Сряда, 24 Април 2024

Големите победители на наградите „Оскар” 2022. ,,CODA: Дете на глухи родители,, взе ,,Оскар,, за най-добър филм

Големите победители на наградите „Оскар” 2022. ,,CODA: Дете на глухи родители,, взе ,,Оскар,, за най-добър филм
Публикация   07:10     28 Март, 2022 /     akcent.bg   /     936

Церемонията по връчването на Оскарите тази година струва 43мнл. долара, а градърт Лос Анджелис ще получи допълнително приходи от данъци в размер на 130 мнл. долара.

   Академията за кинематографично изкуство и наука на САЩ връчи тази  94-ите награди "Оскар", като за първи път от две години церемонията се състои в обичайния си дом - "Долби Тиътър" в Лос Анджелис.

   Шоуто възвърна пълния си блясък, но при спазване на санитарни мерки срещу пандемията от COVID-19.

Миналата година наградите бяха обявени на церемония на гара “Юниън”, на която присъстваха малко хора при голяма социална дистанция.

    Спектакълът за първи път водят три дами - комедийните звезди Ейми Шумър, Реджина Хол и Уанда Сайкс.

   Присъстващите бяха помолени да запазят минута мълчание в чест на героичната съпротива на Украйна срещу руската инвазия. През това време на екрани в "Долби тиътър" се излъчваха призиви за изпращане на помощи, като се изброяваха основните нужди на украинците - "храна", "медицински грижи",  "одеяла".

"Молим ви да помогнете на Украйна с всички възможни средства", гласеше един от апелите.

    "CODA: Дете на глухи родители" (CODA) е най-добрият филм, избран от американската филмова академия, и написа история с първа подобна награда на продукция, излъчвана от стрийминг-платформа.

  Филмът спечели спечели три "Оскар"-а от три номинации и засенчи фаворита в най-много категории, "Силата на кучето" (The Power of the Dog), който получи една, макар и от най-очакваните, награди. CODA е и първият филм с най-голямата награда, получил под четири номинации, от 1932 г. насам.

   Това е развръзката от 94-тата церемония за раздаването на най-престижните кинонагради в света. Филмът проследява трудния избор на Руби, единственото дете с неувреден слух в семейството си, докато решава дали да стане музикант или да изостави близките си. Филмът взе и наградата за най-добър адаптиран сценарий, и за най-добър поддържащ актьор (Трой Коцур).

Екипът на CODA излиза на сцената за наградата за най-добър филм

   Джесика Частейн грабна Оскар за най-добра актриса, награда за нейната забележителната физическа трансформация в образа на американска телеевангелистка в "Очите на Тами Фей".

   45-годишната Частейн спечели гласовете на Академията с изпълнение, в което тя носи сложни протези, перуки и слоеве тежък грим, запазена марка на Тами Фей Бейкър всеки ден на снимачната площадка, за да се превъплъти в покойната певица, превърнала се в ЛГБТК активистка.

   Тя изпревари Оливия Колман ("Изгубената дъщеря"), Пенелопе Крус ("Паралелни майки"), Никол Кидман ("Да бъдеш Рикардо") и Кристен Стюарт ("Спенсър"), за да спечели наградата.

   Уил Смит получи Оскар за най-добър актьор в неделя за ролята си в "Крал Ричард" (Методът "Уилямс"), където играе бащата на шампионките по тенис Серина и Винъс Уилямс.

   "Искам да се извиня на Академията", каза просълзен актьорът, който малко по-рано предизвика момент на изумление, след като излезе на сцената, очевидно яростен и удари шамар на комика Крис Рок. Смит бе предизвикан от неуместната шега за обръснатата глава на съпругата му Джада Пинкет Смит, страдаща от алопеция.

   "Любовта те кара да правиш луди неща", заяви Уил Смит, след като получи своя Оскар.

ф

Другите актьори, номинирани в тази категория бяха Хавиер Бардем ("Да бъдеш Рикардо"), Дензъл Уошингтън ("Макбет“), Бенедикт Къмбърбач ("Силата на кучето") и Андрю Гарфийлд ("Tick, Tick Boom!").

   Джейн Кемпиън в неделя спечели "Оскар" за най-добър режисьор за "Силата на кучето", завладяващ, мрачен уестърн, с който новаторката режисьор от Нова Зеландия се завърна в Холивуд.

   Тя е едва третата жена, получила златната статуетка за най-добър режисьор в над 90-годишната история на церемонията.

  Тя изпревари Кенет Брана ("Белфаст"), Рюсуке Хамагучи ("Карай колата ми"), Пол Томас Андерсън ("Licorice Pizza") и Стивън Спилбърг ("Уестсайдска история"), за да спечели престижната награда.

 


"Карай колата ми", тричасовата адаптация на разказа на Харуки Мураками, спечели "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм.

  В тази категория се състезавах още "Бягство" (Дания), "Ръката на Бог" (Италия), " „Лунана: Як в класната стая" (Бутан) и "Най-лошият човек на света" ( Норвегия).

   Трогателният филм също донесе номинация на Рюсуке Хамагучи в категорията за най-добър режисьор.

„Енканто“, семейна приказка на "Дисни", изпълнена с цветове, магии и хитови песни на Лин-Мануел Миранд взе Оскар за най-добър анимационен филм.

„Енканто“ разказва за приключенията на обикновена тийнейджърка Мирабел, родена в сърцето на колумбийските планини, в семейство, в което всеки член е надарен с магически сили.

   В тази категория се състезаваха филмите „Лука , филмът на датския режисьор Йонас Похер Расмусен „Бягство" за афганистански бежанци, футуристична семейна комедия „Семейство Мичъл срещу машините“ и фентъзи приключението на Дисни „Рая и последния дракон."

   Трой Коцур влезе в историята като първия глухоням актьор, спечелил Оскар за искрената си роля като баща на любящо семейство в прочувствената инди-драма "Кода".

    „Това е невероятно да бъда тук по време на това пътешествие. Не мога да повярвам, че съм тук“, заяви Коцур с блестящи очи и на жестомимичен език.

Коцур победи сред плеядата актьори като Джеси Племънс („Силата на кучето“), Киаран Хайндс („Белфаст“), Джей Кей Симънс ("Да бъдеш Рикардо") и Коди Смит-Макфий („Силата на кучето").

  ф

   Единственият друг глухоням актьор, спечелил Оскар, е партньорката на Коцур от "Кода" Марли Матлин, получила през 1987 г. наградата за най-добра актриса в "Деца забравени от Бога".

   Кенет Брана спечели Оскар за оригинален сценарий за филма „Белфаст“, а сценаристката и режисьор на „Кода“ Шан Хейдър спечели наградата за най-добър адаптиран сценарий.

   Тазгодишната награда за най-добър оригинален сценарий си оспорваха и „Не поглеждай нагоре“, „Крал Ричард“, "Licorice Pizza" и норвежкия филм „Най-лошият човек в света“. В категорията за най-добър адаптиран сценарий участваха и сценаристите на филмите „Силата на кучето“, „Дюн“, „Карай колата ми“ и „Изгубената дъщеря".

   И двата филма бяха номинирани също и за Оскар в категорията за най-добър филм на годината.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha