Събота, 27 Април 2024

“Дунав 8806“ поведе в полуфинала с „Левски“, но загуби капитана си

Публикация   19:42     08 Апр, 2012 /     akcent.bg   /     458

Зорница Костова изкълчи глезен още в началото на първия мач от серията

„Дунав 8806“ надделя над столичния „Левски“ с 81:66 в първата среща от полуфиналите за шампионската титла в НБЛ при дамите и поведе с 1:0 победи в плейофната серия.

Началото бе равностойно. Стрелбата на гостите бе по-добра в първите минути, но играта вървеше кош за кош. „Сините феи“ постепенно влязоха в ритъм и започнаха да надиграват все по-уверено своя съперник. В средата на първата част обаче се случи най-неприятния момент за домакините. При борба за топката в половината на столичния тим, капитанът на „Дунав 8806“ Зорница Костова стъпи накриво и изкълчи глезена си. Тя бе заменена от Ива Терзиева, на която се наложи да поеме важната роля на плеймейкър до края на мача. Все пак след 10 минути игра русенки водеха с 28:23.

През втората част баскетболистките на Георги Божков вдигнаха оборотите и преднината им в един момент стигна 16 точки, но преди почивката „Левски“ съкрати дистанцията до 12 точки за 44:32. Междувременно точно в 19-та минута публиката в залата демонстрира своята подкрепа към капитана на националния отбор на България по футбол Стилиян Петров в борбата му с левкемията, като започна да скандира името му, а агитката на столичния тим разпъна трансперант с надпис „Стенли, с теб сме“. След подновяването на играта „дунавки“ записаха 9 безответни точки и авансът им стана 21 точки за 53:32, а малко по-късно той бе увеличен и до 24 точки за 64:40. „Левскарките“ обаче не се отказаха и въпреки, че една от основните им състезателки Петя Джамбазка напусна за 5 лични нарушения, съкратиха изоставането си до 11 точки за 65:54 в 30-та минута. През последната част за по 5 лични нарушения се наложи да напуснат още 4 баскетболистки, като немалка заслуга за това имаха и неадекватни отсъждания на някои от тримата рефери Мирослав Томов, Иван Николов и Станимир Русев.

Така на скамейката последователно отидоха Шарел Алън, Хуанита Уорд, Диана Войнова и Цветомира Шаренкапова. Междувременно преднината на домакините варираше между 10 и 20 точки, като „Дунав 8806“ не позволи на съперника да стигне достатъчно близко, за да си направи илюзията, че може да вземе нещо от този мач и стигна до успеха с крайното 81:66. По този начин „сините феи“ поведоха с 1:0 победи в серията преди втория мач, който се игра в неделната вечер. Най-резултатна за русенския тим бе Ейдриен Джонсън, която завърши с 33 точки и само на 1 борба от дабъл дабъл, овладявайки 9. Другата американка Шарел Алън отбеляза 17 точки. С важни точки, отигравания и борби в мача се отличиха още опитната Христина Минкова и младите Александра Кънчева, Цветомира Шаренкапова, Виолина Кочева.