Четвъртък, 28 Март 2024

Продължава Националният събор на овцевъдите

Продължава Националният събор на овцевъдите
Публикация   17:15     19 Юни, 2021 /     БНР   /     556

 

   Националният събор на овцевъдите край Петропавловския манастир до Лясковец днес продължава с изложения на животни и фермерски състезания.

   Най-атрактивни са състезанията по ръчно доене и стрижба на овцете. Има демонстрации на коне тежковози, на овчарски кучета, показани са стотици овце и кози от редки породи. 

   На националния събор на овцевъдите майсторите Мина Варджиева и Салих Паша представят производство на кашкавал и сирене по старинни рецепти:

   „От 6 литра мляко се получава един килограм кашкавал. Кашкавалът трябва да зрее минимум 60 дни. Тежка технология е ръчният кашкавал“, обясни Мина Варджиева.

   „Преди се е правило в Балкана, до овцете, не тука на събора. Мяховото сирене специално няма термична обработка и не се използва химия“, заяви Салих Паша.

   В кулинарната зона „В търсене на изгубения вкус“ се приготвят регионални ястия:

   „Баба Дешка от Разложко съм. Представяме най-вкусните и най-обичаните ястия – пататници, клинове, баници, чевермета“.

   Над 2000 са участниците в надпяванията на събора, а повече от 50 фолклорни формации участват в надиграването. 

   Проблеми с работната ръка, със субсидиите, с мнимите стада, с които се крадат субсидии, имат българските овцевъди. Десетки животновъди са на поляните край Петропавловския манастир до Лясковец на деветото издание на Националния събор на овцевъдите.

  Няма категорична яснота какви са щетите за бюджета от неправомерно раздадени субсидии за несъществуващи животни. Според проф. Иван Станков, изпълнителен директор на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, проблемът вероятно засяга една пета от бранша: 

   „Поне едно 20% от животните влизат в тази група „виртуални“. В момента дават над 1,3 милиона, но овцете реално са някъде към милион-милион и сто. Значителен ресурс, над 30 % от средствата, се „източват“ по този начин и отиват не по предназначение. Порочните практики в България са много. След като установим, всички тези животни ще ги изключим от субсидиране“. 

   Марин Маринов от Шуменско отглежда 800 животни от млечни породи овце. Споделя, че тази година овцевъдите си създали сдружение, с което успели да си гарантират с 30 на сто повишение на изкупната цена на овчето мляко до 1,40 лв. за литър, но остават други сериозни проблеми: 

   „Най-наболелите проблеми са работната ръка и елементарна механизация, от която се нуждаем. Имах 1500 овце, но бях принуден да ги намаля, защото няма как да се отглеждат без техниката, която ми е необходима за тях. Пари, финансиране няма. Не съм участвал по никакви държавни програми. Заплатата на един овчар е 1000 лева, после имаме по 10 стотинки на литър мляко премия. На месец 1300-1400 лева си ги изкарва. От тази година планирам да ги премирам и за живородено и предадено агне“. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha