МОН предлага за обсъждане Списък на работодателите, които ще сключват договор за обучение и работа на студенти
Публикация 04 May, 2021 / akcent.bgМонтюпе и още 145 компании и фирми са се записали до момента
Министерството на образованието и науката публикува в края на април т.г. за обществено обсъждане Списък на работодателите, които имат право да сключват договори за практическо обучение на студенти по съответната специалност за периода на обучението и за осигуряване на работно място след успешното им завършване, съгласно Закона за висшето образование през учебната 2021 – 2022 година.
В Списъка са утвърдени 146 работодатели, предложени от 7 ресорни министри - на икономиката, на здравеопазването, на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието и храните, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на околната среда и водите. За тези работодатели е заявена необходимост от 816 специалисти.
Целта е оптимизиране на връзката между висшето образование и потребностите на икономиката и обществото, както и да се стимулира обучението във важни за развитието на страната специалности, където има недостиг на висококвалифицирани кадри.
Булгартрансгаз", "Български пощи", "Винпром АД", ТЕЦ "Марица Изток 2" ЕАД, Националната електрическа компания, "Джи Пи Груп", "Аджибадем Сити клиник", БДЖ, "Монтюпе" и т.н. - това са само част от 146-те работодатели, които ще имат право да сключват договори със студенти, на които да осигурят стаж и работно място след успешното им завършване. Сред избраните предриятия са още Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), Националният център по трансфузионна хематология - София, "Плевен мес", "Хлебозавод" АД, "Бисер Олива" АД, ВИК-дружествата и др.
Един от начините за постигане на това е осигуряване на възможност държавата да покрива разходите за обучение на студенти, които имат сключен договор с работодател за осигуряване на стаж на студента по съответната специалност за периода на обучението и на работно място след успешното му завършване, като се приложи механизмът, разписан в Наредбата за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател, приета през януари 2021 г.
Специалностите, за които могат да се сключват договори, се утвърждават от министъра на образованието и науката. Те ще са избрани от професионалните направления „Здравни грижи“, „Медицина“ „Ветеринарна медицина“, „Физически науки“, „Общо инженерство“, „Машинно инженерство“, „Химични технологии“, „Хранителни технологии“, „Металургия“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Енергетика“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Комуникационна и компютърна техника“ и др
Коментари
Свързани новини
Русе е единственият регион, в който заетостта няма да расте (-4%) до края на март следващата година.
Въпреки че почти всички сектори и региони ще търсят служители, гладът за кадри ще продължи да бъде основен проблем пред бизнеса, предупреждават експертите от Българската конфедерация по заетостта.
Работодателите в Русе отчитат най-слабите намерения за наемане на служители
Българските работодатели очакват умерено темпо на наемане на служители през следващите три месеца
Работодателите в Русе отчитат най-слабата прогноза за следващото тримесечие - +5%.
Работодатели търсят да наемат над 17 000 служители
Работодатели канят синдикатите да обсъдят по-ниска минимална заплата
Синдикати и бизнес се плашат с протести за минималните прагове
Над 70% от работодателите у нас трудно намират нужните кадри
За област Русе се отчита ръст с 1200 души на заявените потребности от работна сила спрямо предходната година
Топ 10 на най-добрите работодатели в България за 2022 година