Управляващите предлагат да се вдигне прагът за регистрация по ДДС
Публикация 22 Apr, 2022 / akcent.bg
Депутати от управляващата коалиция са внесли проект за промени в Закона за ДДС, с което се променя прагът за регистрация. Инициативата е на икономистите Мартин Димитров и Георги Ганев от "Демократична България", но подписите отдолу са на представители и на четирите партии в коалицията.
Такъв проект формацията внесе за разглеждане и 45-ото Народно събрание, но до приемането му не се стигна в светлината на политическата криза, разразила се след редовните избори на 4 април 2021 г.
С проекта се предлага прагът за регистрация по ДДС да се повиши от 50 хил. лв., както е в момента, до 100 хил. лв. оборот за предходните 12 месеца. Новата сума се предлага да влезе в сила от началото на следващата година, а от 2024 г. той отново да нарасне - до 166 хил. лв. Последната сума е обвързана с планирани промени в директивата на EС по въпроса и въвеждане на общата система на ДДС, според която от 2025 г. ще има единен праг на облагаем оборот от 85 хил. евро.
Проектът предвижда всички юридически лица, регистрирани по досегашния ред, да могат да запазят регистрацията си по ДДС, или да подадат изрично заявление за дерегистрация.
В мотивите си вносителите посочват, че сегашният минимален праг е в сила от 2003 г. и натоварва най-слабите и най-уязвими икономически субекти с непосилни за тях административни и регулаторни разходи. Оценката е, че намалените приходи в бюджета ще са за сметка на това, че облекчаването на административната и регулаторна тежест ще запази някои от тези бизнеси, които иначе биха прекратили дейността си. Смята се, че промяната ще създаде и по-благоприятна данъчна среда, която ще помогне на бизнеса да расте и да търгува по-ефективно през граница.
Коментари
Свързани новини
ЕК разреши: Прагът по ДДС у нас стана 100 000 лева
Може ли горивата да поевтинеят с 0.40 лева?
Финансист: Проблемът в цените не са високите данъци
"Да се направи или "накъдри" поотделно ДДС-то за всяка стока, някакъв процент, няма да доведе до намаляването на цените", коментира Янков
Социалната политика на прага на икономическата криза
Диференцираният ДДС мина по пътя на короната и зави в нова посока
Ресторантьорите внесли с 60% по-малко ДДС. Бизнесът: Интерпретирате данните неправилно
Сагата с намаляването на ставката на данъка за бранша изглежда няма край
До 7-и януари магазини и ресторанти трябва да се регистрират по ДДС
Промяна: Без ДДС за българските зеленчуци и плодове
Идеята е млякото също да се облага с нулева ставка