Събота, 20 Април 2024

Свинепроизводителите въстават срещу т.н. „Диамантен печат“

Свинепроизводителите въстават срещу т.н. „Диамантен печат“
Публикация   21:58     10 Март, 2021 /     akcent.bg   /     1050

Рекордно високи цени на суровините за производство на фуражи, загубата на около 25% от поголовието на свине в страната е заради АЧС

  Писмо до земеделския министър и до изп. директор на БАБХ изпратиха вчера от Асоциацията на свиневъдите в България и на Индустриалното свиневъдство в страната. Ето и позицията им, според която отново поставя бранша на колене.

   Както на всички е известно, с появата на Африканска чума по свинете (АЧС) на територията на Р.България свиневъдният сектор бе изключително силно засегнат през 2019 и 2020 г. Бяха въведени редица мерки с цел контрол на здравето на животните с прилагане на решение на Европейската комисия, Директива 2014/709/ЕС, както и на националното законодателство. Страната беше разделена на зониспоредкритериите на работниятдокументнаЕК - SANTE/7112/2015/Rev. 3, като по-голямата част от нея беше включена в част III и беше наложент.нар. „Диамантен печат“ за производителите на свинско месо.

    Според същият този работен документ SANTE/7112/2015/Rev. 3 и на база на данните за заболяването АЧС публикувани ежедневно от „Българска агенция по безопасност на храните“ (БАБХ) са налични предпоставки за преминаване на страната от част III към част II, тъйкато с изключение на област Ловеч през последните дванадесет месеца на територията на страната не са констатирани нови огнища на болестта при домашни прасета или в индустриални свинеферми.

     Съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност, чл.118, ал. 1, БАБХ се явява органът, който взима отношение и мерки по заболяванията на животните. В тази връзка Асоциация на свиневъдите в България и Асоциация на индустриалното свиневъдство в България изразяват своето желание да бъдат предприети нужните стъпки от страна на МЗХГ и БАБХ пред Европейската комисия за преминаването на цялата територия на Р.България към част II възможно най-бързо, а област Ловеч да бъде добавена най-късно на 02.10.2021 г., при условие разбира се, че нови случаи на АЧС не бъдат регистрирани в тази област при домашни прасета или в промишлени свинеферми.       

    Мотивите за това наше искане се коренят в следните причини с икономически последствия:

  • Загуба на около 25% от поголовието на свине в страната заради АЧС;
  • Допълнителни инвестиции в стопанствата свързани с биосигурност;
  • Неравнопоставеност между производителите на свине в България поради различното зониране водещо до сериозни икономически загуби, дисбаланси и нарушаване на конкурентноспособността;
  • Внос на свинско месо и месни продукти от страни от ЕС поставени в част II, които имат забрана за износ в трети страни поради АЧС и водят до цени под себестойност на българското производство на свинско месо;
  • Намаление на потреблението заради кризата с Covid-19;
  • Рекордно високи цени на суровините за производство на фуражи.

     Членовете на Асоциацията на свиневъдите в Българияи Асоциация на индустриалното свиневъдство в България през последната година доказаха, че са способни да работят в условията на АЧС, като положиха неимоверни усилия да започнат възстановяването на сектора стъпка по стъпка.

Тагове : Прасета , чума , ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha