България 2020 на бързи обороти: Пандемия, протести и немислими неща в енергетиката
Публикация 20 Dec, 2020 / БНР
Година, белязана от невиждана здравна криза в най-новата ни история.
Година, която подчини живота ни на коронавируса и разклати и без това крехките основи на редица ключови сектори в страната.
Година на героите, които спасяват човешки животи - на ръба на изтощението и в условията на отдавна затлачени реформи. Covid-19 ни струпа много проблеми и надигна все повече гласовете как гладът ще победи страха, но и ни показа как можем да сме вдъхновители на доброто.
Управление на кризата, предизвикана от коронавируса. Това с пълна сила се стовари върху плещите на правителството на Бойко Борисов. Но премиерът не само трябваше да управлява кризата, а и да удържа властта. В третата година на третия му мандат - в условията на безпрецедентна здравна криза и под натиск да подаде оставка, министър-председателят оцеля. За трусовете и обратите в драматичната 2020-а и за инстинкта на Борисов да оцелява.
Пандемията промени изцяло живота ни и още по-ярко изкара на преден план проблемите в родното здравеопазване. От началото на епидемията над 180 000 българи се заразиха с коронавируса. Над 6000 загубиха битката със заболяването. Преди две години един вече бивш министър на здравеопазването каза: „Нашето здравеопазване е болно, то се нуждае от лечение“. Само че толкова години никой не написа рецептата за това лечение... Народът провъзгласи сланината, ракията и лютите чушки за лекарството срещу коронавируса.
Как реагирахме на коронакризата и как се противопостави здравната система на заразата.
Коронавирусът предизвика невиждан от години бум на безработицата. Над 400 000 души загубиха своята работа. Последваха мерки за спасяване на доходите и на заетостта, прекроявани в крачка по време на пандемията под натиска на бизнеса и на синдикатите. На фона на това - своеобразна смесица от законодателни промени нагнетиха сериозно напрежение в обществото, предизвикаха протести на родители и искания за оставката на социалния министър Деница Сачева.
Годината 2020-а в социалната политика.
Пандемията обърка всички оптимистични прогнози за ръста на икономиката ни през годината и накара експертите да заговорят за приема ни в еврозоната с година напред. Инвестициите и потреблението се свиха, а туризмът ни изгуби близо 10 млрд. лева от печалбите си, по предварителни изчисления на бизнеса. За превратностите в икономиката през годината.
Ключовият за икономиката ни летен туристически сезон тази година ще бъде запомнен като най-необичайния в историята на страната ни като международна туристическа дестинация. За първи път повечето туристи пристигаха с автобуси, а не със самолети. Големите курортни комплекси останаха почти празни, а българските туристи, които години наред пътуваха до екзотични морета, избраха родното Черноморие. Особеностите на българския туризъм в условията на пандемия.
Бездънният бюджет и мерките срещу коронавируса, които удариха дъното. Така накратко може да се опише турбулентната финансова 2020-а. В нея не липсваха успехи - страната ни влезе в Банковия съюз и в „чакалнята“ за еврозоната. Милиарди левове потекоха към здравната система, социалните дейности и магистралите. Но и от реката на изобилието се чуваха тревожни гласове. Виковете „Оставка“ заглушиха аплодисментите за успехите, а шепотът на парите често навестяваше съня на премиера. Спокоен ли беше неговият сън?
Виковете по площадите родиха площадни мераци за власт и политически проекти. Изгряха нови месии с нов морал, с нова визия и със силно чувство за справедливост. Но да не забравяме, че всички те брояха малкото останали месеци преди редовния вот, макар че искаха предсрочен.
Мирисът на властта опияни не един и двама. Изминаващата година, белязана от ковидпандемията, постави пред сериозно изпитание образователната система. През март учениците в цялата страна преминаха към дистанционно обучение, което продължи до края на учебната година. 15 септември започна присъствено в класните стаи, но заради все по-активното разпространение на коронавируса през есента в края на ноември учениците отново преминаха към дистанционно обучение.
За енергетиката 2020 беше годината, в която станаха немислими неща - руснаците намалиха цената на газа за България, топлофикациите връщаха пари на потребителите, а нафтата падна до 1.60 лева за литър.
Далече от жълтите павета и от големите енергийни сделки хората в страната живееха и с проблемите, и с малкото лъч светлина. Граничните райони се сблъскаха с несгодите от ковидмерките. Преди коронавирусът да нахълта през границите ни незабелязано, в началото на годината, на 20 км от границата ни с Турция, се струпваха бежански потоци; транспортен хаос на ГКПП „Капитан Андреево“; замърсени води на река Марица и най-големият пожар през последните години - в Сакар планина; протести и Covid-19. Това бяха открояващите се събития в Хасковска област.
В централната част на Северна България - Ловешко, годината премина под знака на фалити на големи предприятия, но не заради ковидкризата, с протести на работници и на недоволни от правителството, и заради пресъхнали чешми. Пандемията постави на изпитания местните болници, бизнеса и многото занаятчии в региона.
Коментари
Свързани новини
Извличаме грешен урок от третата енергийна криза
Потреблението на бензин навлезе в краен спад, а енергийният преход вместо да умре, бе презареден, пише Дейвид Фиклинг
След края на мораториума ще ни трябва решение, което да съхрани енергийната система
Добрин Иванов, изп. директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)
Николай Кискинов: Мораториумът за тока само ни връща към миналото на дефицити в енергетиката
Замразяване на цените ще доведе до дефицити в абсолютно всичко, смята енергийния експерт
Политическата 2020 година мина под знака на пандемията и протестите. Каква е равносметката?
Проф. Антоанета Христова: Социалните мрежи ни заливат с помия всеки ден. Това е огромен проблем, който за мен е основен.
Сега стари съперници ще станат партньори, а стари приятели ще се окажат от двете страни на разделителната линия
"Галъп": Протестите се подкрепят, макар да не се вижда ясна алтернатива
Действия на Лукойл и министър Горанов провокират протестите
Електроенергийната политика като проба и грешка
Русе ще отбележи 30 години от протестите за чист въздух