасят за разкриването на този трафик и по време на дните за съвместни действия доведоха до залавянето както на наркотици, така и на огнестрелни оръжия.

Засилени проверки за откриване на контрабанда по Пътя на коприната
Оръжията често се пренасят контрабандно като част от групажни пратки или укрити в превозни средства. 
Трафикантите на наркотици все още използват Пътя на коприната, за да доставят хероин на пазара на ЕС. В тези райони се извършва и интензивен нелегален трафик на хора.
Балканският път е с важно логистично значение и по него в ЕС влизат хиляди камиони с различни стоки, включително храни и строителни материали. Поради това националните органи се съсредоточиха върху основните входни точки. Пример за това е най-големият сухопътен граничен пункт в Европа - българският ГКПП "Капитан Андреево" на границата с Турция, през който всеки ден в ЕС влизат около 1 500 камиона с различни стоки. Тъй като престъпните мрежи са интернационални, тяхната верига за доставки и пазари засягат множество държави и представляват заплаха за ЕС като цяло. В доклада на Европол EU SOCTA 2021 се посочва, че 80% от действащите в ЕС престъпни групи използват легални структури, за да улеснят престъпната си дейност.
Дните на съвместни действия по EMPACT станаха възможни благодарение на сътрудничеството между гранична полиция, митническите органи и националните звена. Обменът на оперативна информация и съвместните разследвания по време на операцията допринесоха за повече заловени лица и за развитието на текущи случаи. Европол подкрепи координацията на дните за съвместни действия по EMPACT и улесни обмена на информация между участващите държави. По време на операцията Черна гора, с подкрепата на проекта CSC WB IPA 2019, беше домакин на оперативен център, който даваше възможност за бърз обмен на оперативна информация между участниците. В оперативния център беше изпратен анализатор на Европол, който предоставяше аналитична подкрепа на оперативните работници на място. По време на седмицата на действие Европол изпрати и експерт в Босна и Херцеговина, за да улесни обмена на информация в реално време между участващите органи. Европол също изпрати служители в подкрепа на молдовските власти. В контекста на агресивната война срещу Украйна беше предоставена допълнителна подкрепа за намаляване на заплахите от трафик на оръжие в ЕС.

Участници
Държави членки на ЕС: Австрия, България, Германия, Гърция, Дания, Испания, Италия, Люксембург, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Франция, Хърватия, Швеция.
Държави извън ЕС: Албания, Босна и Херцеговина, Косово*, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Швейцария, Турция, Украйна и Обединеното кралство.
Агенции на ЕС: Европол, Евроюст, Фронтекс
Международни и институционални партньори: EUBAM, IPA/2019 (Инструмент за предприсъединителна помощ) за борба с тежката и организираната престъпност на Западните Балкани, Интерпол, PCC-SEE (Секретариат на Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа), SEESAC (Информационен център за контрол на малките оръжия и лекото въоръжение в Югоизточна и Източна Европа) и SELEC (Югоизточноевропейски център за правоприлагане).

* Това посочване не засяга позициите относно статута и е в съответствие с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно декларацията за независимост на Косово.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha