Петък, 26 Април 2024

Бяла е новият шампион на България по хандбал при жените след надмощие над Свиленград

Публикация   18:00     15 Май, 2022 /     akcent.bg   /     771

,,Белите тигрици,, от дебютанти успяха да завоюват заслужено и Купата на България, и шампионската титла

Бяла стана за първи път шампион на България по хандбал при жените, след като спечели като домакин втория мач от Суперфинала срещу защитаващия титлата си Свиленград с 30:25 (15:12). Така новакът в елита триумфира с 2:0 победи в серията и завърши сезона с дубъл, след като през март взе и националната купа.

Играта през първото полувреме беше много оспорвана. В началото на двубоя тимът на Свиленград бе по-активен, като откри резултата още при първата атака, а след две минути игра вече водеше с 2:0. Последва натиск от страна на домакините, които стигнаха до попадение в шестата минута.

Гостите обаче продължиха с добрата игра и в 10-ата минута водеха с 6:3. Хандбалистките на Бяла успяха да изравнят резултата едва в 13-ата минута при 6:6, а секунди по-късно вече водеха със 7:6. Последва размяна на попадения, като в 23-ата минута домакините вече водеха с 11:8, като запазиха аванса до почивката. Полувремето завърши при резултат в 15:12 в полза на домакините.

През второто полувреме възпитаничките на Виктория Жосан бяха по-добрите на терена, като в 39-ата минута увеличиха разликата до седем гола при 20:13.  До края на двубоя домакините контролираха играта на терена и спечелиха с 30:25.

Най-резултатна от победителките беше Христина Бабий с 12 гола, а за гостите по 8 попадения записаха Кристина Миланова и Стефка Агова.

Мачът се игра пред пълни трибуни в зала "Арена Бяла", като сред официалните гости бяха президентът на Българската федерация по хандбал Росен Добрев и кметът на града Димитър Славов.

За най-добър вратар на шампионата беше определена Гергана Александрова от отбора на Свиленград. Най-добър голмайстор е Христина Бабий от Бяла, а най-добър защитник стана съотборничката й Кристина Иванова.