Петък, 26 Април 2024

България надви в Берлин Франция в квалификация по волей за олимпиадата в Токио

Публикация   23:23     06 Ян, 2020 /     akcent.bg   /     1055

България започна със страхотна победа с 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8) гейма олимпийските квалификации в Берлин за Игрите в Токио през това лято в последния си шанс за класиране.

Момчетата на Силвано Пранди се представиха фантастично срещу един много силен съперник, който само преди ден отнесе европейския шампион Сърбия с 3:0.

Водени от атаката на Цветан Соколов и не по-малко силно играещите Алекс Грозданов, Виктор Йосифов, Розалин Пенчев, Теодор Салпаров и Мартин Атанасов, българите показаха завидно вдъхновение, следвани и от многобройната родна публика по трибуните. Тя помогна допълнително в решителния тайбрек, в който бяхме безгрешни.

Така България зае временно третата позиция с две точки. Сърбия и Франция имат съответно три и четири, но са с по мач повече. Утре хората на Силвано Пранди излизат срещу Нидерландия за задължителна победа. По-рано днес сърбите победиха момчетата от Ниската земя с 3:0.

Цветан завърши с 23 точки. Мартин Атанасов с 15, а Виктор Йосифов с 12. За французите Жан Патри наниза 20 точки, а звездата Ървин Нгапет бе ограничен до 17.

България започна срещата много силно и поведе с 4:1, но след това дойде рязък спад. Франция обърна до 8:4, а резултатът се изравни към средата на гейма благодарение на добра игра на Розалин Пенчев и Цветан Соколов. Нашите се подобриха и поведоха с 22:18, но Франция намали разликата на две след ас. Добра атака на Цветан Соколов ни приближи на две точки от победата в гейма, а при 24:23 нов удар на Соколов донесе успеха при напрегнатия край.

Франция започна мобилизирано втория гейм и поведе с 5:2, но направи последователни грешки, а успешна атака на Гоцев намали разликата на една точка. После обаче французите направиха пет поредни точки заради лошото ни посрещане и се откъснаха с 10:5. При 10:7 се получи огромен спор на френския треньор и хората, които отчитат резултата. Той твърдеше, че една точка не е вписана за отбора му и бе прав. Франция с бързи точки дръпна с 16:9. Атаките им и блокадата бяха твърде мощни. Разликата набъбна на осем точки и спокойно "петлите" изравниха след 25:17.

Алекс Грозданов, Мартин Атанасов и Тодор Скримов влязоха в игра за третия гейм. Сервисите ни не влизаха, но това не важеше за атаки на Соколов и Атанасов - 6:4 за България. Усмивките в нашето поле се завърнаха, както и добрата блокада срещу Нгапет - 11:6 след точка от сервис на Атанасов. За жалост Франция намали пасива си на сервис на Жан Патри - 15:13. Алекс Грозданов направи три хубави атаки в този период. Сеганов направи фантастична серия на сервис завършила с ас и ни донесла комфортен аванс от 21:14. Поредната успешна атака на Соколов срещу Нгапет запази аванса ни до пет точки. За жалост въпросният Нгапет направи серия на сервис и скаси до 21:23 преди да опъне мрежата. Грозданов реализира важния геймбол за 25:22.

Четвъртият сет започна равностойно и резултатът вървеше точка за точка до 7:6, когато Нгапет направи страховита атака. След блокада французите поведоха с 12:9. Нашите влагаха все повече усилия, за да взимат точките. Атанасов с ас намали разликата. За жалост Антоан Бризар я вдигна на четири точки със сервисите си - 16:12. Грешките в двата отбора зачестиха, а такава на Мартин Атанасов донесе 21-ата точка за Франция. С доза късмет при сервис на Йосифов намалихме на 19:21, за да върнем интригата. Само че нови свирепи атаки на французите им донесоха бързи поредни четири точки за 25:19.

Много важно видео обжалване не помогна на Франция в началото на тайбрека, за да поведем с 4:1 след страхотен сервис на Скримов и атака на Соколов. Цецо избухна със спасяване и атака за 6:3, но както по традиция пращаше сервисите си в аут. Компенсира с нова мощна атака по правата за 9:5. Нашите летяха в тез минути, а блокада на Йосифов донесе 11:6. Разликата се запази и нова атака на Цветан подари 14-ата ни точка. Мачът завърши с аут на французите.