Сряда, 24 Април 2024

Случаят "Зарков" - пресечната точка между съдебна реформа и лидерството в БСП

 Случаят
Публикация   18:48     06 Авг, 2022 /      Полина Паунова, Капитал   /     327

Юристът и президентът имат общи интереси в две сфери

 
  • С номинацията на Зарков президентът опитва да се причисли към противниците на Иван Гешев.
  • Радев има надежда юристът да е следващият лидер на БСП.
  • Бившият депутат от левицата ще продължи линията на Надежда Йорданова в МП.

   За "своите" е соросоид, за опонентите си - комунист. Кой да предположи, че точно Крум Зарков, който преди години разгневи десните избиратели с неуместната си шега, че е закъснял за интервю, защото "с едни ченгета от ДС се чудехме как да измъчваме нечий дядо", към днешна дата ще бъде най-харесваният социалист от градската десница. Кой да предположи също, че смятаният за твърде модерен от правоверните левичари у нас ще бъде и "изборът" на консервативния президент Румен Радев.

   Всъщност Крум Зарков не е изборът на държавния глава само за служебен министър на правосъдието. Юристът и бивш депутат съчетава в себе си две желания на президента. Първото - с номинацията на Зарков за правосъден министър президентът очевидно иска да изглежда като част от онази група политици, която се противопоставя на главния прокурор Иван Гешев и подкрепящите го ДПС и ГЕРБ. Сега, когато тезите на Радев и ГЕРБ твърде често се припокриват, фигура като Зарков е съществено важна за президента. Второто желание на държавния глава е по-тяснопартийно и то съдържа в себе си надеждата му, че БСП може да има различен лидер от Корнелия Нинова.

                         Пътят на Зарков и Радев към БСП

   Тлеещият от години конфликт между президента и лидерката на левицата стана съвсем видим от месеци, а с подбора на служебното правителство Радев го направи подчертан и очеизваден.

   В него намират място знакови партийни противници на Нинова - от Явор Гечев до Весела Лечева. Най-яркият от тях безспорно е Крум Зарков, който открито се заяви като конкуренция на председателката за поста ѝ в партията. След като с поредица маневри Нинова избегна състезание между тях, Зарков се зарече, че при първия удобен случай отново ще се опита да предизвика избори в левицата.

   Позициите му го лишиха от място в Изпълнителното бюро, а индикациите на "Позитано" 20 бяха, че за предстоящите избори той няма да бъде водач на партийната листа в Русе. Заради електоралния спад на левицата от трите парламентарни избора миналата година очакването е, че в Русе социалистите ще имат максимум един мандат. Това ще рече, че ако юристът остане назад в листата, няма шанс за парламента.

Очевидно Зарков е напълно наясно, че поне доколкото зависи от ръководството на БСП, за него място в следващ парламент няма да има. А оставането му извън фокуса на общественото внимание съвсем обяснимо намалява и шансовете му да конкурира Нинова за председателския пост. Ето защо влизането му в МП е важно както за политическия образ на Радев, така за личните амбиции на бившия депутат.

               По-полезен в министерството, отколкото в партията

   Без да обяснява тези обстоятелства, Зарков коментира, че е взел решение да влезе в служебния кабинет, а не да играе за следващ парламент, защото е преценил, че в новото си амплоа "може да бъде по-полезен, макар и за кратко".

   На въпрос как ще се случи това той дава да се разбере, че възнамерява да продължи линията на настоящия правосъден министър Надежда Йорданова ("Демократична България"), както и на предшественика ѝ, настоящия конституционен съдия Янаки Стоилов (БСП). И двамата открито се конфронтираха с главния прокурор Иван Гешев, като и Стоилов, и Йорданова с различни основания поискаха предсрочното му освобождаване, което Висшият съдебен съвет (ВСС) не позволи. "Ако се появят нови основания - няма да се поколебая", твърди новият служебен министър.

   "Публично известно е, че аз и главният прокурор имаме доста сериозни разминавания. В качеството си на народен представител съм искал неговата оставка нееднократно", коментира Зарков. Наред с това обаче твърди, че е "очевидно, че в този ВСС главният прокурор има подкрепа". А и ВСС, и Гешев ще продължат да изпълняват функцията си, докато неговият служебен мандат приключи.

                   Подходът към съдебната реформа

   "Има огромен брой законопроекти, по които работата вече е започнала. И трябва да се завърши", смята той. И дава пример с промените на Закона за съдебната власт, които се отнасят до евентуално отстраняване на главния прокурор. Проектът е изпратен на Венецианската комисия, откъдето се очаква становище. "Той, а и други трябва да бъдат завършени и подготвени за ударно начало на следващия парламент, ако партиите ги припознаят", коментира служебният правосъден министър.

   За времето, в което ще е министър, си поставя за цел създаването на самостоятелната администрация на европейските делегирани прокурори. В приоритетите му ще бъде и строежът на новия затвор.

   В светлината на това, че всички партии говорят вече за съдебна реформа, новият правосъден министър отбелязва: "Не е новост, че тя винаги присъства в партийните програми. Би било новост, ако нещо се случи след това." Ще опитаме да фокусираме някои от въпросите, около които дебатът в България непрекъснато зацикля, за които е възможно Министерството на правосъдието да поиска тълкуване от Конституционния съд. "Целта е новото мнозинство в следващия парламент да не извинява липсата си на действия с това, че има неясноти в конституцията", казва министърът. И допълва, че става дума все за въпроси около статута на главния прокурор.

   "Обмислям да поискам тълкуване от КС на параметрите на надзора за законност", казва Зарков. Именно това конституционно закрепено правомощие на главния прокурор, чието съдържание обаче не е изяснено, се ползва за всевъзможни действия от страна на обвинението. Стъпвайки на надзора за законност например, главният прокурор може да проверява от действията на министри до изпълнението на министерски заповеди (както беше по време на пандемията от коронавирус например). Експертите смятат, че именно това правомощие, остатък от социалистическите времена, е един от основните лостове за политическо влияние от страна на главния прокурор.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha