„Форбс”: Изтекли данни за коронавируса подпалиха интернет
Публикация 17 Mar, 2020 / akcent.bgОт „Голдман Сакс” прогнозират 150 милиона смъртни случая
Миналия четвъртък от най-влиятелната банка в САЩ, а вероятно и в света, „Голдман Сакс”, са събрали изнервените си клиенти на конфиденциален конферентен разговор, ръководен от главния икономист Ян Хациус и шефа на здравния отдел Майкъл Рендел.
Целта е била да се успокоят инвеститорите за въздействието на коронавируса върху световната икономика, съобщава "Форбс". Част от презентацията обаче е изтекла в интернет.
Очакванията за самото заболяване не са толкова оптимистични. От инвестиционната банка смятат, че коронавирусът ще засегне около 50% от населението на САЩ или около 150 млн. американци, и 75% от населението на Германия или около 58 млн. германци. Пикът на епидемията се очаква в следващите 8 седмици.
Разпространението на коронавируса е основно между 30 и 50 градуса северна географска ширина. В това отношение той не се отличава от други заболявания на дихателните пътища, като например грипа.
Това означава, че Ковид-19 предпочита хладното време, което изглежда го прави сезонен вирус и епидемията ще затихне през лятото.
При 80% от заразените заболяването протича леко. Първоначалните симптоми приличат на настинка, а по-късните на грип. При 5% от заразените, основно тези в напреднала възраст, болестта протича тежко, с опасност за живота.
Смъртността е до 2%. Умират най-вече хората в напреднала възраст и тези с отслабена имунна система. Това означава, че в САЩ заболяването може да убие около 3 млн. души. Толкова и умират всяка година от старост. В глобален мащаб очакваните смъртни случаи са около 150 милиона. Това обаче не означава пряко увеличаване на смъртността със същия брой, а че много хора в напреднала възраст или в лошо здравословно състояние ще починат по-рано от дихателни проблеми. Разбира се това може да стресира здравните системи.
Спорно е как да се противодейства на епидемията. Подходът в САЩ е за налагане на карантина. Във Великобритания пък идеята е да се позволи разпространението на вируса, така че населението да изгради имунитет към него.
Според „Голдман Сакс” карантината изглежда е неефективна, но за сметка на значителни щети за икономиката намалява натиска върху здравната система, давайки повече време за грижа за заболелите.
От инвестиционната банка очакват, че заради епидемията, глобалната икономика ще нарасне с около 2% тази година, което би бил най-ниският ръст от 30 години насам.
Ще има икономически загуби заради самия вирус, но истинските щети ще са следствие от пазарната психология. Вируси е имало откакто съществува човечеството, посочват от „Голдман Сакс”.
Те прогнозират търговска война за пазарен дял при търговията с петрол между Русия от една страна и САЩ, и Саудитска Арабия от друга.
Освен това технически пазарът като цяло търси причина за низходяща корекция след най-продължителния период на растеж на фондовите индекси в историята.
От инвестиционната банка посочват пред „Форбс”, че тази информация е публикувана без тяхно позволение, но не отричат нейната достоверност.
Коментари
Свързани новини
За "жертвите" от коронавируса в Русе- само цифри
Нестихващата медийна истерия за заплахата от COVID- 19 не подминава и живеещите в Русе и областта.
Стотици хиляди българи пред заплаха да се заразят с коронавирус до края на 2020 г
28-годишна жена е шестият болен от коронавирус в Русе
Общият брой на лицата, поставени под карантина в Русенско е 2886
По острието на епидемията: Линеен растеж на заразените в България
Изследване на физика Вал Тодоров на закономерностите в развитието на епидемията от коронавирус в България
Коронавирусът ще промени света завинаги
Политическите и икономическите катаклизми, които пандемията отприщи, могат да продължат с поколения
Ще поевтинеят ли жилищата у нас заради коронавируса?
Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса
Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията. Прочетете какво можете да направите!
Успява ли постоянното облъчване отвсякъде с броя на заболелите от коронавирус да ни дисциплинира?
Прегряването с негативните новини преви хората неутрални към каквато и да е натрапвана информация
Първата дилема пред човечеството: тоталитарното наблюдение или овластяването на гражданите