Преподавател от СУ: Сривът на политическата дискусия отблъсква избирателите
Публикация 27 Sep, 2022 / akcent.bg
Това беше предизборната кампания, в която в най-млака степен можехме да чуем съдържателни послания, добре структурирани програмни предложения от страна на политическите партии. Почти всички представители на партии се плъзгаха по повърхността на проблемите когато участваха в различни формати на дискусии в медиите.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria Ваня Нушева, преподавател по политическо поведение, избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет.
Роля за това имат и форматите на самите медии. Когато се организира дебат, в който участва представител на политическа партия и трябва да отговори на проблеми от международната, икономическата, социална политика, нали си давате сметка, че не е възможно в рамките на половин час всички тези проблеми да бъдат разгледани задълбочено от няколко предствители на политически партии?
Няма и лидерски дебат, което е тенденция от няколко години
Представителите на партиите избягват прекия конфликт и задълбочената дискусия по същество. По-скоро едностранната комуникация политик-избирател е подходът, на който залагат голяма част от политическите партии. Това е по-лесният начин. На този етап имаме сриване на качеството на политическата дискусия и дебата в рамките на предизборната кампания. Това отблъсква избирателите. Общите приказки по различните сектори и политики. Показва подценяване на собствената отговорност на хората, които са се заели с политика. Видяхме кандидати, които не разполагат с компетентност и познания дори за сектори, в които претендират, че са компетентни.
Нушева каза на политиците, че тази седмица могат да отправят своите послания и да представят по-систематизирани предложения към избирателите.
Обществото няма усещането, че има ясен лидер, който да формулира ясна програма за развитие на България и излизане от кризата
Твърде хаотични и общи послания виждаме от страна на всички политически партии. Твърде много са разделителните линии, които партиите поставят. Усетиха се, че това не е печеливша стратегия и сякаш в последните семдици избягват да ги поставят. От тази гледна точка е много трудно да посочим, че има победител в рамките на дискусията. Това, което виждаме е силното противопоставяне между политическите партии.
Машинното гласуване изчисти много проблеми в изборния процес. Съдейства за намаляване на неволни технически грешки и съзнателни подправяния на изборната документация. До определна степен то направи по-трудни възможностите за контролиране на вота на избирателите.
Коментари
Свързани новини
Над 6 милиона и половина са имащите право да гласуват на 2 октомври
избиратели, право, гласуване
Тази година опасенията са за срив при добива на маслодайни култури, не на пшеница
На кого се довериха избирателите на 14-и ноември: популисти, непопулисти и още нещо?
Основен конкурент на ГЕРБ си остава "Демократична България", а "Продължаваме промяната" измести БСП от център-лявото.
Колко и какви избиратели ще привлекат Кирил Петков и Асен Василев?
Дълбочина и измерения на икономическия срив
Ето каква е картината през второто тримесечие
Започва най-тежкият икономически срив след Голямата депресия, обяви МВФ
Социалното неравенство дискутираха в Русе на среща- разговор "Да спрем прехода към дъното"
Афис: Усещането сред избирателите за напрежение по политическите върхове се увеличава
Трябва да се увеличим с 1 млн. души, за да избегнем демографски срив
България се топи с девет души на час и намаляването на населението засяга основно българския етнос