Четвъртък, 28 Март 2024

Надал обърна Медведев в петсетов трилър и взе заветната 21-ва титла от Australian Open

Публикация   06:52     31 Ян, 2022 /     akcent.bg   /     485

Рафаел Надал е шампион на Australian Open за втори път в кариерата си и носител на рекордните 21 титли от Големия шлем. В епичен петсетов трилър на финала в Мелбърн испанецът обърна Даниил Медведев от 0:2 - 2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5.

Двубоят продължи 5 часа и 25 минути. Срещата приключи в 1:11 часа след полунощ местно време.

Надал е първият тенисист, който печели 21 титли от Шлема, като изпреварва големите си съперници Новак Джокович и Роджър Федерер. Освен това испанецът за пръв път в кариерата си е водач по този показател. Той не беше печелил турнир от Шлема от "Ролан Гарос" през 2020 г.

Успехът на испанеца е още по-впечатляващ, като той лекуваше контузия в продължение на шест месеца, а през декември се зарази и с коронавирус. Надал става едва четвъртият тенисист в историята, печелил поне по два пъти всеки от четирите големи турнира след Род Лейвър, Рой Емерсън и Новак Джокович.

С титлата си Надал прекъсва и серия от четири загубени финала на Australian Open. Той печели втория си трофей в Мелбърн 13 години след първата титла, което е най-голямата разлика между първа и втора титла в този турнир. Общо титлата в кариерата на Надал е 90-а.

За четвърти път в последните шест години шампионът в Мелбърн беше определен след петсетов мач (2017, 2018 и 2020). В кариерата на Надал това е едва трети случай в Големия шлем, в който той печели с подобен обрат. Това се превърна и в първия финал на Australian Open, развил се по подобен начин.

Медведев и Надал се срещнаха за пети път и едва за втори в турнири от Шлема след финала на US Open 2019, когато испанецът спечели, отново в пет сета. Надал вече има четири успеха срещу този съперник.

Надал взе участие в своя 29-и финал от Големия шлем, като по този показател пред него са единствено Федерер и Джокович (по 31). Той стана и едва петият тенисист, който стига до финал в Шлема, след като е навършил 35 години.

"Бил съм в позицията на Даниил няколко пъти, ти си великолепен тенисист и нямам съмнение, че ще вдигнеш трофея. Това беше един от най-емоционалните мачове в моята кариера, да бъда с теб на корта беше истинска чест", започна речта си Надал.

"Преди месец и половина дори не знаех дали ще успея да се върна. Не мога да благодаря достатъчно на всички, които ми помогнаха. Признателен съм ви за любовта и подкрепата. Без съмнение това е един от най-емоционалните моменти в моята кариера. Това, което се случи през тези две седмици, ще остане в сърцето и съзнанието ми завинаги."

"В края на 2021 г. щях да кажа, че това може би щеше да е последният ми турнир в Австралия, но сега имам толкова много енергия. Ще дам всичко от себе си да се връщам отново", завърши 35-годишният Надал.

Надал обърна Медведев в петсетов трилър и взе заветната 21-ва титла от Шлема

© Reuters

Медведев стигна до своя втори пореден финал в Мелбърн, но отново го загуби. Той не успя да добави и втора титла от Шлема след тази на US Open през 2021 г.

Във финала Надал реализира само 3 аса, но последният беше в заключителния сет в много ключов момент. Съперникът му имаше 23 директни точки от сервис, направи и впечатляващите 76 уинъра, но след третия сет започна да се пропуква по-често. Надал завърши с 69 уинъра и 68 непредизвикани грешки.

"Това е нещо безумно, едва говоря след 5 часа и половина. Ти си невероятен шампион, вдигна много нивото на тениса. Благодаря ти за това съперничество, мисля че то не е приключило", обърна се Медведев към шампиона след края на срещата.

Хронологията

Медведев започна много уверено мача и още в третия гейм стигна до две точки за пробив, които обаче Надал защити. При втората такава възможност в петия гейм руснакът се справи и проби. До края на сета Медведев не даде шансове на Надал и спечели всички геймове, за да поведе с 6:2.

В този сет Надал допусна 16 непредизвикани грешки, имаше нисък процент на успеваемост в първия сервис, докато съперникът му беше на висота.

Втората част беше много драматична и продължи близо 90 минути. Надал заигра много по-добре, успя да пробие и поведе с 4:1. Двамата си размениха по още един пробив, за да може испанецът да води с 5:3, когато мачът беше и прекъснат за кратко заради нахлуване на зрител.

© Reuters

Охраната бързо го спря, но се видя, че носи транспарант, гласящ: "Спрете задържането на бежанци".

На корта драмата продължи, Надал пропусна сетбол и се стигна до тайбрек. В него Медведев обърна от 0:2 и взе втория сет след 7:5 в тайбрека.

Притиснат до стената, Надал започна уверено третия сет. По-трудно вървяха сервис геймовете на Медведев, но все пак той стигна до отлична възможност, когато при 3:3 и сервис на Надал поведе с 40:0. Испанецът обаче се справи и взе подаването си, след което проби в деветия гейм, а по-късно затвори и сета с 6:4.

Драмата от третата част се пренесе и в четвъртия сет, в който имаше три поредни пробива между трети и пети гейм. Надал спечели два пъти подаването на съперника си въпреки някои критични момента и диктуваше темпото на корта.

© Reuters

Медведев поиска намеса на физиотерапевт, а след това влезе и в спор със съдията, оплаквайки се от поведението на публиката. Руснакът спаси сетбол при своя сервис, но още в следващия гейм Надал не трепна и взе подаването си на нула, за да приключи втори пореден сет с 6:4.

Решителният пети сет започна с труден сервис гейм на Медведев, който руснакът все пак взе. Последваха няколко бързи гейма, преди Надал да пробие в петия след много уверена игра. Следващият гейм беше маратонски, продължил над 13 минути, в който испанецът отрази три точки за пробив, но все пак се справи.

Последва убедителен гейм на нула за Медведев, след което и стабилно подаване на Надал, с което той се доближи на гейм от титлата. С това обаче драмата не свърши, като Надал беше пробит за 5:5. Изглеждаше, че инициативата се връща в полето на Медведев, но руснакът също трепна.

Той спаси две точки за пробив при своето подаване, но при третата възможност прати две поредни топки в аут и Надал поведе с 6:5.

При своя сервис гейм Надал не трепна и се справи, за да затвори мача при това на нула.