Петък, 19 Април 2024

Русе е лидер по брой договорени проекти по оперативните програми в Северен централен район.

   Русе е лидер по брой договорени проекти по оперативните програми  в Северен централен район.
Публикация   15:15     17 Май, 2022 /     akcent.bg   /     357

 

   Русе е лидер по брой договорени проекти по оперативните програми и ПРСР според данните на ИСУН 2020 към днешна дата  сред останалите областни градове в Северен централен район. Той е водач и по отношение на брой бенефициенти, размер на безвъзмездната  финансова помощ и обща стойност на проектите. Следват го Велико Търново и Габрово. Търговище и Разград имат почти два пъти по-малко проекти. Това съобщи за медиите управителят на ОИЦ-Русе Диана Аврамова по време на проведената днес информационна среща.

   Като се има предвид, че населението и бизнесът на нашата област са съсредоточени главно в Русе, не е изненада, че  от 1527 проекта на ниво област 1255 са на бенефициенти от община Русе, каза още тя.  Общата стойност БФП в област Русе е малко под половин милиард лева. В сумата са включени и европейските средства, които бяха изплатени в помощ на потърпевшите от Ковид пандемията.

   Договорените безвъзмездни финансови средства на повечето от програмите през програмен период 2014 – 2021 г.  е близо 100 и над 100 процента. 87 % е по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“, най-нисък е процентът на договореното по ПРСР – почти 68 %, като тук се включват само проекти, финансирани по мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП.

   Към момента оперативните програми на България за периода 2021 – 2027 г.  все още не са одобрени, но вече е ясно, че не само по Плана за възстановяне и устойчивост, но и по програмите «Околна среда»   и «Конкурентоспобоност и иновации в предприятията» сериозен ресурс ще бъде насочен към зелените технологи и кръговата икономика. В тази връзка експертът Габриела Стефанова запозна журналистите с най-новите предложения на ЕК, които ще ускорят преминаването към реална кръгова икономика в ЕС.  Това означава, че ще се подкрепя проектиране на такива продукти, които са по-дълготрайни, могат да се поправят, да се уепотребяват повторно или да се рециклират. За целта има предложение за Реграмент за екодизайн за устойчиви продукти. ЕК предлага още нова стратегия за текстилните изделия с цел до 2025 г. те задължително да се събират разделно. Намеренията са бъдат решени проблемите с бързата мода, унищожаването на непродадените дрехи и обувки. Предлагат се също и нови по-строги регулации в областта на строителството и строителните материали, защото не имат сериоизен негативен отпечатък върху околната среда.

   Стефанова представи накратко пред журналистите и възможностите, които програма LIFE предоставя за финансиране на проекти, свързани с кръговата икономика и енергийната ефективност. Тя съобщи, че от днес програмата публикува покани за кандидастване за 2022 г. и от 18 до 20 май ще има виртуални информационни срещи. 

   На финала медиите получиха информация и за фотоконкурса „Преоткрий Русе“, организиран от ЕК, като част от инициативата „Европа в моя регион“ . Всеки над 18 години, може да снима любимите си места в обновената централна част на главната улица от пл. Свобода до пл. Батенберг и кея на град Русе. До 3 снимки в JPEG формат, не по-стари от 1 година и придружени от кратък текст (до 300 символа), описващ локацията, ситуацията или историята на кадъра. Фотосите следва да бъдат изпращани като публикация в дискусията на ФБ събитието на конкурса (фотоконкурc #ПреоткрийРусе: https://www.facebook.com/events/3195018534117006/3198467550438771/?active_tab=discussion ) или на e-mail: preotkriiruse@abv.bg, обозначени с #EUinmyregion/ #ЕСвмоярегион!

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha