Четвъртък, 28 Март 2024

Барометър: ГЕРБ води на БСП, Слави под санитарния минимум

Барометър: ГЕРБ води на БСП, Слави под санитарния минимум
Публикация   21:45     30 Ноемв, 2020 /     akcent.bg   /     979

   ГЕРБ води с много на БСП, Слави се срива.Твърдата позиция на ВМРО по отношение на Северна Македония и претенциите й към България пък затвърждава воеводите като четвърта партия и я праща отново в парламента. Това сочи последното социологическо проучване на „Барометър България“, проведено в края на ноември чрез стандартизирано телефонно интервю.

  Експертите на агенцията са проучвали обществените нагласи към присъствено или дистанционно обучение на учениците, отношението към бъдеща ваксина срещу коронавирус, както и електоралните нагласи на анкетираните.

   В края на ноември и на ръба на затягащи се противоепидемични мерки одобрението към ГЕРБ не търпи значителна динамика и партията остава водеща политическа сила (20,1%). БСП остават на второ място с 12,5%, като разчитат на подкрепата предимно на твърдия си електорат, а опитите им да блокират работата на Народното събрание и приемането на бюджета за следващата година, като не влизат в пленарната зала, не им печели одобрение и не привлича нови избиратели, съобщават от „Барометър България”. На БСП не им помага и яростната съпротива срещу дистанционната работа на депутатите и гласуването на закони от парламента по електронен път при условие, че многократно са заявявали подкрепата си за електронно гласуване при провеждане на избори. ДПС събират 7,9% със своя традиционен електорат. Твърдата и ясна позиция за отстояване на българщината в Македония укрепи позициите на ВМРО. Освен традиционно твърдото си избирателно ядро Патриотите получават и подкрепата на периферни избиратели. Заявка да гласуват за ОП дават 7,6% от избирателите.  На президентските избори за председателя на партията Красимир Каракачанов гласуваха 15% или около 600 000 избиратели, припомня агенцията.

   Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ задържа нивата си на одобрение без промяна – 3,7%, същото се отнася и за Демократична България, които остават в рамките на твърдия си електорат от десни избиратели от големи градове. 30,9% заявяват, че няма да гласуват, а 9,1% от анкетираните се колебаят.

   В усложнената епидемична обстановка мненията на участниците в анкетата към присъствието на учениците в училище е поляризирано, а преобладаващата част от анкетираните се страхуват от ваксиниране, соци още проучването на „Барометър България”

   Родителите раздвоени за дистанционното обучение

https://i.pik.bg/gallery/398/2dfee9e701abc4a3f90bc966d827d10d.jpg

   39% от анкетираните подкрепят идеята за дистанционно обучение до овладяване на разпространението на COVID-19. За изцяло присъствено обучение са 19,5%, а 26,2% подкрепят компромисен вариант, при който учениците от начален етап ще останат в училищата. Прави впечатление и възрастовото разделение на мненията – за затваряне на училищата са по-възрастните, които по принцип са в по-рискови групи или са по-загрижени за своето и здравето на близките си. По-младите анкетирани, които освен здравните, отчитат и образователните последствия за децата и икономическите за родителите на най-малките, принудени да останат вкъщи, са или категорично против преустановяване на присъственото обучение, или са по-скоро склонни на компромис с дистанционно обучение само на горните етапи. 15,3% от анкетираните нямат мнение по въпроса, уточняват социолозите.

Българите се страхуват от ваксината срещу Ковид

https://i.pik.bg/gallery/398/07c1b23a3e9956d224ca1530673a4533.jpg

   След като в последните дни фармацевтичните компании обявиха обнадеждаващи данни за успешна ваксина срещу COVID-19, „Барометър България” е попитала хората и доколко са склонни да се ваксинират. В отговорите преобладават предпазливостта и дори страха. Едва 22% от запитаните са категорични, че ще сложат ваксина, докато 32,9% предпочитат да изчакат, докато се уверят в ефекта й и липсата на странични ефекти. 28,9% биха се отказали заради страх от самата ваксина. 12,2% пък изобщо отричат съществуването на коронавирус. Много малък е делът на тези, които нямат мнение – само 4%. Причините за разнопосочните мнения вероятно са в липсата на информация за резултатите от ваксините на този ранен етап,  коментират от „Барометър България”.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още