Разследват мартенските еколози за злоупотреба с фалшив документ
Публикация 22 Jun, 2022 / Румен НИКОЛАЕВСлед измамата с Разрешение за ползване от „Полисан“ изплува още по-голяма и мистична измама- кога, от кого и къде е сътворен фалшификатът
22 юни, 2016 г.
Компетентните органи нищят сигнал до Прокуратурата за съставяне и публично разпространяване на документ с невярно съдържание относно Разрешение за изграждане на Пилотна инсталация за производство на тъмни нефтопродукти от страна на Полисан. Информацията потвърдиха отлично осведомени източници. Става въпрос за издаден документ с невярно съдържание, който публично е оповестен през декември от Недялко Попов и се твърди, че е получен официално по Закона за достъп за информация. Община Русе отговаря на питане на Полисан на кого и кога е давано копие от въпросния документ, че е предоставен единствено и само през м. ноември на представител на фирмата. Всъщност, предоставеният от Общината документ на Полисан „Разрешение за ползване“ е същият този фалшив документ, който Попов размахва назидателно на срещата при областния управител. Как е попаднал фалшивият документ у един от организаторите на екопротестите с работници от шивашкия бранш /участието на работещи в 2-3 шивашки фирми е било доброзорно, а както е известно, Попов и Веско Маринов са собственици/, ще трябва да стане ясно от разследването.
Оказва се, че документът, необходим на фирмата, е подменен неясно кога и от кого с друг – с различен шрифт и съдържание от оригинала. По стечение на обстоятелствата от Полисан обаче разбират за фалшификата едва от срещата с мартенските еколози и установяват, че те също имат издадено копие на документа с невярно съдържание, каквото показва и Недялко Попов.
Нещо повече, в две жалби до Административния съд четири месеца по-рано от публичното огласяване Екосдружението от Мартен и Зелените твърдят факти, които съдържа фалшивия документ- че Разрешението е за 1000 тона, а се произвеждат 10 000 тона.
Ето и хронологията на събитията, свързани със задаващия се този път истински скандал:
„Това е законно получен документ по закона за достъп до обществена информация. Аз питам, как 1000 тона се превръщат в 10 000? На магия ли?“. Това пита председателят на УС на Сдружение „Екологично бъдеще за децата и жителите на Мартен“, трансформирано в екосдружение Дунавски регион, на среща с областния управител и цитиран от в-к „Утро“ декември 2015 г. Голямата „измама“ предизвиква сериозен скандал.
Областният управител Стефко Бурджиев заявява, че се е ентусиазирал и щял да разбере кой си е позволил да сложи още една нула в документ. Това се случва на 10 декември 2015 г. До началото на юни видимо ентусиазмът на губернатора се е стопил с ланския сняг и няма адекватна реакция. На последната среща той отново пое ангажимент да каже кой документ е оригиналният и кой фалшив, въпреки че представител на Полисан е поискал въпросът да се изясни още през м. април. През това време губернаторът е получил от РДНСК верният с оригинала документ, но се оказва, че „няма правомощия“ за нищо повече. Освен да бъде сезирана прокуратурата и да бъде образувана преписка.
В Жалба през август на мартенските еколози до Административния съд в Русе са казва… „Нещо повече, на Полисан е разрешено обработка на гудрон и битум до 1000 т. годишно, а той обработва 10 000 тона годишно, което е грубо нарушение на Закона, но е прието от контролните институции за даденост.“ Жалбата е подадена от Сдружение „Екологично бъдеще за децата и жителите на Мартен“ с председател Недялко Попов и представлявано от адвокат Казаков.
В Жалба отново до Административен съд Русе, подадена по същото време от политическа партия „Зелените“, представлявана отново от адвокат Казаков, автентичен текст „разкрива“ същото нарушение и е записано под същата 4-та точка.
Въпросното твърдение в двете жалби би трябвало да предполагат наличие на изнесената от Попов „информация“ през декември и съществуването на фалшивия документ.
В отговор на питане от страна на Полисан дали и на кого е предоставяно копие от въпросното Разрешение за ползване, от Общината отговарят, че такова е издавано само на Полисан по тяхно искане през ноември 2015 г., т.е., този документ неясно как и кога е попаднал в екозащитниците. Още повече, че твърденията от фалшификата, съществуват и в двете жалби до Административния съд от мартенските еколози и от партия „Зелените“ близо половин година по-рано.
Историята особено се заплита с твърдението на Община Русе, че не е издавала документ на Попов, както и фактът, че невярната информация в него е поднесена на Административния съд доста по-рано. Проверяващите ще трябва да установят как фалшификатът е попаднал в Малката Община, и как е напуснал оттам, въпреки режима на контрол.
Коментари
Свързани новини
"Дунарит" показа документи, че не е длъжник, а кредитор на КТБ и не дължи на бюджета
Община Русе: Няма правна възможност за ограничаване развитието на фирмите в КТМ
Децата в Мартен от 0 до 17 години със сериозен процент респираторни заболявания, отчита РЗИ на база на данни от двамата лични лекари. Данните обаче не са особено коректни, предвид че няма база за сравнение от квартали на Русе или от целия град.
Протестиращи: По 2-3 часа висим на пътя, вместо да отидем навреме на работа или да се приберем
Пенчо Милков: Част от таксата „Дунав мост“ да остава за Русе, за възстановяване на амортизираната инфраструктура.
Стефан Янев: ЕС и НАТО нямат документ, в който да е използвана думата ,,война,,
Благотворителен базар радва сливополчани с ръчно изработени мартеници от хора с увреждания
Бивш екоминистър: Спецпрокуратурата е прикрила документи за "мафиотски боклук"
Земеделските производители получават до 72 млн. лева за преодоляване на щетите от Covid-19
Документи се подават от 8 ноември
Ротарианското ,Дунавско барбекю 2021, събра 4000 лева за каузата ,Подкрепи децата на Русе,