Задължителна система ще следи концентрацията на шофьорите от 2022 година
Публикация 28 Dec, 2019 / akcent.bg
Загубата на концентрация по време на шофиране е една от основните причини за пътнотранспортни произшествия. Ето защо от 2022 г. Европейската комисия ще задължи производителите да монтират във всяко ново превозно средство специална система за следене на поведението на шофьорите, предаде CNN. Целта е да бъде намален броят на нещастните инциденти на пътя.
По-рано този месец от Bosch съобщиха, че са разработили интериорна мониторингова система за засичане именно на умората и разсеяността на водачите, което може да направи немската технологична компания и основен играч в осъществяването на промяната.
Изкуственият ителект на Bosch , разработен въз основа на действителни случаи, с помощта на камера ще разпознава кога клепачите на водача натежават, колко често мига с очи, както и кога отклонява погледа си от пътното платно, за да се обърне към някой от пасажерите, за да погледне в мобилното си устройство, за да пуши или за да яде. По данни на Комисията от юни тази година разсейващите дейности са фактор за близо 30% от катастрофите на територията на Европейския съюз. Технологията, също така, ще може да известява шофьорите кога е време за почивка, както и да намалява скоростта на автомобила, ако прецени, че това е необходимо.
От Bosch уверяват, че събраните от камерите данни ще се съхраняват в софтуера на колата, а ако някой от автомобилните производители също поиска да събира информацията, ще трябва първо да получи съгласието на шофьора.
Коментари
Свързани новини
"Да смесваш крокодили с круши" - какво й е на пенсионната система и какво да се прави
Здравната ни система не е под натиск. Други са причините за извънредното положение
Северна България е заложник на новата тол система
Ако тол системата не постигне заложените приходи, някои от инвестициите в пътната инфраструктура на север може да останат на изчакване.
Система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух заработи в Русе
Тол системата – нужна стъпка, но да внимаваме с тарифата
Още 11 000 педагози и служители напускат системата
АФИС: За 71% от българите политическата система работи за богатите
Запитани, „Според вас, равни ли са пред закона бедните и богатите в България?“, само 4% отговарят „Да“, 25% – в някои случаи, 69% – „Не“
Николай Михайлов: Това управление е деградиращо за българската политическа система
„Галъп интернешънъл“: Подкрепата за мажоритарна система е намаляла след референдума
Продължава да е над 50%