Прокуратурата влезе в офиси на фирми, свързвани с Ковачки
Публикация 05 Feb, 2020 / akcent.bgАкцията е заради италианските контейнери с боклук във Варна
Прокуратурата влезе в офиси на фирми, свързвани с Христо Ковачки. Акцията е заради италианските контейнери с боклук във Варна. Претърсени бяха офиси на ТЕЦ „Брикел” и фирмата „Траш юнивърс”, която е специализирана в транспортирането, складирането и обработката на отпадъци.
Иззети са документи. Целта на прокурорите от Варна е да докажат или да отхвърлят вероятността в ТЕЦ-а да са транспортирани италианските боклуци, открити в пристанището във Варна.
Документи са иззети и от частната фирма, в която:
„Тече проверка на територията на дружеството от Прокуратура и Икономическа полиция. Като приключи проверката, ще направим официално изявление. Не, нямаме никакво притеснение. „Брикел” не гори боклук още от 22 август”, заяви Янилин Павлов, изпълнителен директор на „Брикел”.
„В хода на разследването е установено, че отпадъците е следвало да бъдат доставени на площадка, стопанисвана от „Траш юнивърс” ЕООД, а в последствие да бъдат изгорени от ТЕЦ-а, която се стопанисва от „Брикел” ЕАД”, заяви Кристина Боева, говорител на Районната прокуратура във Варна
Очаква се 28 от общо 127 контейнера да бъдат натоварени на кораб и върнати обратно на изпращача – „Дентиче пантелоне“ от град Салерно, след като Районната прокуратура във Варна даде разрешение за реекспорта им.
„Следва да се уточни, че днес ще бъдат превозени контейнерите за сметка на италианските власти”, допълни Кристина Боева.
Първите контейнери от Италия са пристигнали на 9 октомври 2019 г. До 25 ноември миналата година на пристанище Варна-запад са били разтоварени общо 127 контейнера с временен режим на съхранение до 90 дни. Товарът им бил манифестиран като пластмасови и каучукови отпадъци.
След изтичане на срока за временно съхранение при отваряне на контейнерите разследващите установиха разминаване между реалното и заявеното съдържание. Отпадъците са текстилни, стъклени и дървени отпадъци и са предназначени за получателя – „Блацион“ ООД в София. Те трябвало да бъдат доставени на площадката на „Траш юнивърс“ ЕООД в град Гълъбово и изгорени в пещите на ТЕЦ-а на „Брикел“ ЕАД.
Темата коментира и министърът на околната среда и водите Емил Димитров след заседанието на Министерския съвет в сряда.
"Тези, които можем, ще изпратим обратно. Останалите, ако трябва, ще ги унищожим. Но това да продължават да ги разтоварват там няма да стане. Границата е овладяна по море. Прокуратурата ще се произнесе, защото тя е разследващият орган - аз оказвам съдействие. Ще извикам представители на всички четири мощности, които в момента се занимават с преработка на отпадъци. Персонално ще знам от кого ги получават и как стигат от границата до тях. Ако има проблем с тези контейнери, самите саобственици на мощностите ще си ги връщат. Ако някой свали 50 контейнера и само един от тях се окаже, че съдържа нерегламентирани отпадъци, то тогава и 50-те няма да влязат в българия", категоричен бе министър Димитров.
Коментари
Свързани новини
Прокуратурата и МВР провеждат акция "Бяло" в цялата страна
Фирми, свързвани с Ковачки, са изкупили евтиния ток на АЕЦ "Козлодуй"
Ковачки цапа, всички му плащат
Горенето на отпадъци става с разрешението на държавните институции въпреки съмненията за спазване на еконормите
Родната полиция и прокуратура ни пазят, ама друг път
Към момента нито законите, нито КПКОНПИ, нито прокуратурата могат да преборят корупцията у нас
Прокуратурата съди КЕВР заради цената на водата
По-висока цена прие регулатора в Русе и още 14 региона.
Напразните усилия на любовта (между депутатите и главния прокурор)
Ковачки обещал най-много на ЧЕЗ - почти 250 милиона евро?
Според чешки вестник,цитиран от агенция Ройтерс, в Прага искали повече
Прокуратурата атакува незаконни `паяци` и `скоби`, въведени от общините
23 протести до административните съдилища са подадени против наредби, действащи на територията на общини Казанлък, Созопол, Шумен, Асеновград, Добрич, Монтана, Силистра, Кърджали, Велинград, Панагюрище и др.