Вторник, 19 Март 2024

"Галъп": ГЕРБ увеличава преднината си

Публикация   17:43     06 Ноемв, 2021 /     akcent.bg   /     1351

Следват пет партии с потенциал за пренареждане

   Ако изборите бяха в последната седмица на октомври ГЕРБ щеше да спечели парламентарните, а Румен Радев президентските, но не с достатъчна преднина, за да бъде избран на първия тур. Данните са от изследване на "Галъп интернешънъл болкан" за Offnews.bg, проведено лице в лице, сред 1081 пълнолетни българи, в периода 23-31 октомври.

   58.2% казват, че ще гласуват със сигурност за Народно събрание. Нагласите на избирателите към посочения период дават предимство на партията на Бойко Борисов, за която биха гласували 24.2% от гласуващите, следва БСП - 15.7%, "Продължаваме промяната" - 13.7%, "Има такъв народ" - 11.3%, за ДПС - 11.1%, за "Демократична България" - 9.8%.

    Така в 47-ото Народно събрание би имало шест формации, а извън него остават "Възраждане" с 3.3%, "Изправи се БГ! Ние идваме!" с 3.1% и ВМРО с 2.3%. За други политически формации биха гласували 5.5%

           "Продължаваме промяната" с най-голям скрит потенциал

   Още 20% от анкетираните заявяват, че по-скоро ще гласуват. От тези 78%, които заявяват желание за гласуване, около една пета все още не са избрали за коя партия биха дали гласа си. 24.1% от тях се колебаят дали да гласуват за "Продължаваме промяната", а 15.6% за "Демократична България". Следва "Има такъв народ" с 13.5% и ГЕРБ с 13.4%. По-малък потенциал за допълнителна мобилизация имат ДПС с 9%, БСП с 5.7% и "Изправи се БГ! Ние идваме!" с 5.2%.
    "Политологично и социологически погледнато колебащите се са най-интересната част. Защото ако ГЕРБ не може да състави правителство, зависи кой ще вземе втория мандат. Това не е маловажно, ако БСП го вземе отношението на "Демократична България" ще е едно, ако "Продължаваме промяната" го вземе, ще е друго. Социологически е интересно, защото на изборите на 4 април имахме висока декларация за БСП, там има лоялен вот, само че заради COVID ситуацията имаше спад за БСП. Нещо повече - заради преимуществено млад следобеден вот "Има такъв народ" излезе на второ място. Нещо такова има като възможност и сега от страна на "Продължаваме промяната", коментира за "Дневник" Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп Интернешенъл".

    Добави, че освен COVID ситуацията, и машинният вот плаши избирателите на БСП.

   "Не е малък потенциалът за пренареждане. Отдолу пък има един пакет от три формации около 10%. Те са в различна фаза. "Демократична България" би трябвало да започне да се стабилизира след спада заради "Продължаваме промяната". Слави Трифонов е интересно дали има къде да стабилизира, той няма местни структури. ДПС е в подем заради Карадайъ, но страда от всички болести, които другите партии страдат. Сменят се поколения и не съм сигурен в мобилизационните сили на партията. Много неизвестности има", заяви Симеонов за вота на 14 ноември.

            Прогнозата е Радев да вземе под 50% от гласовете

   Ако изборите за президент и вицепрезидент бяха в последната седмица на октомври, за Румен Радев биха гласували 47.6% от гласуващите, за Анастас Герджиков - 25.1%, за Мустафа Карадайъ - 8.5%, за Лозан Панов - 5.7%, за Костадин Костадинов - 3.3%. Сред останалите кандидати са посочени евентуалните резултати на Милен Михов - 1.4% и на Луна Йорданова - 1.1%. С "Не подкрепям никого" биха гласували 2,5%, а за други кандидати - 4,8%.

"Румен Радев запазва видима дистанция пред останалите кандидати. По всичко личи, че ситуацията около COVID сертификатите и други проблеми би могла да прати изборите и във втори тур, където, според моментна снимка, Радев би срещнал Анастас Герджиков. От последната седмица на кампанията зависи дали подкрепата за Радев ще е под или над ръба за евентуална победа от първи тур", коментират от "Галъп".
Друг важен фактор е активността. За президент биха гласували 57.1%. От социологическата агенция посочват, че това са дялове не на база на формалния избирателен списък, а на база реално пребиваващите в България хора с избирателни права - които "едва ли са повече от 5.5 милиона".

   "В данните за активността, разбира се, има и декларативност, но, с всички уговорки, те показват потенциално гласуване на около 3.2 милиона души. Дали то ще приближи и към прага от около 3,4 милиона (който е едно от условията да няма балотаж според формалния избирателен списък), зависи от последната седмица на кампанията. Зависи и от актуалната ситуация COVID ситуация към 14 ноември", обобщават от "Галъп".

    Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено между 23 и 31 октомври, сред 1081 души по метода "лице в лице" от "Галъп Интернешенъл Болкан". Абсолютната максимална грешка е ±3,0% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

 

  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha