Днес е : Сряда, 19 Януари 2022

Биляна Дудова е Спортист №1 на Русе за 2021 г.

Публикация 10 Jan, 2022 / akcent.bg

   Възпитаничката на СК „Локомотив“ Биляна Дудова отново бе обявена за спортист №1 на Русе. На днешната церемония „Спортист на годината“ тя грабна статуетката за четвърти пореден път.

   Наградата се организира традиционно от Община Русе и вестник „Утро“. Престижната класация се прави ежегодно и посочва спортистите, извоювали най-високи постижения през изминалия сезон. Тя се определя от спортни журналисти в специална анкета на вестника.

   Тази година бяха номинирани 14 състезатели, а първите 10, събрали най-голям брой точки, бяха удостоени с кристален знак и парична награда от Община Русе.

   Това са:

1. Биляна Дудова (110 точки) - свободна борба, клуб ”Юнак” - световна шампионка за жени, европейска шампионка за жени и държавна шампионка за жени, спортист на годината на Русе в няколко предходни години;

2. Ангел Русев  (95 точки)  - вдигане на тежести, клуб ”Русе” - бронзов медалист от Световното първенство за мъже, европейски шампион и държавен шампион за мъже в категория до 55 кг;

З. Георги Вангелов  (78 точки) - свободна борба, клуб ”Юнак - пети на Олимпийските игри в Токио и държавен шампион при мъжете;

4. Надежда Мей Нгуен (71 точки) - вдигане на тежести, клуб ”Русе” - завоюва европейска шампионска титла при жените и е държавна шампионка в категория до 55 кг;

5. Стилян Гроздев (70 точки) - вдигане на тежести, клуб ”Русе”, е европейски шампион за мъже  и държавен шампион в категория до 61 кг;

6. Радослав Росенов (54 точки) – бокс, клуб „Русе“ - европейски шампион за младежи и държавен шампион за мъже;

7. Инна Ефтимова (46 точки) – лекоатлетика, Спортен леко атлетически клуб „Дунав“ - е участничка на Олимпийските игри в гр. Токио, балканска шампионка на 60 метра, втора на Балканското първенство за жени на 100 и 200 метра;

8. Мирослав Киров (37 точки) - свободна борба, клуб ”Юнак” - вицеевропейски шампион за мъже и държавен шампион в категория до 74 кг;

9. Лазар Пенев (30 точки) - академично гребане, клуб „Локомотив“ - европейски младежки шампион на скиф, бронзов медалист от Световното младежко първенство;

10. Николай Маринов (7 точки) – бокс, клуб „Локомотив“ - шампион на турнира за мъже „Златна ръкавица“ в Сърбия, Държавен шампион за младежи и мъже, първенец в турнира за купата на България при мъжете.

Днес бяха отличени и най-добрият треньр, най-добрият приложник, най-добрият параолимпиец и най-добрият отбор за 2021 година. Това са съответно:

1.      най-добър треньор – Радослав Атанасов – за високите постижения на възпитаниците му от ТСК „Русе“ в състезанията по вдигане на тежести;

2.      най-добър параолимпиец - лека атлетика, Спортен леко атлетически клуб  „Дунав“ -  вицешампион от Параолимпийските игри в гр. Токио, Световен и Европейски шампион на 1 500 метра за хора с увреждания;

3.      най-добър приложник – Елеонора Павлова – авиомоделизъм,  „Спортен модел клуб ПРИСТА" - първа в класа си и трета в генералното класиране на Световната купа „Приста къп“, първа в класа си на купа „България“ и „Купа Дедал, клас F1E“, първо място и второ място при жените и трето място при мъжете;

4.      най-добър отбор – момичета до 14 години от баскетболен клуб „Дунав 2016“ – първо място в Държавното първенство по баскетбол за 2021 г.

Коментари

Свързани новини

Реклама

Реклама